Բորելը ՆԱՏՕ-ին կոչ է արել կախված չլինել ԱՄՆ նախագահի տրամադրություններից 02/12/2024   17:06  |  Միջազգային լրահոս
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, մեկնաբանելով ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները ՆԱՏՕ-ի երկրներին Ռուսաստանից պաշտպանելու մասին, ասել է, որ դաշինքը չպետք է կախված լինի քաղաքական գործիչների տրամադրությունից։ Նա ՆԱՏՕ-ի անդամներին կոչ է արել ավելի լուրջ լինել։
«Եկեք լուրջ լինենք. ՆԱՏՕ-ն չի կարող լինել ռազմական դաշինք, որի աշխատանքը կախված է կոնկրետ օրերի ԱՄՆ նախագահի տրամադրությունից»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը Բրյուսելում ԵՄ նախարարների հանդիպման ժամանակ (մեջբերում է AFP-ն): Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն չի կարող «աշխատել a la carte սկզբունքով» (ընտրովի մենյու):
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը Հարավային Կարոլինայում հանրահավաքի ժամանակ հիշել էր իր նախագահական ժամկետի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդների հետ ունեցած հանդիպումներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ ինքը հրաժարվել է պաշտպանել դաշինքի երկրներին Ռուսաստանի կողմից հնարավոր հարձակման դեպքում։ Նա այս որոշումը բացատրել է իր որոշումը ոչ մի այն պաշտպանական հատվածի անբավարար ֆինանսավորմամբ, այլև ասել է, որ «ընդհակառակը, խրախուսում է Ռուսաստանի գործողությունները»։ Դոնալդ Թրամփի խոսքերը առաջացրել են Սպիտակ տան և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի արձագանքը, որոնք հայտարարությունը անվանել են «դաշինքի անվտանգության խաթարում»։
14:43 07/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԺոզեպ Բորելը Կիևում իր առավոտն անցկացրել է ապաստարանում
14:37 14/11/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը ԵՄ-ին մեղադրում է Հարավային Կովկասում նոր պատերազմ հրահրելու ու անտաջողականություն սերմանելու մեջ. Բորելին կոշտ են պատասխանել

НАТО не может зависеть от настроения президентов США, заявил Боррель 02/12/2024 17:27 | Международные новости
Глава европейской дипломатии Жозеп Боррель, комментируя высказывания 45-го президента США Дональда Трампа о защите стран НАТО от России, заявил, что альянс не должен зависеть от настроения политиков. Он призвал членов НАТО быть серьезнее, передает Коммерсантъ.
«Давайте будем серьезны. НАТО не может быть военным альянсом, чья работа зависит от настроения президента США в конкретные дни»,— сказал господин Боррель на встрече министров стран Евросоюза в Брюсселе (цитата по AFP). По его словам, НАТО не может «работать по принципу a la carte (меню по выбору.— "Ъ")».
Ранее Дональд Трамп во время митинга в Южной Каролине вспомнил одну из встреч с лидерами НАТО во время своего президентского срока. По его словам, он отказался защищать страны альянса в случае возможного нападения России. Он объяснил это решение недостаточным финансированием оборонной сферы, а также сообщил, что «напротив, поощрял был действия России». Слова Дональда Трампа вызвали реакцию у Белого дома и генсека НАТО Йенса Столтенберга, который назвал заявление «подрывом безопасности блока».