ԱԺ-ն վավերացրեց Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև մաքսային հարցերով համագործակցության համաձայնագիրը 12/11/2023   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ազգային ժողովը վավերացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջև՝ մաքսային հարցերով համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը քվեարկությամբ ստացավ 95 կողմ ձայն:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023թ. հունիսի 23-ին՝ Բրյուսելում:
Այս համաձայնագրով հիմքեր են ստեղծվում ՀՀ-ի և Հնդկաստանի մաքսային ծառայությունների միջև փոխգործակցության ընդլայնման և ամրապնդման համար: Նախատեսվում է մաքսային գործին վերաբերող հարցերում փոխադարձ վարչական օգնության ցուցաբերման և այդ նպատակով տեղեկատվության փոխանակման ընթացակարգերի սահմանում:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը ներկայացրել էր, որ համաձայնագրի կիրառմամբ կհաստատվի ուղղակի կապ երկու երկրների համապատասխան ստորաբաժանումների միջև, ինչն էլ իր դրական ազդեցությունը կունենա Հնդկաստանից ՀՀ ներմուծման և Հայաստանից Հնդկաստան արտահանման ժամանակ մաքսային կանոնների խախտման դեպքերի բացահայտման, առկա խնդիրների առավել արագ և օպերատիվ լուծումների վրա: Տեղեկությունների փոխանակումը կարող է իրականացվել հարցման հիման վրա կամ մաքսային մարմինների նախաձեռնությամբ՝ օրինակ՝ ծագման հավաստագրերի, հաշիվ-ապրանքագրերի մեջ առկա տեղեկատվության ճշգրտման նպատակով:

Парламент Армении ратифицировал соглашение о сотрудничестве с Индией в таможенных вопросах 12/11/2023 12:37 | Лента новостей
Национальное собрание Армении ратифицировало Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенных вопросах. Как передает агентство «Арменпресс», проект ратификации соглашения получил 95 голосов.
Соглашение было подписано 23 июня 2023 года в Брюсселе. Этим соглашением создаются основы для расширения и укрепления сотрудничества между таможенными службами РА и Индии. Планируется установить порядок оказания взаимной административной помощи в вопросах, связанных с таможенным делом, и обмена информацией.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов Ашот Мурадян при представлении проекта отметил, что соглашение установит прямую связь между соответствующими подразделениями двух стран, что положительно скажется на выявлении случаев нарушения таможенных правил при импорте из Индии в Армению и экспорте из Армении в Индию, также быстрое и оперативное решение существующих проблем. Обмен информацией может осуществляться на основании запроса или по инициативе таможенных органов, например, в целях исправления сведений в сертификатах происхождения, счетах-фактурах.