ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակությունն արգելափակող օրինագիծ 11/17/2023   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Սենատը նոյեմբերի 16-ին ընդունել է Միչիգանը ներկայացնող սենատոր Գարի Փիթերսի հեղինակած՝ «Հայկական պաշտպանության ակտ» օրինագիծը, որի նպատակն է 2024 և 2025թթ․ համար չեղարկել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի (907-րդ բանաձև) ամենամյա չեղարկման նախագահական իրավասությունը, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը կզրկվի ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից։ Այս քվեարկությունը տեղի ունեցավ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի, հայ համայնքի, վերջինիս կոնգրեսական բարեկամների, ԱՄՆ-ում բնակվող այլ ժողովուրդների համայնքային կազմակերպությունների շարունակապես աճող հասարակական ու քաղաքական երկարատև ճնշման պարագայում։
Մեկնաբանելով օրինագծի ընդունումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի Վաշինգտոնի կենտրոնական գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը մասնավորապես նկատել է․ «Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում սենատոր Փիթերսին իր առաջնորդության համար և ողջունում ենք Սենատի կողմից օրինագծի ընդունումը՝ որպես Արցախի ցեղասպանության համար Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելուն և Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիան զսպելուն ուղղված առաջին քայլ։ Իր հերթին, նախագահ Բայդենը, հաշվի առնելով իր դերը Արցախի էթնիկ զտման գործընթացում Ադրբեջանին զինելու գործում, այս պահին պետք է անի շատ ավելին, քան պարզապես ազդարարի ԱՄՆ գործող օրենսդրության կիրառման պատրաստակամության մասին, օրինակ՝ ԱՄՆ-ն կարող է առաջնորդել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձև՝ հաստատելու միջազգային մանդատ, որը կապահովի հայության անվտանգ և կայուն վերադարձ դեպի Արցախ»։
Օրինագծի ներկայացման ժամանակ սենատոր Փիթերսը մանրամասնորեն ներկայացրել է Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան՝ սկսած շուրջ տասնամսյա շրջափակումից մինչև սեպտեմբերի 19-20-ի ռազմական ագրեսիա։ Վկայակոչելով այն, որ նախագահ Բայդենը, Ադրբեջանի շարունակապես աճող ագրեսիայի պարագայում, չի դադարեցրել վերջինիս տրամադրվող օժանդակությունը՝ Փիթերսը Սենատի իր գործընկերներին հորդորել է գործել, ասելով․ «Եթե մենք քայլեր չձեռնարկենք, երբ երկրները դիտավորյալ անտեսում են իրենց հետ մեր համաձայնագրերի պայմանները, մեր համաձայնագրերը կդառնան իրականում անիմաստ և անատամ: Ես կոչ եմ անում իմ գործընկերներին միանալ ինձ՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար, գործադրելու մեր պայմանավորվածությունները և չհրահրված ագրեսիայի պայմաններում  կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին»:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը, հայ համայնքի ակտիվ ներգրավմամբ, շարունակելու է աշխատանքը «907-րդ բանաձևի» ամբողջական կիրարկումն ապահովելու համար՝ խրախուսելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում երկու օրինագծերի անհապաղ ընդունումը, որոնք կարգելափակեն ԱՄՆ ռազմական օժանդակությունն Ադրբեջանին, ամբողջությամբ չեղարկելով «907-րդ բանաձևի» շրջանցման նախագահական լիազորությունները: Ներկայացուցիչների պալատում գտնվող օրինագծերի նախագծերով նաև առաջարկվում է ընդլայնել Հայաստանին տրամադրվող հումանիտար և ռազմական օժանդակությունը՝ ի պատասխան Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, ինչպես նաև օգնություն ցուցաբերել Արցախից բռնի տեղահանված հայության։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակ
08:32 17/11/2023  |  ՄամուլԱՄՆ-ն Հայաստանին «Միցուբիշի» է նվիրաբերել․ «Հրապարակ».
