Վանաձորի 27–ամյա բնակիչը ձերբակալվել է համաքաղաքացու սպանության կասկածանքով (լուսանկարներ) 11/29/2023   13:12  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվում՝ նոյեմբերի 28-ին Վանաձորում կատարված 39-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
2023թ․ նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 23:00-ին, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանություն է զանգահարել 27–ամյա մի երիտասարդ և հայտնել, որ իրենց շենքի բակում ինքնաձիգից արձակած կրակահերթերով սպանել է 39–ամյա համաքաղաքացուն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենայում, բազմաթիվ գնդակային վնասվածքներով, հայտնաբերվել է 39–ամյա տղամարդու դին: Հայտնաբերվել է նաև ինքնաձիգի 20 պարկուճ, գնդակի 1 միջուկ, արնանման հետքեր։ Դեպքի վայրից շուրջ 300 մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող «АК» տեսակի, 7,62 մմ տրամաչափի ինքնաձիգը՝ դատարկ պահունակով: Նշանակվել են դատաբժշկական, համալիր դատաձգաբանական, դատաքիմիական, դատա­հետքաբանական փորձաքննություններ:
Երիտասարդը ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական, քննությամբ ստուգման ենթակա տվյալներով՝ 2023թ․ նոյեմբերի 26-ին՝ ժամը 15։00-16։00-ն ընկած ժամանակահատվածում, 27–ամյա երիտասարդը, 39–ամյա համաքաղաքացու առաջարկությամբ, վերջինիս «ՎԱԶ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայով մեկնել են Լոռու մարզի Շահումյան գյուղի «Փուչիկներ» կոչվող տարածք, որտեղ 39–ամյա տղամարդը մահակով հարվածել է երիտասարդի մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառաբանելով, որ վերջինս չի շփվում իր հետ:
Այնուհետև՝ 2023թ․ նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, 27–ամյա երիտասարդը զանգահարել է 39–ամյա տղամարդուն, հրավիրել շենքի բակ, ավտոմեքենայով վերջինիս ժամանելուց հետո, իր հետ նախապես վերցրած ինքնաձիգով, 27-ամյա տղամարդը կրակոցներ է արձակել վերջինիս վարած «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ և սպանել նրան:

Понедельник 06 / 03 / 2024
В Ванадзоре из автомата расстреляли 39-летнего мужчину:по подозрению в убийстве задержан 27-летний парень 11/29/2023   14:16  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении проводит расследование для выяснения всех обстоятельств убийства 39-летнего мужчины в  городе Ванадзоре Лорийской области Армении.
Как сообщает пресс-служба ведомства, 28 ноября в 23:00 в полицию МВД Армении позвонил 27-летний мужчина и сообщил, что во дворе их дома выстрелил из автомата в 39-летнего жителя Ванадзора и убил его.
По данному факту инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155, части 1 статьи 335 УК РА. Производство предварительного расследования поручено следственной группе.
"Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого в салоне автомобиля марки "Форд" было обнаружено тело 39-летнрго мужчины с множественными пулевыми ранениями. Найдены также 20 гильз от автомата, один сердечник пули, следы, похожие на кровь. С места происшествия, примерно в 300 метрах, обнаружены также являющийся орудием преступления автомат "АК" калибра 7,62 мм с пустым магазином. Назначены судебно-медицинская, комплексная судебно-баллистическая, судебно-химическая, судебно-трасологическая экспертизы", - говорится в сообщении.
Молодой мужчина задержан и дал признательные показания.
Согласно полученным следствием предварительным, подлежащим проверке данным,  26 ноября 2023 года, в промежутке между 15:00 и 16:00, 27-летний парень по предложению 39-летнего земляка на принадлежащем последнему автомобиле марки "ВАЗ 2121" отправился в местечко под названием "Пучикнер" в селе Шаумян Лорийской области, где 39-летний мужчина стал бить молодого человека дубинкой по разным частям тела, мотивировав этот тем, что последний с ним не общается.
"Затем, 28 ноября 2023 года около 22:30, 27-летний парень позвонил 39-летнему мужчине, пригласил его во двор здания.  После приезда последнего, 27-летний мужчина из автомата, который он заранее с собой прихватил, открыл стрельбу по автомобилю марки "Форд", которым управлял 39-летний мужчина, и убил его. Предварительное расследование продолжается", - говорится в сообщении.