Բաքվում հաստատված մնում է 23 գերի, 17-ը գերեվարվել են 2023-ի սեպտեմբերյան ագրեսիայի արդյունքում. Քյարամյան 01/05/2024   11:44  |  Քաղաքական
Ադրբեջանում այս պահին պահվում է Ադրբեջանի կողմից հաստատված 23 անձ, նրանցից 17–ը գերեվարվել են 2023 թ–ի ագրեսիայի արդյունքում։ Նրանց մեջ են մտնում նաև Արցախի նախկին պաշտոնյաները։ Այս մասին «Լուրերին» տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«Մենք ունենք նաև փաստական տվյալներ 44–օրյա պատերազմից հետո 32 անձի բռնի անհետացման մասին, որոնք ներկայացվել են վերպետական ատյաններին, 22 -ի վերաբերյալ ունենք ՄԻԵԴ–ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումներ, սակայն այս անձանց բռնի անհետացման փաստը Ադրբեջանը հերքում է»,– ասաց նա։
11:38 05/01/2024  |  ՔաղաքականԼեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանման ժամանակ մահացել է 70-ից ավելի մարդ. Արգիշտի Քյարամյան
13:14 04/01/2024  |  ՔաղաքականԱրգիշտի Քյարամյանի նոր հրամանը. Հայկ Հարոյանը նշանակվել է Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վերահսկողության վարչության պետ
18:29 29/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր վարչական շենք՝ ՀՀ ՔԿ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի համար. բացմանը մասնակցել է Արգիշտի Քյարամյանը
14:31 21/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանի կառավարությունը կզբաղվի լիբանանահայ գերու հարցով
13:47 21/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհայտ կորած կամ գերեվարված 11 հոգու ընտանիքների սոցիալական աջակցություն կտրամադրվի նաև նոյեմբեր ու դեկտեմբեր ամիսներին
13:39 21/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազը ձեր ընկերուհին է, կմիջնորդե՞ք ընդունի գերիների հարազատներին. հարց՝ ՄԻՊ-ին

В Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных пленных, 17 из них были захвачены во время сентябрьской агрессии 2023 г.- Кярамян 01/05/2024 12:12 | Политика
В настоящее время в Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных Баку пленных, 17 из них были захвачены вследствие агрессии в сентябре 2023 года. В их числе также бывшие должностные лица Арцаха. Об этом заявил председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян в интервью "Лурер".
"Мы располагаем также фактическими данными о насильственном исчезновении 32 лиц после 44-дневной войны, которые были предоставлены надгосударственным инстанциям. По 22 из них есть решения ЕСПЧ о применении обеспечительной меры, однако Азербайджан отрицает факт насильственного исчезновения упомянутых лиц", - сказал он.