Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահների ռազմական տեխնիկան առաքվել է ՌԴ՝ պլանային վերանորոգման. ՌԴ ՊՆ 11/07/2023   16:28  |  Քաղաքական
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահների ռազմական տեխնիկան առաքվել է ՌԴ՝ պլանային վերանորոգման։ Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Ընդ որում, ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում այլեւս չի նշվում «Լեռնային Ղարաբաղ», այլ՝ Ղարաբաղի տնտեսական շրջան՝ ավելացնելով, թե «ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի տարածքում»։
«Պահպանվում է շարունակական փոխգործակցությունը Բաքվի հետ՝ ուղղված խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովմանը և մարդասիրական իրավունքի պահպանմանը»,ասվում է տեղեկագրի մեջ։
ՌԴ ՊՆ-ն նաև հայտնում է, որ վերահսկման համակարգի օպտիմալացման շրջանակներում Շուշիի շրջանում փակվել է մեկ դիտակետ, իսկ ընդհանուր առմամբ սեպտեմբերի 19-ից փակվել է տասը դիտակետ և 16 ժամանակավոր դիտակետ։
«Ավարտվել է խաղաղապահ անձնակազմի ռոտացիան, ինչպես նաև զենքի և ռազմական տեխնիկայի առաքումը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ պլանային վերանորոգման համար»,-նշվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում։
21:26 09/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ խղաղապահները 25 նոր պահակակետ են տեղակայել ադրբեջանական կողմի հետ համատեղ ԼՂ ՊՆ սպառազինությունը հսկելու համար
20:44 08/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ խաղաղապահների ևս երկու դիտակետ է ապամոնտաժվել ԼՂ Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում
19:20 06/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ՊՆ-ն Բաքվում կամ Երևանում չի քննարկում խաղաղապահների դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից
13:25 06/10/2023  |  ՔաղաքականԽաղաղապահները դուրս են գալիս Արցախում իրենց մարտական դիրքերից.այսօր Երևանում կքննարկվի զորակազմի դուրսբերման ժամկետը
15:00 25/09/2023  |  ՔաղաքականՌուսաստանի չի ընդունի Ղարաբաղում խաղաղապահների հասցեին նախատինքները. Պեսկով
17:33 22/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՌուս խաղաղապահները շարունակում են բուժօգնություն տրամադրել արցախցիներին
20:21 19/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿազմակերպվել է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության տարհանում առավել վտանգավոր շրջաններից․ ՌԴ ՊՆ
21:59 14/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի երկու խախտում․ կա վիրավոր․ ՌԴ ՊՆ

Военная техника дислоцированного в Нагорном Карабахе РМК отправлена в РФ на плановый ремонт – Минобороны России 11/07/2023   16:42  |  Политика
Министерство обороны РФ сообщает об отправке вооружения и военной техники дислоцированного в Нагорном Карабахе миротворческого контингента в РФ для планового ремонта.
"В ходе оптимизации системы наблюдения свернут один наблюдательный пост в Шушинском районе. Всего с 19 сентября свернуто десять наблюдательных и 16 временных наблюдательных постов. Завершена ротация личного состава миротворческого контингента, а также отправка вооружения и военной техники в Российскую Федерацию для проведения планового ремонта", - говорится в сообщении.
Отметим, что в информационном бюллетене министерства обороны РФ о деятельности российского миротворческого контингента более не указывается топоним "Нагорный Карабах", вместо этого читаем: "российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Карабахского экономического района Азербайджанской Республики".