Համաձայնեցված քարտեզ չկա, բայց Ադրբեջանն արդեն 8 գյուղ է պահանջում. ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռ մեկնաբանություն չունի 11/07/2023   14:23  |  Քաղաքական
ՀՀ ԱԳՆ-ն այս պահին դեռ մեկնաբանություն չունի 8 անկլավների մասին Բաքվի նոր պահանջի վերաբերյալ։ Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն քիչ առաջ հայտարարություն էր տարածել, որում մասնավորապես հայտարարել էին, որ Հայաստանը Ադրբեջանին «չի փոխանցել նաև 8 ադրբեջանական գյուղեր, որոնք դեռ օկուպացված են»։
Նշենք, որ խոսքը ոչ թե անկլավների փոխանակման մասին է, այլ պարզապես բնակավայրերի հանձնման պահանջ է ներկայացվում։ Հայկական Արծվաշենի վերադարձի մասին որևէ խոսք չկա։ Ու սա այն դեպքում, երբ այս պահին Բաքուն օկուպացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի 200 քկմ տարածք, ավելին՝ չկա որեւէ համաձայնություն, թե որ թվականի քարտեզներով պետք է կատարվի Հայաստանի ու
Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դելիմիտացիան, դեմարկացիան։
«Փաստինֆոն» Բաքվի այս հայտարարության առնչությամբ մեկնաբանություն ստանալու համար դիմեց ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Անի Բադալյանին, ով նշեց, որ մեկնաբանություն լինելու պարագայում կտեղեկացնեն:
17:24 05/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովի ժամանակ խոսել է ԼՂ–ի մասին
12:17 05/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Նեպալում աղետալի երկրաշարժի կապակցությամբ
18:10 03/11/2023  |  ՔաղաքականԴուք ձեր սիրտը բացեցիք ԼՂ-ից բազմահազար մարդկանց առաջ, և մենք ձեզ մենակ չենք թողնի նրանց օգնելու հարցում. Գերմանիան հավելյալ 9 մլն-ի հումանիտար օգնություն է խոստանում
17:38 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲերբոքն ու Միրզոյանը քննարկել են տարածաշրջանային օրակարգին առնչվող հարցեր
17:27 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդերլանդների Թագավորությունը պատրաստակամ է աջակցել ԼՂ-ից տեղահանված արդարադատության ոլորտի մասնագետներին
16:14 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնալենա Բերբոքը ժամանել է ՀՀ ԱԳՆ
15:58 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի արտաքին գործերի նախարարը ժամանեց Երևան
11:14 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ-ում կայցելի ԵՄ դիտորդական առաքելություն եւ ԼՂ-ից փախստականների ընդունման կենտրոն

Согласованной карты нет, но Азербайджан уже требует у Армении 8 сел: МИД РА пока не прокомментировал заявление 11/07/2023   14:43  |  Политика
Министерство иностранных дел Армении пока не прокомментировало новое требование Баку по 8 селам. Ранее МИД Азербайджана выступил с заявлением, в котором, в частности, отметил, что "Армения не передала Азербайджану 8 сел, которые до сих пор находятся под оккупацией".Баку снова покушается на чужое: Азербайджан требует от Армении 8 селОтметим, что речь идет не об обмене анклавами, а просто выдвигается требование о сдаче населенных пунктов. Нет даже речи о возвращении армянского Арцвашена. И это в том случае, когда Баку оккупировал 200 кв.км. суверенной территории Армении. Более того, нет никакого соглашения по картам, по которым должны проводиться делимитация и демаркация границы между Арменией и Азербайджаном.
"ФактИнфо" в связи с данным заявлением Баку обратилось за комментарием к пресс-секретарю МИД Армении Ани Бадалян. Она отметила, что МИД сообщит в случае появления комментария.
14:55 01/11/2023  |  Лента новостейФиктивная повестка мира не будет утверждена, это все тщетные надежды - Анна Костанян