Խաղաղության 3 առանցքային սկզբունքները համաձայնեցվել են Ադրբեջանի հետ. Փաշինյան (տեսանյութ) 11/16/2023   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մեր քաղաքական կամքը մնում է անսասան։ ԱԺ-ում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ-ն չի կարող այն ստորագրել միայնակ ու սրա համար անհրաժեշտ է նաեւ Ադրբեջանի ստորագրությունը։
Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է, որ մեր արժեքային համակարգի գագաթնակետը ՀՀ-ն է, մեր շահերի համակարգի գագաթնակետը Հայաստանի տնտեսական զարգացումն է։ Հենց այս երկու գագաթնակետերի սպասարկմանն է ուղղված խաղաղության օրակարգը։
«Ինչքանով է իրատեսական՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ մինչև տարեվերջ կամ առաջիկա ամիսներին։ Խաղաղության երեք առանցքային սկզբունքներն, ըստ էության, համաձայնեցված են Ադրբեջանի հետ և այդ համաձայնեցումը տեղի է ունեցել մեր բանակցությունների ընթացքում, մասնավորապես, սույն թվականի մայիսի 14-ին և հուլիսի 15-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումների ժամանակ։ Առաջին սկզբունքը հետևյալն է՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն ըմբռնմամբ, որ ՀՀ տարածքը 29,800 քառակուսի կմ է, Ադրբեջանի տարածքը՝ 86600 քկմ։ Հենց սա ապահովելու համար է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի հաջորդ կարևոր սկզբունքն արձանագրվել՝ 1991թ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի քաղաքական հենքն է»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ըմբռնում կա, որ դելիմիտացիայի համար պետք է օգտագործվեն Խորհրդային միության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1974-1990 թվականի քարտեզները։
«Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ համաձայնեցված է նաև հետևյալը՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունեն և պարտավորվում են հետագայում ևս միմյանց նկատմամբ նման պահանջներ առաջ չքաշել»,-նշեց նա։
Հաջորդ սկզբունքը, ըստ Փաշինյանի, հետևյալն է՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է վերաբացվեն երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, իրավահավասարության հիման վրա։
Նա միաժամանակ նշել է, որ խաղաղության 3 առանցքային սկզբունքները համաձայնեցվել են Ադրբեջանի հետ։ Ավելին, վստահեցրել, թե ըմբռնում կա, որ դելիմիտացիայի համար պետք է օգտագործվեն Խորհրդային միության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1974-1990 թվականների քարտեզները։
11:22 16/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ2024 թ-ի բյուջեն պատմական բյուջե է. պաշտպանության բյուջեն ավելացրել ենք, բայց սա պատերազմի նախապատրաստություն չէ, այլ խաղաղության. Փաշինյան
17:55 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ ասում ենք, որ բուհերում կուսակցականություն չպետք է լինի, դա չի նշանակում, որ որոշ կուսակցություններ պետք է գաղտնի բջիջներ ստեղծեն այնտեղ. Փաշինյան (տեսանյութ)
16:47 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է սահմանել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում. Փաշինյան (տեսանյութ)

Пашинян заявил о согласовании трех принципов мирного договора с Азербайджаном(ВИДЕО) 11/16/2023   12:34  |  Лента новостей
Вершиной нашей системы ценностей является Республика Армения, апогеем нашей системы интересов является экономическое развитие Армении,  заявил в своем итоговом выступлении в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Именно на их обслуживание и нацелена повестка мира. В этом плане наша политическая воля к заключению мирного договора остается непоколебимой. Безусловно, с той констатацией, что Армения не может подписать договор в одиночку, и для этого нужна и подпись Азербайджана", - заявил Пашинян.
Насколько реалистично подписание с Азербайджаном подписание мирного договора до конца года или в ближайшие месяцы, задался вопросом Пашинян.
По его словам, по сути, три принципа мирного договора согласованы с Азербайджаном, и это произошло на переговорах, в частности на трехсторонних встречах 14 мая и 15 июля 2023 года в Брюсселе.
"Первый принцип гласит, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга с тем пониманием, что территория Армении составляет 29,8 тыс. кв.км., а территория Азербайджана - 86,6 тыс. кв. км.", - заявил он.
Как отметил премьер РА, следующий принцип касается делимитации и демаркации границ на основе Алма-Атинской декларацией от 1991 года. "По сути, есть понимание того, что для делимитации должны быть использованы карты Генштаба Вооруженных сил СССР с 1974 по 1990 гг. Важно отметить, что согласовано также, что Армения и Азербайджан не имеют территориальных претензий друг к другу и обязуются также не выдвигать подобных претензий и в будущем", - сказал он.
Третий принцип касается разблокировки региональных коммуникаций в рамках суверенитета, юрисдикции, по которым они проходят, на основе принципов взаимности и равенства стран.
Пашинян указал, что в контексте открытия коммуникаций правительству Армении и лично ему приписывали разного рода обещания, обязательства и даже заговоры.
"Все наши обещания и обязанности зафиксированы в проекте "Перекресток мира", и мы готовы как можно скорее дать старт реализации проекта, рассчитывая на содействие других стран региона. В то же время в проекте "Перекресток мира" зафиксированы данные нам обещания и обязательства перед нами", - отметил он.
По его словам, из вышеизложенного возникает вопрос: если принципы согласованы с Азербайджаном, то почему до сих пор мирный договор не подписан?
Как отметил премьер Армении, по большому счету, причина кроется в недоверии сторон, и это негативно влияет на работу над текстом соглашения.