Դատախազը պահանջում է կրկին կալանավորել Գագիկ Խաչատրյանին 12/11/2023   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին կրկին կալանավորելու հարցն օրակարգում է։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, ընթանում է Գագիկ և Կարեն Խաչատրյանների գործով դատական նիստը։
Թեև նախորդ նիստին քննարկվում էր պաշտպանության կողմի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը, որն ընդհատվել էր՝ Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակով և դրանով պայմանավորված՝ նիստերի դահլիճից հեռանալով, այսօրվա նիստում ինքնաբացարկի հարցը չքննարկվեց, փոխարենը՝ դատախազ Գևորգ Սարգսյանը միջնորդեց Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։
Ըստ հանրային մեղադրողի՝ քրեական գործը, որը դատարան է ուղարկվել դեռևս 2020թ․ օգոստոսին, այս տարված ընթացքում նշանակվել է 14 դատական նիստ, որոնք չեն կայացել․նիստերից 12-ը հետաձգվեկ են Խաչատրյանի՝ վատառողջ լինելու պատճառաբանությամբ, և մեկ նիստը՝ պաշտպան Երեմ Սարգսյանի՝ չներկայանալու պատճառով, մեկ նիստը՝ ամբաստանյալների՝ պատրաստ չլինելը ցուցմունք տալուն․ «Այս ողջ ժամանակահատվածում Գագիկ Խաչատրյանը ստացիոնար եղանակով բժշկական օգնություն չի ստացել։ Սույն գործի դատաքննության ընթացքում արդեն կանխատեսելի դարձած մեղադրյալ Գագիկ Խաչատրյանի նմանօրինակ դատավարական վարքագծի դրսևորումը միտված է բացառապես դատական նիստերին չներկայանալուն և դատական նիստերն անվերջ ձգձելուն»։
Ըստ մեղադրողի՝ Գագիկ Խաչատրյանի բացակայությունները պետք է գնահատվի որպես անհարգելի, իսկ Խաչատրյանի վարքագիծը՝ որպես քննությանը խոչընդոտել և նման պայմաններում Խաչատրյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավը և չհեռանալու մասին ստորագրությունը չի կարող զսպել նրա ոչ պատշաճ վարքագիծը, ըստ այդմ, պահանջում է նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։
16:19 10/05/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանի ազգականներին օգուտ տալու համար ՊԵԿ փոխնախագահն ու Տեսչության պետը չարաշահել են լիազորությունները
15:45 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Խաչատրյանը վիրահատվել է
08:03 14/04/2023  |  ՄամուլԳագիկ Խաչատրյանին կրկին Հայաստանից մեկնելու թույլտվություն են տվել. «Ժողովուրդ»
12:29 08/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը պահանջում է Գագիկ Խաչատրյանից ու նրա հետ փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 210 անշարժ գույք
22:04 07/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴա բիզնեսմենին խոչընդոտել է․ Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանները նրա՝ Լոս Անջելեսի առանձնատունը բռնագանձելու վերաբերյալ հայտարարություն են տարածել
17:36 06/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն սկսել է Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքի՝ Լոս Անջելեսի առանձնատունը բռնագանձելու գործընթաց․ civilnet.am
16:35 26/01/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՀրապարակվել է դատարանի վճիռը. «Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն կխնդրի Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններից»
13:46 02/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀասկանում էին՝ եթե Գագիկ Խաչատրյանը կալանքի տակ մնար, խոշտանգման վարույթի հիմքերն ավելի էին ամրապնդվելու. Երեմ Սարգսյան

Прокурор требует снова арестовать экс-главу КГД Армении Гагика Хачатряна 12/11/2023 18:03 | Судебный репортаж
Вопрос о повторном аресте бывшего председателя КГД Армении Гагика Хачатряна вновь на повестке дня. Как стало известно "ФактИнфо", судебное заседание по делу Гагика и Карена Хачатрянов продолжается в уголовном суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артура Мкртчяна.
Хотя предыдущее заседание, на котором рассматривалось поданное защитой ходатайство о самоотводе, было прервано по состоянию здоровья бывшего председателя Комитета госдоходов, экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна, в связи с чем он покинул зал заседаний, на сегодняшнем заседании вопрос самоотвода не рассматривался. Вместо этого прокурор Геворк Саркисян ходатайствовал о применении к Гагику Хачатряну меры пресечения в виде заключения под стражу.
По словам общественного обвинителя, уголовное дело было направлено в суд в августе 2020 года, за текущий год было назначено 14 судебных заседаний, которые не состоялись: 12 заседаний были отложены по состоянию здоровья Хачатряна, еще одно – из-за неявки адвоката Ерема Саркисяна, еще одно – ввиду неготовности подсудимых давать показания.
"За весь этот период Гагик Хачатрян не получал стационарной медицинской помощи. В ходе рассмотрения этого дела подобное процессуальное поведение подсудимого Гагика Хачатряна, ставшее уже предсказуемым, нацелено исключительно на неявку на судебные заседания и бесконечное затягивание слушаний", - отметил он.
По словам обвинителя, случаи отсутствия Гагика Хачатряна следует расценивать как неуважительные, а поведение Хачатряна как воспрепятствование разбирательству, а в подобных условиях залог и подписка о невыезде Хачатряна не могут пресечь его ненадлежащее поведение, поэтому он требует применения в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.