Հայաստանի կառավարությունն ունի քաղաքական կամք` Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար. Միրզոյան 11/15/2023   20:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Արևելյան գործընկերության Քաղացիական հասարակության ֆորումի 15-րդ տարեկան վեհաժողովին։
Նախարար Միրզոյանի ամբողջական ելույթը ներկայացված է ստորև։
Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի տարեկան վեհաժողովի մասնակիցների առջև: Վստահ եմ, որ այսօր համախոհ գործընկերներով մենք կարող ենք բաց քննարկում ունենալ և քննադատաբար գնահատել զարգացումները ինչպես Արևելյան գործընկեր երկրների, այնպես էլ տարածաշրջանային և եվրոպական մակարդակով:
Այսպիսով, հետագա քննարկումը խթանելու համար թույլ տվեք առաջ քաշել երկու հարցադրում, որոնց շուրջ մտորումները կարող են այսօր օգտակար լինել.
ինչի՞ մասին էր և ինչի՞ մասին է Արևելյան գործընկերությունը,
ո՞րն է քաղաքացիական հասարակության դերը աշխարհը և մասնավորապես Արևելյան գործընկերությունը փոխելու գործում:
Դեռևս 2009 թվականին, երբ ԱլԳ մեկնարկեց, այն նպատակ ուներ ամրապնդել գործընկերների կապերը ԵՄ-ի և անդամ պետությունների հետ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպես նաև խորացնել տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունը և աջակցել բարեփոխումների օրակարգին: Եթե փորձենք ամփոփել մեկ նախադասությամբ, ապա ԱլԳ մեկնարկեց՝ լինելով ժողովրդավարության մասին և այսօր շարունակում է մնալ ժողովրդավարության մասին:
Ես հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ իմ երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարությանը և ժողովրդավարական արժեքներին: Չնայած բոլոր մարտահրավերներին, որոնց մենք բախվել ենք վերջին տարիներին՝ COVID 19 համավարակը, 2020թ. պատերազմը, ռազմական հարձակումները և ագրեսիան ընդդեմ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի, էթնիկ զտման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից 100 հազարից ավելի փախստականների հոսքը, ժողովրդավարացման գործընթացը և բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականցումը Հայաստանում ոչ մի պահ կանգ չեն առել: Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ 2018 թվականի ժողովրդավարական, ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության ձգտումներին:
Դա իսկապես դժվար է: Դժվար է պահպանել ժողովրդավարությունը, եթե չկա բարենպաստ միջավայր: Եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության փլուզումը, ավտորիտարիզմի աճն աշխարհում, մի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, մյուս կողմից ժողովրդավարական արժեքների զանգվածային խախտումները ստիպում են լրջորեն վերանայել, թե ինչպես պետք է ԵՄ-ն իրեն դիրքավորի: Եվ սա պահանջում է ԵՄ-ից ոչ միայն ամրապնդել իր կապերն Արևելյան գործընկերների հետ, այլև խրախուսել  Արևելյան գործընկերների միջև համագործակցությունը:
Այս համատեքստում ես ցանկանում եմ ողջունել Եվրոպական հանձնաժողովի որոշումն առաջարկել Եվրոպական խորհրդին սկսել անդամակցության բանակցությունները Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ և Վրաստանին շնորհել թեկնածուի կարգավիճակ։ Այս որոշումը ողջունելի է ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլև Հայաստանի ժողովրդի կողմից, ովքեր նույնպես ունեն  եվրոպական ձգտումներ: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք ձեռք ենք բերել Հայաստանի և ԵՄ-ի մերձեցմանն ուղղված համատեղ աշխատանքի տպավորիչ փորձ: Մենք համագործակցում ենք բարեփոխումների օրակարգի իրագործման, 2,6 միլիարդ եվրո արժողությամբ առաջատար նախաձեռնությունների իրականացման շրջանակներում և բազմաթիվ այլ ոլորտներում։ Վերջերս մենք ազդարարեցինք Հայաստան-ԵՄ բարձրաստիճան քաղաքական և անվտանգային երկխոսության մեկնարկը, որի երկրորդ փուլը տեղի է ունենում այսօր Բրյուսելում: Ես նաև ողջունում եմ ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի երկայնքով մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման որոշումը: Ավելին, ԵՄ-ը Հայաստանի համար հանդիսանում է կարևոր գործընկեր՝ աջակցելով Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու մեր ջանքերին: Հայաստանի կառավարությունն ունի քաղաքական կամք Արևելյան մեկ այլ գործընկեր հանդիսացող Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար, և մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել այս ուղղությամբ՝ հիմնվելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Շոլցի կողմից Գրանադայում ընդունված սկզբունքների վրա։
Ավելին, քանի որ մենք կարծում ենք, որ Արևելյան հարևանությունում խաղաղությունն ու կայունությունը մեծապես կախված են գործընկերների տնտեսական համագործակցությունից, Հայաստանը վերջերս ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ի նշան տարածաշրջանում և դրանից դուրս խաղաղության հաստատման և համագործակցության մեր հանձնառությունների: Հայաստանը նաև շահագրգռված է միանալ «Սևծովյան էլեկտրական մալուխ» նախագծին, և մենք հուսով ենք, որ Եվրոպական միությունը կաջակցի այդ ձգտմանը՝ օգտագործելով իր գործիքակազմը:
Անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակությունների դերի վերաբերյալ իմ երկրորդ հարցին՝ պետք է խոստովանեմ, որ աշխարհում ոչ մի կառավարություն ի վիճակի չէ իրականացնել զարգացման օրակարգ և պայքարել մարտահրավերների դեմ միայնակ՝ առանց ձեզ։ Ժամանակները, որում մենք ապրում ենք, ամենևին էլ հեշտ չեն, և ես միանշանակ գիտեմ, որ այն հարցերը, որոնց մասին ես խոսում էի, չեն հասցեագրվի առանց ձեր մասնակցության, քննադատության, բայց նաև աջակցության։
Շնորհակալ եմ:
Եվ սա պարզապես ավանդական «շնորհակալություն»-ը չէ, որը մենք սովորաբար ասում ենք մեր ելույթների վերջում. ես իսկապես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն ահռելի աշխատանքի համար, որը դուք կատարում եք հանուն Արևելյան գործընկերության ընդհանուր գործի, հանուն մեր արժեքների, ժողովրդավարության և խաղաղության»:
16:29 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության. Միրզոյան
12:51 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը ՄԹ վարչապետի խորհրդականներին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
