Կարմիր գծերի համար տարեկան վճարող մեքենաների թիվը կտրուկ նվազել է 01/17/2024   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 15-ի դրությամբ կարմիր գծերում կայանման համար տարեկան վճար մուծվել է ընդամենը 5080 ավտոմեքենայի համար, ինչն ավելի քան 5 անգամ քիչ է՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ։ Սա են վկայում «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան Երեւանի քաղաքապետարանից ստացված տվյալները։
Այսպես՝ 2024թ. հունվարի 15-ի դրությամբ A գոտու ավտոկայանատեղի տարեկան 160 000 դրամ դրույքաչափով վճարել է 2 380 մեքենա, ամսական 18000 դրամը վճարել է 1100-ը։ B գոտու համար 24 000 դրամ տարեկան դրույքաչափը վճարել են շուրջ 2 700, իսկ B գոտում կայանելու համար ամսական 4000 դրամ վճարել է շուրջ 200 քաղաքացի:
2023թ. հունվարի 15-ի դրությամբ՝ ավտոկայանատեղի կայանման համար 12 000 դրամ տարեկան գումարը վճարվել է շուրջ 29800 մեքենա, սակայն ավելի ուշ դրանց թիվն ավելացել է՝ հասնելով 48 000-ի։
Դեռ հարցական է՝ այս տարի եւս տարեկան վճարողների թիվը հետագայում կավելանա, թե ոչ։
Հատկանշական է, որ 2023թ.-ի հունվարի 15-ի դրությամբ ամսական վճարողների թիվը կազմել է շուրջ 1900, այսինքն 800 մեքենա ավել, քան այս տարի։
Նկատենք, սակայն, որ մայրաքաղաքը առանձնապես չի բեռնաթափվել, փոխարենը քաղաքային բյուջե ավելի շատ գումար է մտնում քաղաքացու հաշվին, ինչն էլ տնօրինվում է՝ ըստ քաղաքային իշխանության նախասիրության։
22:25 16/01/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀունվարի1-10-ը Ա և Բ գոտիների որոշ հատվածներում կայանված մեքենաների վարորդները չեն տուգանվի
18:26 12/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽոստանում էին ժողովրդին, որ իշխանության գալուց կվերացնեն «կարմիր գծերը»․ Ցավոք, այդպես չեղավ․ Հայտարարություն
22:52 08/01/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀունվարի 1-ից Երևանի ավտոկայանատեղիներում կայանման համար սահմանված են նոր դրույքաչափեր
17:11 30/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիները «Կարմիր գծերի» 160.000 վարձավճարն անհեթեթություն են գնահատում
08:36 28/12/2023  |  Մամուլ5000 դրամ տուգանք՝ կայանման համար սահմանված գումարը չվճարելու համար. «Ժողովուրդ»
14:54 27/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀունվարի 1-ից Երևանի ավտոկայանատեղիներում կայանելու համար կսահմանվի նոր վճար
19:00 26/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի ո՞ր փողոցներում կայանելու համար քաղաքացին պետք է վճարի 160 000 դրամ
16:05 26/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր գծերի վարձավճարները բարձրացնելու աղմկահարույց նախագիծն ընդունվեց
15:22 26/12/2023  |  ՔաղաքականՍիրելի երևանցիներ, հայտարարում եմ, կարմիր գծերի էս թանկացման պատասխանատվությունն ինձ վրա է, էս թանկացման մեղավորն էլ ես եմ.Ավինյան
14:33 26/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր գծերի վարձավճարների թանկացման դեպքում քաղաքապետարանն ակնկալում է 1 մլրդ 350 մլն դրամ եկամուտ

Количество автомобилистов, ежегодно оплачивающих парковку на "красных линиях" в Ереване, резко сократилось 01/17/2024   16:09  |  Лента новостей
По состоянию на 15 января годовую плату за парковку на "красных линиях" внесли владельцы всего 5080 автомобилей, что более чем в 5 раз меньше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Об этом свидетельствуют данные, поступившие из мэрии Еревана в ответ на запрос "ФактИнфо".
Так, по состоянию на 15 января 2024 года годовой тариф в размере 160 000 драмов за парковку в зоне "А" оплатили владельцы 2 380 автомобилей, а месячный тариф в 18000 драмов – 1100. Годовую плату в размере 24000 драмов  за парковку в зоне «B» внесли около 2700 автомобилистов. Еще 200 граждан оплатили парковку в зоне "B" по месячному тарифу в размере 4000 драмов.
По состоянию на 15 января 2023 года годовую плату в размере 12 тыс. драмов за парковку внесли владельцы около 29800 тысяч автомобилей, однако позже их число увеличилось до 48 тыс.
Увеличение количества ежегодных плательщиков в текущем году остается пока под вопросом.
Примечательно, что по состоянию на 15 января 2023 года количество ежемесячных плательщиков составило около 1900, что на 800 автомобилей больше, чем в текущем году.
Отметим, однако, что столицу не удалось особо разгрузить, вместо этого в городской бюджет поступает больше денег за счет гражданина, которыми распоряжаются по усмотрению городской власти.