Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարն արձագանքել է քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանի վերաբերյալ իմ հրատապ նամակին. Թագուհի Թովմասյան 12/19/2023   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը գրել է․
«Վերջին շրջանում տեսակցել եմ Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանին և վերջինիս նկատմամբ իրականացված իրավախախտումների մասին ահազանգել իմ բոլոր միջազգային գործընկերներին: Նամակի մեջ ընդգծել եմ գործի առնչությամբ կարևոր շեշտադրումները.
Փողերի լվացման անհիմն մեղադրանք. Արմեն Աշոտյանին մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման մեջ՝ առանց որևէ հիմնավորված ապացույցի կամ ստացված դրամական միջոցների։ Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը հաստատում է ենթադրյալ փողերի լվացման մեղադրանքով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
Իրավական համապատասխանություն. պարոն Աշոտյանը չի ստորագրել իրավաբանորեն վիճելի տարրերով կամ անօրինականությամբ որևէ փաստաթուղթ։
Դատական նիստերի անհեթեթություն. Աշոտյանի գործով դատական գործընթացը վերածվել է ֆարսի․ նույնիսկ ենթադրյալ տուժողը նշել է, որ տվյալ ժամանակահատվածում աշխատանքի չի անցել համապատասխան հաստատությունում։
Ենթադրյալ զոհի լուծարում. տուժող ճանաչված իրավաբանական անձը՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարան (ԵՊԲՀ) արհմիությունը, լուծարվել է մինչև Աշոտյանին վերագրվող ենթադրյալ արարքը։
Չհիմնավորված կալանավորումը. պարոն Աշոտյանի կալանավորումը հիմնավորված չէ, քանի որ ներգրավված կողմերի վրա ազդեցություն գործադրելը հաստատող ապացույցներ չկան: Ավելին, դատարանը անհիմն մերժել է ազատ արձակելու նրա միջնորդությունը՝ մերժելով խափանման մի շարք այլընտրանքային միջոցներ, ինչպիսիք են՝ գրավը, տնային կալանքը կամ երաշխավորությունը։
Քաղաքական դրդապատճառներ. ակնհայտ է, որ Արմեն Աշոտյանի կալանքի տակ մնալը քաղաքական դրդապատճառներ ունի, որը բխում է ուղիղ եթերում Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին հնչեցրած բացահայտ քննադատությունից:
Իմ գործընկերներին խնդրել եմ ակտիվորեն նպաստել Հայաստանում քաղաքական բանտարկության կանխարգելմանը։
Տիկին Մարի Պեյչինովիչ Բուրիչը, շնորհակալություն հայտնելով իմ նամակի համար, նշել է. «Թեև ներպետական դատարաններում քննվող առանձին գործերը պատկանում են մարդու իրավունքների ազգային մեխանիզմներին, վստահ եղեք, որ մենք ի գիտություն ենք ընդունել տրամադրված տեղեկատվությունը»»:
10:27 15/12/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրմենն իր պայքարի ողջ ընթացքում բանտում նստելու հանգամանքը միշտ աչքի առաջ է ունեցել, որովհետև գիտակցել է, թե ում դեմ է պայքարում. Աբրահամյան
11:51 14/12/2023  |  ՄեկնաբանությունԱշոտյանը և Մալյանը քաղբանտարկյալներ են․ պայքարն ազգադավության հետ համակերպվողների դեմ է. Փաստաբան
19:06 04/12/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրմեն Աշոտյանի պաշտպանական թիմի անունից հանդիպում եմ ունեցել Մարի Բուչաղջյանի հետ
11:00 27/11/2023  |  ՔաղաքականԱրմեն Աշոտյանի փաստաբանները նամակ են փոխանցել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին

Товмасян: генсек Совета Европы отреагировала на мое срочное письмо относительно политзаключенного Армена Ашотяна 12/19/2023   11:54  |  Комментарий
Депутат Национального Собрания РА Тагуи Товмасян заявила, что генеральный секретарь Совета Европы отреагировала на срочное письмо относительно политзаключенного Армена Ашотяна.
Товмасян сообщила, что недавно она встретилась с вице-председателем Республиканской партии, политзаключенным Арменом Ашотяном и предупредила всех своих международных коллег о правонарушениях, совершенных в отношении последнего.
Тагуи Товмасян  на своей странице в Facebook сообщила, что в письме она подчеркнула важные акценты, относящиеся к делу:
• Необоснованное обвинение в отмывании денег - господину Ашотяну было предъявлено обвинение в отмывании денег без каких-либо обоснованных доказательств или полученных денежных средств. Вступивший в законную силу судебный акт подтверждает отсутствие обоснованных подозрений в предполагаемом отмывании денег.
• Юридическое соответствие: Армен Ашотян не подписывал никаких документов с юридически спорными элементами или незаконностью.
• Абсурдность судебных заседаний: судебный процесс по делу Ашотяна превратился в фарс. Даже предполагаемая жертва отметила, что в течение определенного периода времени не работала в соответствующем учреждении.
• Ликвидация предполагаемой жертвы: признанное потерпевшим юридическое лицо, профсоюз Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ), было распущено до предполагаемого деяния, приписываемого господину Ашотяну.
• Необоснованное задержание: арест господина Ашотяна необоснован, поскольку нет доказательств, подтверждающих оказание влияния на вовлеченные стороны. Кроме того, суд необоснованно отклонил его ходатайство об освобождении, отказав в ряде альтернативных мер пресечения, таких как залог, домашний арест или поручительство.
• Политические мотивы: очевидно, что пребывание Армена Ашотяна под стражей имеет политические мотивы, вытекающие из открытой критики, высказанной в прямом эфире в адрес Никола Пашиняна.
Товмасян также сообщила, что она попросила своих коллег активно содействовать предотвращению политических арестов в Армении.
Госпожа Мария Пейчинович-Бурич, поблагодарив ее за мое письмо, отметила: «Хотя отдельные дела, рассматриваемые в национальных судах, относятся к национальным правозащитным механизмам, будьте уверены, что мы приняли предоставленную информацию к сведению».