ԱՄՆ-Թուրքիա F-16 գործարքը կազդի Անկարայի արտաքին քաղաքականության վրա. լրատվամիջոցներ 01/29/2024   13:47  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ վարչակազմը վերահսկում է Կոնգրեսում ընդդիմության ներկայացուցիչների վարքագիծը, որոնք փորձում են արգելափակել Թուրքիային F-16 կործանիչներ վաճառելու գործարքը: Գործընթացի հետևանքները կազդեն Անկարայի արտաքին քաղաքականության վրա, գրում է կառավարամետ Yeni Şafak թերթը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի դիվանագիտական աղբյուրներին։
Reuters-ը հայտնել է, որ Վաշինգտոնի վարչակազմը դիմել է Կոնգրեսին՝ հավանություն տալու Թուրքիային F-16 կործանիչների և հարակից սարքավորումների վաճառքին ընդհանուր 20 միլիարդ դոլարով։
«Դիվանագիտական աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱՄՆ վարչակազմը վերահսկում է ընդդիմադիր կոնգրեսականների պահվածքը՝ կատարելու Թուրքիային տրված խոստումը: Ինչպես F-35-ի դեպքում, Կոնգրեսի այլախոհները, ովքեր ստացել են F-16-ի վերաբերյալ գրավոր իրավական երաշխիքներ, կփորձեն օգտագործել, օրինակ, վաճառքի համար հաստատված համակարգերի մատակարարման արգելափակումը կամ գործընթացը հետաձգելը»,- գրում է հրատարակությունը։
«23 միլիարդ դոլար արժողությամբ F-16-ի գնման երկու ամենակարևոր հարցերը վաճառքի պայմաններն են ու երաշխիքների հարցը: Փորձագետները նշել են, որ պայմանները, որոնք Կոնգրեսը կարող է ավելացնել և որոնք կսահմանեն օգտագործման սահմանափակումներ, կարող են հետևանքներ ունենալ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության վրա»,-նշել է թերթը։
Թուրքիան նախկինում պաշտոնապես հաստատել էր Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, ինչը ԱՄՆ վարչակազմի կողմից դրված գլխավոր պայմանն է F-16-ի գործարքի «դրական զարգացումների» համար:
Թուրքական մի շարք կառավարամետ լրատվամիջոցներ և փորձագետներ այն կարծիքին են, որ Թուրքիայի համար F-16-ի գործարքի դրական ավարտը կարող է նոր էջ բացել Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերություններում, թուրքական կառավարությունը կարող է ընդունել «արևմտամետ արտաքին քաղաքականություն»։
14:43 01/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան մեկնաբանել է իր ռազմաբազայում ամերիկյան ռմբակոծիչների վառելիքով լիցքավորումը
14:45 20/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի F-16 կործանիչները Ադրբեջանում են
15:02 09/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ում հայտնել են, որ շուտով F-16 տիպի կործանիչներ կմատակարարեն Ուկրաինային
13:18 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲլինքենն ու Հաքան Ֆիդանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական գործընթացը
12:26 08/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան ցանկանում է ԱՄՆ-ից գնել 40 միավոր F-16 կործանիչ
12:54 30/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳերագույն հոգևոր խորհուրդը ողջունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի որոշումը
12:12 30/10/2019  |  ՔաղաքականԹուրքիայում ԱՄՆ դեսպանը Հայոց ցեղասպանության բանաձևից հետո կանչվել է ԱԳՆ
12:36 08/01/2019  |  Միջազգային լրահոսԲոլթոնի սկանդալային հայտարարությունից հետո ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը մեկնում է Թուրքիա

Сделка США и Турции по F-16 повлияет на внешнюю политику Анкары - СМИ 01/29/2024   14:36  |  Международные новости
Администрация США следит за поведением оппозиционных представителей в Конгрессе, пытающих блокировать сделку по продаже Турции истребителей F-16, последствия процесса повлияют на внешнюю политику Анкары. Об этом, как передает РИА Новости, сообщила проправительственная газета Yeni Şafak со ссылкой на дипломатические источники.
Агентство Рейтер сообщило, что вашингтонская администрация попросила конгресс одобрить продажу Турции истребителей F-16 и сопутствующего оборудования на общую сумму 20 миллиардов долларов. Комментируя эти публикации, замглавы пресс-службы госдепартамента Ведант Патель заявил, что ключевая роль в данном вопросе отведена конгрессу.
"Процесс рассмотрения одобрения конгрессом США поставки Турции истребителей F-16 на сумму 23 миллиарда долларов продолжается. Утверждалось, что оппозиционные конгрессмены хотели создать препятствия для использования истребителей и искали предлог. Согласно информации, полученной из дипломатических источников, администрация США следит за их поведением, чтобы выполнить свое обещание, данное Турции. Как и в случае с F-35, диссиденты в конгрессе, получившие письменные юридические гарантии по F-16, будут пытаться использовать такие возможности, как блокирование поставок одобренных к продаже систем или затягивание процесса", - пишет издание.
"Два наиболее важных вопроса, касающихся закупки F-16 за 23 миллиарда долларов, - это вопрос условной продажи и вопрос гарантий. Эксперты отметили, что условия, которые может добавить конгресс и которые накладывают ограничения на использование, могут иметь последствия, влияющие на турецкую внешнюю политику", - отметила газета.
Турция ранее официально одобрила членство Швеции в НАТО – главное условие которое ставила администрация США для "позитивных сдвигов" по сделке F-16. Ряд проправительственных турецких СМИ и экспертов выступают с мнениями, что позитивное завершение сделки по F-16 для Турции, может открыть новую страницу в отношениях Анкары и Вашингтона, турецкое правительство может занять "прозападную" и "политику во внешней политике.
13:03 05/01/2024  |  Международные новостиГоссекретарь США Энтони Блинкен в числе других стран посетит Турцию
16:40 19/12/2023  |  Международные новостиЭрдоган заявил, что Байден пообещал получить одобрение Конгресса на продажу F-16 после ратификации Турцией заявки Швеции по НАТО
09:01 01/12/2023  |  Международные новостиСША пригрозили Турции санкциями за поддержку России и ХАМАС - СМИ
09:58 07/11/2023  |  Международные новостиФидан уклонился от объятий Блинкена на встрече в Анкаре - СМИ
12:24 08/05/2023  |  Международные новостиЧавушоглу заявил, что США предлагали Турции отправить свои С-400 на Украину, но Анкара отказалась
17:33 03/02/2023  |  Лента новостейВ Анкаре обвинили США в попытке взбудоражить Турцию
17:14 03/02/2023  |  Международные новостиСША потребовали от Турции прекратить экспорт товаров в Россию - СМИ