14:54 16/11/2023  |  ՔաղաքականՄենք ուշադիր հետևում ենք Բաքվի կողմից զորքերի ցանկացած տեղաշարժին. Պետդեպի ներկայացուցիչ
13:57 15/11/2023Իրանը, Ռուսաստանը և Ադրբեջանը կսկսեն փոխանակվել էլեկտրաէներգիայով
15:20 14/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը Իսրայելից Barak MX ՀՕՊ համակարգեր է գնելու
12:00 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ Բելգիայի կոմիտեն մերժել է հանդիպել Սինանյանին
16:36 13/11/2023  |  ՔաղաքականԲաքուն բարձրացնում է ադրբեջանցիների՝ Հայաստան բնակության վերադառնալու հարցը
15:57 13/11/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանական քարոզչամեքենան՝ ընդդեմ Վրաստանի. պատճառը Հայաստան առաքվող ֆրանսիական «Bastion»-ն է
12:20 13/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ ներկայացուցիչները եվրոպական մի շարք պետությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը շեշտել են արցախահայության իրավունքների լիակատար պաշտպանության առաջնահերթությունը

Сенат США единогласно принял законопроект о запрете военной помощи Азербайджану 11/17/2023   14:03  |  Лента новостей
Сенат США 16 ноября принял законопроект "Акт о защите Армении", автором которого является сенатор Гэри Питерс, представляющий штат Мичиган.  Цель принятия законопроекта - отмена права президента по обходу ежегодно 907-й поправки к "Акту о поддержке свободы" на 2024 и 2025 годы, в результате чего Азербайджан лишится американской военной помощи. Об этом сообщили в центральном аппарате Бюро АРФД Бюро АРФД "Ай Дата", отметив, что это голосование состоялось в условиях продолжительного общественного и политического давления со стороны АРФД "Ай Дата", армянской общины, ее друзей-конгрессменов, общинных организаций других народов, проживающих в США.
Комментируя принятие законопроекта, исполнительный директор вашингтонского офиса АРФД «Ай Дата» Арам Амбарян поблагодарил  сенатора Питерса за его законопроект и приветствовал его принятие Сенатом в качестве первого шага, направленного на привлечение Азербайджана к ответственности за геноцид в Арцахе и сдерживание дальнейшей агрессии против Армении.
"Президент Байден, в свою очередь, учитывая его роль в деле вооружения Азербайджана в процессе этнической чистки Арцаха, на данный момент должен сделать гораздо больше, чем просто заявить о готовности к применению действующего законодательства США. Например, США могли бы провести резолюцию Совета Безопасности ООН по утверждению международного мандата, который обеспечит безопасное и стабильное возвращение армян в Арцах", - отметил он.
При представлении законопроекта сенатор Питерс подробно представил агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха, начиная с десятимесячной блокады и заканчивая военной агрессией 19-20 сентября. Сославшись на факт  того, что президент Байден не прекратил помощь Азербайджану на фоне постоянно растущей агрессии, Питерс призвал своих коллег в Сенате действовать, заявив: "Если мы не будем принимать меры, когда страны намеренно игнорируют условия наших соглашений с ними, наши соглашения т в действительности станут бессмысленными и беззубыми. Я призываю своих коллег присоединиться ко мне для привлечения Азербайджана к ответственности, реализовать наши соглашения и поддержать армянский народ перед лицом неспровоцированной агрессии".
Центральный аппарат Бюро АРФД "Ай Дата" отметил, что при активном участии армянской общины продолжит работу по обеспечению полной реализации 907-й поправки, поощряя немедленное принятие в Палате представителей США двух законопроектов, которые заблокируют военную помощь США Азербайджану, полностью отменив президентские полномочия по обходу  907-й поправки. В законопроектах, находящихся в Палате представителей, также предлагается расширить гуманитарную и военную помощь Армении в ответ на продолжающуюся агрессию Азербайджана и оказать помощь армянам, насильственно перемещенным из Арцаха.
12:19 06/11/2023  |  КомментарийКонгрессмен США призвал Вашингтон оказать помощь Армении в области безопасности и гуманитарной сфере