«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը վաճառելու «մութ» գործարքում ՀԿԿ-ն հանցագործության հատկանիշներ չի տեսել․ ի՞նչ հիմքով է մերժվել քրգործի հարուցումը 12/04/2023   13:29  |  Քրեական խրոնիկոն
«ՄՏՍ Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությանը վաճառելու գործարքի վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման մեջ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ չի հայտնաբերել։
«Փաստինֆո»-ն դեռևս օրեր առաջ, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, տեղեկացրել էր, որ դեպքի առթիվ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն քրեական վարույթ չի նախաձեռնել։
Կառույցից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այսօր պաշտոնապես հաստատեցին տեղեկությունը՝ նշելով, որ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել քրեական վարույթ չնախաձեռնելու վերաբերյալ՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ չհայտնաբերելու հիմքով։
Հիշեցնենք, որ հանցագործության մասին հաղորդումը ներկայացրել է փաստաբան Արմինե Ֆանյանը։ Մասնավորապես, «ՄՏՍ Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2023 թվականի հունվարի 26-ին ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով է ներկայացրել ընկերության նկատմամբ հսկողության փոխանցումը համաձայնեցնելու հայտ, որի համաձայն՝ «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությունը ցանկանում է «ԱԼԼԵԳՐԵՏՏՈ ՀՈԼԴԻՆԳ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունից ձեռք բերել վերջինիս պատկանող՝ ընկերության միակ բաժնետեր հանդիսացող «ԱՐԱՄԱՅՈ ԻՆՎԵՍԹՄԵՆԹՍ ԼԻՄԻԹԵԴ» ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, մոտ երեք ամիս ուսումնասիրությունից հետո գործարքի կնքմանը համաձայնություն տալը մերժել էր, քանի որ իրավասու մարմնի գնահատմամբ (Ազգային անվտանգության ծառայությունը) գործարքի կնքումը վնասում է կամ կարող է վնասել ազգային անվտանգությանը կամ պետական շահերին:
Սակայն 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ին գրությամբ «ՄՏՍ Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը Հանձնաժողով է ներկայացրել ընկերության նկատմամբ հսկողության փոխանցումը համաձայնեցնելու նոր հայտ, որի համաձայն՝ «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությունը կրկին ցանկանում է ձեռք բերել «ՄՏՍ Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը:
Նույն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նույն փաստական հանգամանքների պարագայում 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ի թիվ 397Ա որոշմամբ համաձայնություն է տվել «ՄՏՍ Հայաստան» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 100 տոկոսը «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությանը վաճառելու գործարքի կնքմանը: Ասել է թե՝ ազգային անվտանգությանը սպառնացող վտանգը վերացել էր:
«Hetq լրատվական կայքը հրապարակում է կատարել այն մասին, որ «ՄՏՍ Հայաստան»-ը ձեռք բերող ընկերությունը գրանցված է Կիպրոսում. իրական սեփականատերերի վերաբերյալ պաշտոնական աղբյուրներում որևէ տեղեկություն չկա: Կիպրոսի ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի համաձայն` «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթիդ»-ը (FEDILCO GROUP LIMITED) գրանցվել է 2022թ. ապրիլի 20-ին:
hraparak.am կայքը նշել է. «Մեր տեղեկություններով՝ ռուսական 1Xbet ընկերությունը չի ցանկանում հեշտ հանձնվել և պայմանավորվելով որոշ շրջանակների հետ՝ նորից փորձում է գնել «ՄՏՍ Հայաստան»-ը: Ինչ է իրենից ներկայացնում 1Xbet-ը։ Այն բուքմեյքերական ընկերություն է, որի սեփականատերերն են Ռոման Սեմյոխինը, Սերգեյ Կարշկովը և Դմիտրի Կազորինը, ովքեր այս պահին գտնվում են միջազգային հետախուզման մեջ, ենթադրաբար՝ ինչ-որ անօրինական գործունեության համար մեղադրվելու հիմքով»:
Հանձնաժողովի 2022 թվականի փետրվարի 9-ի №56-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 6-րդ կետի 8-րդ ենթակետի համաձայն, Հայտը պետք է ներառի՝ բաժնեմասը ձեռք բերող անձի անհրաժեշտ փորձի վերաբերյալ հիմնավորող տեղեկություններ:
Փաստն այն է, որ 2022թ. ապրիլի 20-ին գրանցված «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթիդ»-ը որևէ փորձառություն չունի կապի ոլորտում:
Ստացվում է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ՀՀ-ում գերիշխող դիրք զբաղեցնող կապի օպերատորի 100 տոկոս բաժնետոմսերը «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթիդ»-ի կողմից ձեռք բերելու համաձայնություն է տվել այն պայմաններում, երբ ամիսներ առաջ հայտը մերժվել էր, քանի որ կար ազգային անվտանգության սպառնալիք, բացի դա, «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթիդ» ընկերությունը որևէ փորձառություն չունի կապի ոլորտում»,- նշել էր փաստաբանը։
19:24 29/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔննիչը երկու բնակարան վաճառել է ու գումարը որպես ավանդ ներդրել բանկերում.ՀԿԿ-ն արձագանքում է
20:08 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Անդրեասյանն ընդդեմ Սասուն Խաչատրյանի. «Անթույլատրելի է խափանման միջոցի ընտրությունը քննության հետ ավելի օպերատիվ համագործակցելու մոտիվացիոն գործիք ծառայացնելը»

В АКК не усмотрели признаков преступления в "темной" сделке по продаже 100% акций ЗАО "МТС Армения": на каком основании было отказано в возбуждении уголовного дела? 12/04/2023   14:36  |  Криминальная хроника
Антикоррупционный комитет не выявил признаков предполагаемого преступления в поданном заявлении относительно сделки по продаже 100% акций ЗАО "МТС Армения" компании "Федилко Груп Лимитед".
