Արագած Ախոյանը կալանավայրում անցկացրել է ավելի երկար, քան դատապարտվել է 01/30/2024   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախկին պատգամավոր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Արագած Ախոյանի գործով քննությունն ավարտվել է։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Հովհաննես Ավագյանի նախագահությամբ, մեղադրական վերդիկտ է կայացրել՝ Արագած Ախոյանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակելով երկու ամիս կարճաժամկետ ազատազրկում։ Դատարանը,  հաշվի առնելով, որ Արագած Ախոյանը շուրջ երեք ամիս կալանավորված է եղել, ազատել է Ախոյանին պատժի կրումից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Գոռ Վարդանյանը։
Նա հայտնեց, որ դատական ակտի դեմ վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու՝ պահանջելով  արդարացման դատական ակտ կայացնել։
Հատկանշական է, որ Արագած Ախոյանը փաստացի ավելի երկար է գտնվել կալանքի տակ, քան կսահմանվեր պատժով։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 7-ին հայտնի դարձավ, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Արագած Ախոյանը մեկ ամսով կալանավորվել է՝ ամիսներ առաջ՝ հունիսի 8-ին, ֆեյսբուքյան էջում կատարված գրառման համար։ Իրավապահները ենթադրաբար Ախոյանի գրառումը դիտարկել են որպես բռնության կոչ և քրեական վարույթ նախաձեռնել, իսկ ամիսներ անց՝ նոյեմբերի 6-ին ձերբակալել, ապա՝ կալանքի ներկայացրել Ախոյանին։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով։ Ախոյանի կալանավորումից հետո իրավապահները հապճեպ նախաքննության ավարտ են հայտարարել և գործն ուղարկել դատարան։ Գործը քննվել է դատավոր Հովհաննես Ավագյանի նախագահությամբ։
15:35 01/12/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԱրագած Ախոյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով և գրավով
15:29 22/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրագած Ախոյանի գործն ուղարկվել է դատարան
08:17 08/11/2023  |  ՄամուլԱրագած Ախոյանի դեմ եւս մեկ քրեական գործ կա հարուցված․«Հրապարակ»
20:29 07/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ6 ամիս առաջ արված գրառման համար Արագած Ախոյանը կալանավորվում է հիմա. Պաշտպանական կողմը տարակուսած է՝ ինչո՞ւ
10:28 07/11/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԱրագած Ախոյանը կալանավորվել է ֆեյսբուքում իբրև բռնության կոչեր կատարելու գործով
22:29 17/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը կոտրեց իշխանությանն ու այսօր առավելություն ունի նրա նկատմամբ. Ախոյան (տեսանյութ)

Экс-депутат НС Армении Арагац Ахоян пробыл под стражей дольше срока, к которому его приговорили 01/30/2024 13:40 | Судебный репортаж
Разбирательство по делу бывшего депутата парламента Армении, общественно-политического деятеля Арагаца Ахояна завершилось. Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Авагяна вынес обвинительный вердикт в отношении Арагаца Ахояна, определив ему наказание в виде краткосрочного лишения свободы сроком на два месяца. Суд, приняв во внимание нахождение Ахояна под стражей в течение трех месяцев, освободил его от отбывания наказания. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил адвокат Гор Варданян.
Он заявил о намерении обжаловать судебный акт в апелляционном порядке и потребовать вынесения оправдательного приговора.
Примечательно, что Арагац Ахоян фактически находился под стражей дольше, чем предусмотрено приговором.
7 ноября стало известно, что экс-депутат НС Армении Арагац Ахоян был арестован на месяц за оставленную 8 июня запись в соцсети Facebook. Правоохранители, предположительно, расценили запись Ахояна как призыв к насилию и инициировали уголовное производство. А спустя несколько месяцев, 6 ноября, он был задержан, а затем взят под стражу.
Ему было предъявлено обвинение по п. 3 ч. 2 статьи 330 УК Армении. После ареста Ахояна правоохранители в спешном порядке объявили о завершении предварительного следствия и передали дело в суд. Разбирательство дела в суде проходило под председательством судьи Ованнеса Авагяна.