Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի դեպքեր՝ Ստեփանակերտում 02/12/2024   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության յուրացման և ոչնչացման  ադրբեջանական պետական քաղաքականությունը բռնազավթված Արցախում շարունակում է երկրաչափական  պրոգրեսիայով  աճել: Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովն այս անգամ ահազանգում է Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում վանդալիզմի դեպքերի մասին.
««Ադրբեջանական «REAL TV» ալիքն իր յութուբյան հարթակում փետրվարի 4-ին հրապարակեց տեսանյութ օկուպացված Ստեփանակերտից: Տեսանյութի նախնական ուսումնասիրությունները ցույց  են տալիս, որ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Հեքիմյան թաղամասում  գտնվող Սուրբ Հակոբ եկեղեցու խաչը հանված է, բացակայում է նաև բակում  գտնվող խաչքարը: Հետագայում այլ տեղեկատվության պարագայում հանդես կգանք հավելյալ հրապարկմամբ:
Եկեղեցու հիմքերը դրվել են 2005 թվականի սեպտեմբերին, իսկ կառուցման աշխատանքները տևել են շուրջ 1,5 տարի՝ մինչև 2007 թ.-ի մայիսի 6:
Փետրվարի  6-ին  ֆեյսբուքյան  օգտատեր  Մխիթար Կարապետյանը հայտնել է, որ ֆեյսբուքյան օգտատեր Ռաֆիկ Մեխտիևն իր էջում բռնազավթված Ստեփանակերտից հրապարակել է հերթական  տեսանյութը, որում  բացակայում  էր  Ադմիրալ  Իսակովի կիսանդրին: Մ.Կարապետյանը հավելեց, որ  այդ մասին նաև հրապարակվել  է տելեգրամյան ալիքում: Համապատասխան  մշտադիտարկումներից պարզեցինք, որ  նշված  տեսանյութը Ռաֆիկ Մեխտիևը հրապարակել  է  հունվարի  30-ին: Այդ  տեսանյութում ակնհայտ  երևում է, որ Ստեփանակերտի Ադմիրալ Իսակովի փողոցում տեղադրված հերոսի կիսանդրին ևս դարձավ  Ադրբեջանի  կողմից  պետական  մակարդակով  իրականացվող  մշակութային  ցեղասպանության  զոհ:
Ադմիրալ Իսակովի կիսանդրին տեղադրվել է նրա անունը կրող փողոցում՝ 2018 թվականին: Կիսանդրու  հեղինակը քանդակագործ Ալբերտ  Հարությունյանն է:
Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հերթական  վանդալիզմի մասին ահազանգեց Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության հանրային խորհրդի ՀԿ նախագահ Սերգեյ Շահվերդյանը՝  ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակելով ադրբեջանցիների կողմից քանդված Ալեքսանդր  Մյասնիկյանի արձանի լուսանկարները։
Փետրվարի 9-ին «Արարատ» տելեգրամյան ալիքը հրապարակեց բռնազավթված Հադրութում  տեղի  ունեցած հերթական սրբապղծության լուսանկար: Արցախի Հադրութի՝ պատմական Դիզակի  տարածքում օկուպանտի  ողմից  պղծվել է Հադրութի Սբ․ Հարություն եկեղեցու  բակում  գտնվող  վանականներից մեկի տապանաքարը:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում  է  Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը»:
15:21 17/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍասունից՝ Արցախ․ Ցեղասպանություն վերապրած ընտանիքի ժառանգը երազում էր Ստեփանակերտի ծննդատանը բալիկ լույս աշխարհ բերելու մասին, բայց կրկին գաղթական դարձավ․․․
11:34 17/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը վանդալիզմի է ենթարկել Արցախի Հաթերք գյուղի եղբայրական գերեզմանատունը (տեսանյութ)
14:35 08/01/2024  |  ՄեկնաբանությունՄարտակերտում ոչնչացրել են 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների հուշարձանը, որպեսզի ցույց տան ինչ կարող է լինել Ստեփանակերտի Եղբայրական գերեզմանի հետ. ադրբեջանագետ
13:43 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի ամայացած փողոցները
17:37 04/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՋուղայի ոչնչացված խաչքարերի մեծ մասն արվեստի գլուխգործոցներ էին, որոնց ոչնչացումը ռասիզմի հիմքով վանդալիզմ է. Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միություն
20:01 19/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի Կոմիտասի անվան երաժշտական դպրոցը Երևանում հանդես կգա համերգով
11:49 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի մայր եկեղեցու գմբեթներից հանվել են խաչերը. Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Պետական Խորհուրդ

Азербайджан совершил очередные акты вандализма в оккупированном Степанакерте 02/12/2024 12:02 | Геноцид в Арцахе
Государственная политика Азербайджана по присвоению и уничтожению армянского историко-культурного наследия в оккупированном Арцахе продолжает разрастаться в геометрической прогрессии. Омбудсмен культуры Айка Овик Аванесов бьют тревогу по поводу очередных случаев вандализма в столице оккупированной Азербайджаном Республики Арцах - Степанакерте.
Как сообщил Аванесов, азербайджанский канал "Реал ТВ" 4 февраля опубликовал на своей платформе YouTube кадры из оккупированного Степанакерта. Предварительные исследования видеозаписи показывают, что крест церкви Сурб Акоп, расположенной в квартале Экимян в столице Республики Арцах Степанакерте, снят, отсутствует также хачкар во дворе.
Фундамент церкви был заложен в сентябре 2005 года, а ее строительство было завершено в 2007 году.
6 февраля пользователь Facebook Мхитар Карапетян сообщил, что пользователь Facebook Рафик Мехтиев опубликовал на своей странице очередное видео из оккупированного Степанакерта, на котором отсутствует бюст адмирала Исакова. Карапетян добавил, что видеосвидетельства обнародованы и в телеграм-канале. Мониторинг показал, что видео было опубликовано 30 января. На этом видео отчетливо видно, что установленный на улице Адмирала Исакова в Степанакерте бюст героя также стал жертвой культурного геноцида, осуществляемого Азербайджаном на государственном уровне.
Бюст адмирала Исакова был установлен на носящей его имя улице в 2018 году. Автор бюста Альберт Арутюнян.
Председатель общественной организации общественного совета по защите культурного наследия Арцаха Сергей Шахвердян забил тревогу по поводу очередного вандализма в Степанакерте, опубликовав на своей странице в Facebook фотографии, на которых запечатлен разрушенный азербайджанцами памятник Александру Мясникяну.
9 февраля телеграм-канал "Арарат" опубликовал фотосвидетельства очередного святотатства, совершенного в оккупированном Гадруте. В арцахском Гадруте, на территории исторического Дизака, оккупанты осквернили надгробие одного из монахов, находящееся во дворе церкви Св. Арутюн.
"Все это еще раз доказывает, что Азербайджан на государственном уровне уничтожает историко-культурное наследие Арцаха", - отметил Аванесов.