12:14 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
10:37 15/11/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Դեյվիդ Լամիին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը
18:59 12/11/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը երկօրյա այցով մեկնում է Միացյալ Թագավորություն
20:48 09/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ սուվերեն տարածքի որևէ հատվածի վրա երրորդ երկրի վերահսկողություն հաստատվել չի կարող. ՀՀ ԱԳՆ

У правительства Армении есть политическая волю к урегулированию отношений с Азербайджаном - Мирзоян 11/16/2023 10:31 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 ноября выступил с речью на 15-й ежегодной Ассамблее Форума гражданского общества Восточного партнерства в Брюсселе. Выступление Мирзояна приводит пресс-служба МИД Армении
Для меня честь выступать перед участниками ежегодной Ассамблеи Форума гражданского общества Восточного партнерства. Я считаю, что сегодня среди партнеров-единомышленников мы можем открыто обсуждать и критически оценивать события как в странах Восточного партнерства, так и на региональном и европейском уровнях.
Таким образом, для того чтобы побудить дальнейшее обсуждение, позвольте мне задать два вопроса, размышления о которых могли бы быть полезны сегодня.
Каким было Восточное партнерство и что оно из себя представляет сейчас?
Какова роль гражданского общества в изменении мира в целом и Восточного партнерства в частности?
Еще в 2009 году, когда было запущено Восточное партнерство, оно было направлено на укрепление связей партнеров с ЕС и государствами-членами ЕС на основе общих ценностей, углубление экономического и политического сотрудничества и содействие повестке реформ. Если мы попытаемся обобщить это одним предложением, то Восточное партнерство было создано для продвижения демократии и сегодня оно все так же про демократию.
Я могу с гордостью заявить, что моя страна по-прежнему привержена демократии и демократическим ценностям. В последние годы, несмотря на все вызовы, с которыми мы столкнулись: пандемия COVID 19, война 2020г., военные нападения и агрессии против суверенной территории Армении, приток более 100 тысяч беженцев из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки, процесс демократизации и реализация амбициозной повестки реформ не прекращались в Армении ни на секунду. Правительство Армении продолжает оставаться приверженным усилиям демократической ненасильственной Бархатной революции 2018 года.
И это действительно сложно. Сложно поддерживать демократию, если нет благоприятной среды. Крах архитектуры европейской безопасности, подъем авторитаризма в мире, массовые нарушения Устава ООН с одной стороны, и демократических ценностей с другой, обуславливают необходимость серьезно переосмыслить, как ЕС должен позиционировать себя. И это требует от ЕС не только укрепления связей с Восточными Партнерами, но и поощрения сотрудничества между Восточными Партнерами.
В этом контексте я хотел бы приветствовать решение Европейской комиссии предложить Европейскому совету начать переговоры о вступлении Молдовы и Украины и о предоставлении Грузии статуса кандидата. Это решение приветствуется не только правительством Армении, но и народом Армении, у которого также есть европейские устремления. За последние несколько лет мы достигли впечатляющих результатов в совместной работе, направленной на сближение Армении и ЕС. Мы сотрудничаем в рамках осуществления повестки реформ, в реализации флагманских инициатив на сумму 2,6 миллиарда евро и во многих других областях. Недавно мы начали диалог на высоком уровне между Арменией и ЕС по вопросам политики и безопасности, второй раунд которого проходит сегодня в Брюсселе. Я хотел бы также приветствовать решение ЕС о развертывании наблюдательной миссии вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном. Более того, ЕС является важным партнером для Армении в оказании поддержки нашим усилиям по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе. Правительство Армении проявляет политическую волю к урегулированию отношений с другим восточным партнером - Азербайджаном, и мы готовы продвигаться в этом направлении, основываясь на принципах, принятых в Гранаде премьер-министром Армении Николом Пашиняном, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, президентом Франции Эммануэлем Макроном и канцлером Германии Олафом Шольцом.
Более того, поскольку мы считаем, что мир и стабильность в Восточном соседстве во многом зависят от экономического сотрудничества партнеров, Армения недавно представила проект «Перекресток мира» в знак нашей приверженности установлению мира и сотрудничества в регионе и за его пределами. Армения также заинтересована в присоединении к проекту Черноморского электрического кабеля, и мы надеемся, что Европейский союз поддержит это стремление, применив свой инструментарий.
Переходя ко второму вопросу, касающемуся роли гражданского общества, я должен признать, что ни одно правительство в мире не способно в одиночку реализовать повестку развития и бороться с вызовами без вас. Времена, которые мы проживаем, отнюдь не легки, и я определенно знаю, что проблемы, о которых я говорил, не будут решены без вашего участия, без вашей критики, а также без вашей поддержки.
Я благодарю вас.
И это не традиционное «спасибо», которое мы обычно говорим в конце наших выступлений, я действительно хочу поблагодарить вас за огромную работу, которую вы проделываете на общее благо Восточного партнерства, для продвижения наших ценностей, демократии, мира».