Ռոբերտ Քոչարյանին սպասարկած ինքնաթիռը կառավարությունը որոշեց մասնատել ու նվիրաբերել ուսումնական պարապմունքների համար 01/11/2024   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց պետական սեփականություն հանդիսացող «TU-134-65072» տեսակի օդանավը նվիրել «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ին՝ մասնագիտական պարապմունքների անցկացման համար:
ՀՀ ՏԿԵՆ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացված «TU-134-65072» տեսակի օդանավը ներառված է չօգտագործվող օդանավերի ցանկում և գտնվում է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ ՓԲԸ-ի՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում:
Նշենք, որ ըստ մամուլում առկա տեղեկատվության՝ «TU-134-65072» օդանավը սպասարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին իր նախագահության տարիներին և օդանավի արժեքը 350 միլիոն դրամ է։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ ՓԲԸ-ի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ պետական սեփականություն հանդիսացող «TU-134-65072» տեսակի օդանավը պետք է տեղափոխվի «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ի հարակից տարածք՝ մասնագիտական պարապմունքներ կազմակերպելու նպատակով, որի նպատակով «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի կողմից արդեն իսկ կազմակերպվել է օդանավի տեղափոխման ծառայությունների գնման գործընթաց։
Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ տեսակի օդանավի տեղափոխումը կատարվելու է օդանավի որոշ մասերի մասնատման եղանակով՝ օդանավի տարածքից դուրս հանելու հնարավորությունն ապահովելու նպատակով, որից հետո հնարավոր չի լինի այն շահագործել որպես օդանավ՝ ներկայացված նախագծով առաջարկվում է այն նվիրաբերել «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը՝մասնագիտական պարապմունքներ կազմակերպելու նպատակով։
07:58 06/10/2023  |  ՄամուլՓաշինյանը նոր հրահանգ է իջեցրել թիմակիցներին. «Ժողովուրդ»
19:25 24/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Քոչարյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
23:19 22/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼևոն Քոչարյանը ձերբակալվել է
12:54 20/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱկնհայտ է, որ այս կեղծիքի՝ հենց այս պահին հայտնվելը կապված է Արցախում ողբերգական իրադարձությունների և ինձ գալիք քաղաքական գործընթացներում չեզոքացնելու հետ. Ռոբերտ Քոչարյան

Правительство решило разобрать обслуживавший Кочаряна самолет и передать его Авиационному учебному центру 01/11/2024   13:46  |  Лента новостей
Правительство РА на сегодняшнем заседании приняло решение передать ЗАО "Авиационный учебный центр" в дар самолет "ТУ-134-65072", являющийся собственностью государства. Лайнер будет передан для проведения профессиональных занятий.
Самолет "ТУ-134-65072", закрепленный за Комитетом по управлению госимуществом, включен в список неиспользуемых воздушных судов и базируется на территории аэропорта "Звартноц" ЗАО "Армения" Международные аэропорты".
Отметим, что по информации в прессе, самолет "ТУ-134-65072" обслуживал второго президента РА Роберта Кочаряна в годы его президентства.  Стоимость самолета составляет 350 миллионов драмов.
Как указывается в обосновании решения, согласно достигнутой достигнутому между министерством территориального управления и инфраструктур РА и ЗАО "Армения" Международные аэропорты" договоренности,  являющийся государственной собственностью самолет "ТУ-134-65072" должен быть перевезен на прилегающую территорию с целью организации профессиональной подготовки. С этой целью  ЗАО "Армения" Международные аэропорты" уже организовало процесс приобретения услуг по перевозке самолетов.
С учетом того, что перевозка лайнера вышеуказанного типа будет осуществляться путем разборки некоторых частей самолета с целью обеспечения возможности вывода самолета с территории, после чего его эксплуатация в качестве самолета будет невозможна, представленным проектом предлагается передать его в дар компании ЗАО "Авиационный учебный центр" для организации профессиональных занятий.