Միրզոյանը Բրյուսելում խոսել է է ՀՀ-ում ժողովրդավարական ձեռքբերումների մասին 12/11/2023   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ կողմի հրավերով մասնակցել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով հանդիպմանը։ Քննարկմանը ներկա են գտնվել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը, ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեյը և ԵՄ բոլոր անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները։
Հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել մամուլի համար մեկնաբանությամբ.
«Բարի առավոտ, տիկնայք և պարոնայք,
Ուրախ եմ այսօր գտնվել այստեղ մասնակցելու արտաքին գործերի նախարարների խորհրդին:
Ինձ համար պատիվ է և լավ առիթ ներկայացնելու մերօրյա Հայաստանը, մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես նաև մեր հնարավորություններն ու ձգտումները: Սա շատ լավ հնարավորություն է ներկայացնելու մեր պատկերացումները ԵՄ հետ մեր հարաբերությունները խորացնելու, Հայաստանի և ԵՄ միջև իրականացված աշխատանքների, ինչպես նաև անելիքների վերաբերյալ։
Իհարկե, սա լավ հնարավորություն է նաև արտահայտելու մեր երախտագիտությունը Եվրոպական միության աջակցության համար մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաև հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականների հրատապ կարիքները, այն աջակցության համար, որը Եվրոպական միությունը ցուցաբերել է Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև, ինչպես ասացի, քննարկել հետագա ծրագրերը:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընթացիկ ծրագրերը, հետագա ընդլայնմանն ու խորցմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև տարածաշրջանում հարատև կայունության ու խաղաղության հաստատման ՀՀ տեսլականը։
Մասնավորապես, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքն ու ձեռքբերումները՝ կարևորելով դրանց ԵՄ շարունակական աջակցությունն ու թիրախային ուղղություններով ԵՄ անդամ երկրների հետ սերտ փոխգործակցությունը։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական ու անվտանգային երկխոսության մի շարք առանցքային հարցերի, այդ թվում՝ ՀՀ-ում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հայտնել է հայկական կողմի երախտիքը՝ առաքելության գործունեությանն աջակցության և առաքելության կազմում անմիջական մասնակցության համար։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարների շարքում՝ մարդկանց միջև շփումների, ՀՀ-ն ԵՄ-ին առավել մոտեցնելու համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ վերջնական որոշման կարևորությունը և պատասխանել է անդամ երկրներին հետաքրքրող հարցերի։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև տնտեսական և այլ ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգին, ՀՀ-ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ուղենշային ծրագրերի, դրանցում ԵՄ անդամ երկրների ներգրավածության հարցերի, ինչպես նաև տարածաշրջանային նախաձեռնությունների ներառականության ապահովման հանգամանքին։ Ի թիվս այլնի, ընդգծվել է Սևծովյան էլեկտրաէներգիայի մալուխին ՀՀ միանալու ներուժն ու կարևորությունը՝ հաշվի առնելով ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի հոկտեմբերի համատեղ հայտարարությունը։
Շարունակելով տարածաշրջանային նշանակության թեմաները՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները՝ հանրահայտ սկզբունքներին համահունչ։
Որպես տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, դրա առանձին բաղադրիչների՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաև ավելի լայն տարածաշրջանի, Արևելքն Արևմուտքին կապող ենթակառուցվածների կայուն ցանցի ընդլայնման համատեքստում։
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև մտքերի փոխանակում ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հետաքրքրող լայն շրջանակի հարցերի շուրջ։

В МИД Армении рассказали, что обсуждал Мирзоян с главами МИД ЕС в Брюсселе 12/12/2023 00:07 | Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 11 декабря принял участие во встрече в формате Совета министров иностранных дел ЕС по приглашению ЕС. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
В обсуждениях приняли участие Верховный Представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, Вице-президент Европейской комиссии Жозеп Боррель, Комиссар ЕС по вопросам расширения и политике соседства Оливер Вархейи, а также главы внешнеполитических ведомств стран-членов ЕС.
В начале встречи министр Мирзоян дал комментарий для прессы:
"Я рад присутствовать здесь сегодня для участия в Совете министров иностранных дел. Для меня это большая честь, а также прекрасная возможность описать, что из себя представляет Армения сегодня, перед какими трудностями мы стоим, а также какими возможностями мы обладаем, какие имеем стремления. Это прекрасная возможность поделиться тем, как Армения воспринимает углубление наших отношений с Европейским союзом, и рассказать, что уже сделано в отношениях между ЕС и Арменией и что еще предстоит сделать. Безусловно, это также хорошая возможность для того, чтобы выразить нашу признательность Европейскому союзу за помощь и поддержку наших демократических реформ, а также за помощь в удовлетворении неотложных потребностей беженцев из Нагорного Карабаха и поддержку, которую Европейский союз оказывает в контексте мирного процесса на Южном Кавказе и урегулирования наших отношений с Азербайджаном, а также, как я уже сказал, чтобы обсудить дальнейшие планы”".
В ходе встречи министр иностранных дел Армении подробно проинформировал о текущих программах партнерства между Арменией и ЕС, а также о шагах, направленных на его дальнейшее расширение и углубление, а также представил видение Армении по установлению долгосрочной стабильности и мира в регионе.
В частности, министр Мирзоян проинформировал о процессе проведения демократических реформ в Армении и уже зафиксированных достижениях, подчеркнув важность их постоянной поддержки со стороны ЕС и тесного взаимодействия со странами-членами ЕС в ключевых направлениях.
Был затронут ряд важнейших вопросов, касающихся диалога между Арменией и ЕС в сфере политики и безопасности, в том числе наблюдательная миссия ЕС в Армении. Министр иностранных дел Армении выразил признательность армянской стороны министрам иностранных дел стран-членов ЕС за содействие деятельности миссии и непосредственную представленность в ней.
В контексте контактов между людьми и сближения Армении и ЕС, министр Мирзоян подчеркнул как одну из перспектив углубления партнерства между Арменией и ЕС важность принятия окончательного решения о запуске диалога по либерализации виз, а также ответил на вопросы, интересующие государства-члены.
Арарат Мирзоян также затронул армяно-европейскую амбициозную повестку в экономической и других областях, знаковые проекты между Арменией и ЕС в рамках экономического и инвестиционного плана, а также вопросы вовлеченности в них стран-членов ЕС, а также обеспечение инклюзивности региональных инициатив. Помимо прочего, с учетом совместного заявления премьер-министра Республики Армении и Европейской Комиссии, сделанного в октябре, были подчеркнуты потенциал и важность присоединения Армении к проекту Черноморского электрического кабеля.
В продолжение тем, представляющих региональное значение, руководитель внешнеполитического ведомства Республики Армения проинформировал об усилиях Армении, направленных на установление мира в регионе, о процессе урегулирования отношений с Азербайджаном и об основных подходах к проекту мирного договора, в соответствии с известными всем принципами.
В рамках мирной повестки в регионе Арарат Мирзоян затронул разработанную правительством Республики Армения программу «Перекресток мира», ее отдельные составляющие, подчеркнув ее важность не только в рамках региона Южного Кавказа, но и в более широком геополитическом контексте с точки зрения расширения стабильной сети инфраструктур, соединяющих Восток с Западом.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов, представляющих интерес для министров иностранных дел стран-членов ЕС.