Հայտնի են կենդանատեսակները, որոնք կկարողանան ապրել Մարսի վրա 01/17/2024   15:56  |  Հետաքրքիր է իմանալ
Մարդկությունը վաղուց է պլաններ կազմում այլ մոլորակները գաղութացնելու համար: Վերաբնակիչները ստիպված կլինեն իրենց հետ բերել մի ամբողջ էկոհամակարգ, այդ թվում՝ կենդանիներ։
Կենդանի էակները կարող են կատարել կենսական խնդիրներ: Ձկների և ծովախեցգետնի բուծումը տիեզերագնացներին սննդով կապահովի, միջատները կփոշոտեն բույսերը, իսկ միկրոօրգանիզմները, ինչպիսիք են թարդիգրադները, օգտակար կլինեն գիտական հետազոտությունների համար:
Սիեթլում Վաշինգտոնի համալսարանի աստղակենսաբաններցի մեկի խոսքով՝ Երկրից դուրս բարդ էկոհամակարգերը դեռ ավելի շատ գիտաֆանտաստիկայի ոլորտից են, սակայն արդեն պարզ է, որ ոչ բոլոր տեսակները կկարողանան հարմարվել այլմոլորակային միջավայրին։
Այսպիսով, առանցքային խնդիրը կլինի նվազած ձգողականությունը: Մարսի վրա դա Երկրի ձգողականության 1/3-ն է կազմում, Լուսնի վրա՝ 1/6-ը։ Հնարավոր է արհեստական միջավայր ստեղծել ցանկալի մթնոլորտային բաղադրությամբ, ջերմաստիճանով և ճնշումով, սակայն գիտնականները դեռևս չեն գտել գրավիտացիայի վրա ազդելու միջոց։
Փոփոխված ձգողականությունը կխոչընդոտի մկանների և ոսկորների պատշաճ զարգացումը: Հետևաբար, Մարսի վրա կենդանիները չեն կարողանա կանգնել կամ քայլել:
Փորձագետը նշել է, որ ավելի պարզ տեսակները՝ միջատները կամ խեցգետնակերպերը, ավելի դիմացկուն կլինեն մարսյան պայմանների նկատմամբ։ Օրինակ՝ ծղրիդը կարող է օգտագործվել որպես սպիտակուցի աղբյուր։
Մարսում նվազ ձգողականությունը բացասաբար չի ազդի նաև ձկների և այլ ջրային կենդանիների կյանքի վրա: Մասնագետն առաջարկել է ծովախեցգետին աճեցնել փոքր ակվարիումներում և օգտագործել որպես ջրային համակարգի մաս, հաղորդում է Live Science-ը։
14:08 14/01/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալՆշել են զույգի մոտ տարիքային իդեալական տարբերությունը
17:42 11/01/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալ«Կորած» աստերոիդը Երկրին կմոտենա 2024 թվականին
18:02 28/12/2023  |  ԱռողջությունԿինը գանգատվել է գլխացավից, իսկ հաջորդ օրը մոռացել իր կյանքի վերջին 40 տարին
18:48 22/12/2023  |  Հետաքրքիր է իմանալՄարսի վրա երկրաբանական ակտիվության տարածք է հայտնաբերվել
16:37 19/12/2023  |  ԱնցուդարձԻնչպե՞ս պատրաստվել փայտե կանաչ վիշապի տարվան, որպեսզի այն հաջողություն բերի
18:49 11/12/2023  |  ԱնցուդարձՀայտնել են, որն է 2024-ի տարվա գույնը
17:07 08/12/2023  |  ԱնցուդարձԻնչ խոսել աղջկա հետ նամակագրության ժամանակ, որ նա «չփախչի» զրույցից. հոգեբանի խորհուրդները տղաներին

Ученые назвали животных, способных выжить на Марсе 01/17/2024   16:18  |  Интересно знать
Человечество уже давно строит планы по колонизации других планет. Поселенцам придется везти с собой целую экосистему, в том числе животных.
Живые существа могли бы выполнять жизненно важные задачи. Разведение рыбы и креветок позволит обеспечит астронавтов пищей, насекомые будут опылять растения, микроорганизмы, такие как тихоходки, пригодятся для научных исследований.
Астробиолог из Вашингтонского университета в Сиэтле отметил, что сложные экосистемы за пределами Земли пока больше относятся к области научной фантастики, чем к активным научным исследованиям. Тем не менее, уже сейчас понятно, что далеко не все виды смогут адаптироваться к внеземной среде.
Так, ключевой проблемой станет пониженная гравитация. На Марсе она составляет 1/3 от земной, на Луне – 1/6. Можно создать искусственную среду обитания с нужным составом атмосферы, температурой и давлением, но способа повлиять на гравитацию ученые пока не нашли.
Измененная гравитация будет препятствовать правильному развитию мышц и костей. Поэтому марсианские животные не смогут стоять и ходить.
Эксперт отметил, что более выносливыми для марсианских условий станут простые существа: насекомые или ракообразные. Так, сверчков (Acheta domesticus) можно использовать как источник белка.
Также пониженная гравитация не повлияет на рыб и других водных обитателей. Специалист предложил выращивать креветок в небольших аквариумах и использовать как часть системы аквапоники, передает МИР 24 со ссылкой на Live Science.