Եթե անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվի «խաղաղության պայմանագիր», ապա այն չի կարող փակել Արցախի հարցը․ Արցախն ինքնորոշվել է իր տարածքի վրա և ոչ թե այլ պետության․ Բալայան 12/11/2023   20:02  |  Քաղաքական
Արցախն իր անկախությունը ձեռք է բերել ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա և ՀՀ ստորագրած որևէ փաստաթուղթ չի կարող արցախահայությանը զրկել այդ իրավունքից։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Արցախի Խորհրդարանի պատգամավոր Վահրամ Բալայանը։
«ՀՀ ստորագրած ոչ մի փաստաթուղթ իրավական առումով չի կարող խանգարել, որ արցախահայությունն իրացնի ինքնորոշման իրավունքը։ Իհարկե, եթե, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագիր» ստորագրվի՝ առանց Արցախի հետ կապված վերապահման, ապա հետագայում հնարավոր է դա պատրվակ դառնա ու բարդացնի մեր ճանապարհը։ Այսինքն, ինչպես ՌԴ-ն է ասել, թե ՀՀ իշխանությունը ճանաչել է Արցախն Ադրբեջանի մաս, ոչինչ չենք կարող անել, այնպես էլ այդ պայմանագիրը կարող են պատրվակ դարձնել, եթե չցանկանան, որ Արցախի հարցը լուծում ստանա, բայց կրկնում եմ՝ դա իրավական առումով չի կարող խանգարել, որ շարունակենք ինքնորոշման ճանապարհը։ Չմոռանանք, որ Արցախն ինքնորոշվել էր իր տարածքի վրա և ոչ թե Ադրբեջանի կամ այլ պետության»,-ասաց Բալայանը և համոզմունք հայտնեց, որ որևէ «խաղաղության պայմանագիր» չի ստորագրվելու, քանի որ Բաքվի ախորժակը բավականին մեծ է և այն չի սահմանափակվել Արցախով, այլ ուզում է զավթել ամբողջ Հայաստանը։
Դիտարկելով համաշխարհային պրակտիկան՝ պատգամավորն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ պատմության ընթացքում եղել են բազմաթիվ դեպքեր, որ փաստաթղթերն ու պայմանագրերը կնքվելուց որոշա ժամանակ անց խախտվել են․
«Իհարկե, ցանկալի է ստորագրել այնպիսի պայմանագիր, որը քո ազգի շահերից կբխի, բայց որևէ փաստաթուղթ չի խանգարել, որ այս կամ այն հարցը նորից վերաբացվի կամ տարածքների փոփոխություն լինի։ Մոլոտով- Ռիբենտրոպ պայմանագիր է եղել, բայց դա չի խանգարել, որ Գերմանիան ռազմական գործողություն սկսի ԽՍՀՄ դեմ։ Այնպես որ, եթե անգամ նման պայմանագիր կնքվի ՀՀ և Ադրբեջանի միջև, ապա դա չի կարող փակել Արցախի հարցը։ Անընդհատ քաղաքական իրավիճակն աշխարհում փոփոխվում է, ու մենք պետք է չդադարենք պաշտպանել, տեր կանգնել մեր իրավունքներին, չպիտի դադարեցնենք հայրենիք վերադառնալու համար պայքարը։ Պետք է հետամուտ լինենք Արցախն ազատագրելու, այնտեղ վերադառնալու հարցում»,-նշեց Բալայանը։

"Мирный договор" между Арменией и Азербайджаном не может закрыть Арцахский вопрос, Арцах самоопределился на своей территории - Балаян 12/12/2023 10:14 | Политика
Арцах обрел свою независимость на основе права на самоопределение, и никакой подписанный РА документ не может лишить арцахских армян этого права. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил депутат парламента Арцаха Ваграм Балаян.
"Ни один подписанный РА документ не может юридически помешать армянам Арцаха в реализации своего права на самоопределение. Конечно, если так называемый "мирный договор" будет подписан без оговорок, касающихся Арцаха, то не исключено, что в будущем это станет предлогом и усложнит наш путь. Иными словами, как РФ заявила, что правительство РА признало Арцах частью Азербайджана, мы ничего не можем с этим поделать, так и они могут использовать этот договор в качестве предлога, если не захотят решения Арцахского вопроса. Но повторюсь, в юридическом плане это не может помешать нам продолжить путь самоопределения. Не следует забывать о том, что Арцах самоопределился на своей территории, а не на территории Азербайджана или какого-либо другого государства", - сказал Балаян.
Он выразил уверенность в том, что никакого "мирного договора" подписано не будет, поскольку у Баку довольно неуемный аппетит - он не ограничился лишь Арцахом, а хочет захватить и всю Армению.
В свете наблюдений за мировой практикой депутат обращает внимание на то, что в истории было немало случаев, когда документы и соглашения нарушались спустя какое-то время после их подписания.
"Конечно, желательно подписать такое соглашение, которое будет исходить из интересов твоего народа, но ни один документ не препятствовал повторному открытию того или иного вопроса или изменению территорий. Был пакт Молотова-Риббентропа, но он не помешал Германии начать военные действия против СССР. Так что, даже если такой договор будет подписан между Арменией и Азербайджаном, то он не сможет закрыть Арцахский вопрос. Политическая ситуация в мире постоянно меняется, и мы не должны перестать защищать, отстаивать свои права, не должны прекращать борьбу за возвращение на родину. Мы должны быть последовательны в вопросе освобождения Арцаха и возвращения туда", - отметил Балаян.