Еще несколько дней назад "ФактИнфо" со ссылкой на свои источники сообщило, что производства по данному факту в Антикоррупционном комитете не инициировано. Сегодня в беседе с "ФактИнфо" в ведомстве официально подтвердили информацию, указав, что следователь принял решение не открывать уголовное производство ввиду необнаружения признаков предполагаемого преступления.
Напомним, заявление о преступлении подала адвокат Армине Фанян.
В частности, 26 января 2023 года ЗАО "МТС Армения" подало в Комиссию по регулированию общественных услуг(КРОУ) РА заявку на согласование передачи контроля над компанией, согласно которой компания "Федилко Груп Лимитед" желает приобрести у ООО "Аллегретто Холдинг" принадлежащие последнему 100 % акций компании "Арамайо Инвестмент Лимитед", являющейся единственным акционером.
Комиссия по регулированию общественных услуг после почти трех месяцев изучения отказала в одобрении сделки, поскольку, по мнению компетентного органа (Службы национальной безопасности), заключение сделки наносит ущерб или может навредить национальной безопасности или государственным интересам.
Однако 3 ноября 2023 года ЗАО "МТС Армения" подало в Комиссию новую заявку на согласование передачи контроля над компанией, согласно которой компания "Федилко Груп Лимитед" вновь изъявило желание приобрести 100% акций ЗАО "МТС Армения".
Та же Комиссия по регулированию общественных услуг при тех же фактических обстоятельствах своим решением № 397А от 15 ноября 2023 года дала согласие на заключение сделки по продаже 100% акций ЗАО "МТС Армения" ООО "Федилко Груп Лимитед". При этом угроза национальной безопасности исчезла.
Издание Hetq опубликовал материал о том, что компания, купившая “МТС Армения”, зарегистрирована на Кипре: сведения о ее собственниках отсутствуют.
По данным Государственного реестра компаний Кипра, ООО "Федилко Груп Лимитед"(FEDILCO GROUP LIMITED)  зарегистрировано 20 апреля 2022 года.
Сайт Hraparak.am указывал, что, по его сведениям, российская компания 1Xbet не желает легко сдаваться и, договорившись с определенными кругами, вновь пытается приобрести «МТС Армения».
"Что такое 1Xbet? Это букмекерская компания, принадлежащая Роману Семиохину, Сергею Каршкову и Дмитрию Казорину, которые в настоящее время находятся в международном розыске, предположительно, по обвинению в какой-то незаконной деятельности", - писало издание.
"В соответствии с подпунктом 8 пункта 6 порядка, утвержденного решением № 56 Комиссии от 9 февраля 2022 года, заявка должна включать сведения касательно необходимого опыта лица, приобретающего долю. Дело в том, что компания "Федилко Груп Лимитед", зарегистрированная 20 апреля 2022 года, не имеет какого-либо опыта работы в сфере коммуникаций. Выходит, что Комиссия по регулированию общественных услуг согласилась на покупку компанией "Федилко Груп Лимитед" 100% акций доминирующего в РА телекоммуникационного оператора при условиях,  когда заявка была отклонена несколько месяцев назад ввиду угрозы национальной безопасности. Кроме того, у компании "Федилко Груп Лимитед" нет опыта работы в сфере связи", - отметила адвокат.
17:21 23/10/2023  |  Лента новостейВ правительстве Армении обсудили борьбу с коррупцией
14:16 12/04/2023  |  Лента новостейАрамаис Пашинян избран членом комиссии по предупреждению коррупции
12:13 14/09/2021  |  Лента новостейПарламент Армении избрал нового члена Комиссии по предупреждению коррупции