Կարմիր դրոշ. Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը ռեալ վտանգ է տեսնում, որ Ադրբեջանը կարող է ներխուժել ՀՀ տարածք 11/01/2023   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը կարմիր դրոշի ահազանգ է հնչեցրել Հայաստանի Հանրապետության համար՝ Ադրբեջանի կողմից առաջիկա օրերին կամ շաբաթներին Հայաստան ներխուժելու հնարավորության հետ կապված
«Ադրբեջանը վաղուց էր երազում Հայաստանի հարավային Սյունիքի մարզը, որը վերջին ժամանակներում քննարկվում է որպես Ադրբեջանի կողմից վերահսկելի «Զանգեզուրի միջանցք»-ի մաս։ Հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին քաղաքական զարգացումները, այդ թվում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական ներխուժումն Արցախ և դրան հաջորդած տարածքների բռնագրավումը, Ադրբեջանում ու Թուրքիայում տարածված ու հաստատված ցեղասպանական հայատյացությունը՝ ադրբեջանական ներխուժումը ցեղասպանություն վերաճելու վտանգավոր բարձր ռիսկ է պարունակում»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Լեմկինի ինստիտուտն աշխարհին հիշեցնում է, որ ցեղասպանությունը միայն զանգվածային սպանությունների միջոցով չի արտահայտվում։ «Ինչպես 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի վերջին բռնազավթման ժամանակ, ցեղասպանությունը կարող է արտահայտվել նաև կոտորածի, վայրագության, բնիկ տարածքներից բռնի տեղահանման միջոցով, երբ այդ գործողությունների գաղափարախոսությունն ուղղված է ինքնության ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացմանը»,- արձանագրում է ինստիտուտը՝ նշելով, որ արևմտյան տերությունները պետք է օգնեն Հայաստանին ամրապնդելու իր ինքնիշխան սահմանները և դիվանագիտական դիրքերը տարածաշրջանում։
Ըստ հայտարարության, արևմտյան երկրները կարող են հետագայում աջակցել Հայաստանին իր ինքնիշխանության ապահովման հարցում՝ ստիպելով Ադրբեջանին դուրս բերել իր զինված ուժերը սահմանամերձ շրջաններից, պատժամիջոցներ կիրառելով Ալիևների ընտանիքի նկատմամբ և կասեցնելով Ադրբեջանի ներկայիս վիզային և էներգետիկ համաձայնագրերը ԵՄ-ի հետ, ինչպես առաջարկվում է Եվրախորհրդարանի հոկտեմբերի 5-ի բանաձևով։
«Եթե Արեւմուտքը շարունակի անտեսել ցեղասպանությունը և ընդունի այն՝ որպես օրինական լուծում անլուծելի այն հակամարտությունների համար, որոնք ստեղծվել և շարունակվում են Ադրբեջանի նման ռեժիմների կողմից, ապա այն ոչ միայն կհայտարարի հետհոլոքոստի աշխարհի կանոնների վրա հիմնված կարգի վերջը, այլև սկիզբ կդնի ցեղասպանության դարաշրջանին, որը կլինի ավելի կործանարար, քան այն, որը բնութագրում է ամբողջ աշխարհում տարածքների և ռեսուրսների վերահսկողության վերջին խելագար շտապողականությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
18:56 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲոլորիս համար Սյունիքը Հայաստանի դիմակայության և ամրության խորհրդանիշն է. ԵՄ դեսպան
08:13 28/10/2023  |  ՄամուլԱնվտանգության միջոցառումներ՝ Փաշինյանի` Սյունիք այցին ընդառաջ․«Հրապարակ»
11:46 11/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Ռուսաստանի դեսպանն այցելել է Սյունիք
19:52 04/10/2023  |  ՔաղաքականԹուրք ադրբեջանական տանդեմի հրաժարումը՝ մեկնելու Գրանադա, կարող է Սյունիքում նոր ռազմական սադրանքի առիթ հանդիսանալ. Արման Աբովյան
19:58 03/10/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԻրանը 60 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկել Արցախից բռնի տեղահանվածների համար
22:07 02/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹող որևէ մեկը չկասկածի՝ մենք Սյունիքը չենք կորցնի. Շահե Աճեմյան
20:28 27/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆԳՆ ենթակա ծառայությունները արտակարգ ռեժիմով ծառայություն են իրականացնում Սյունիքում
12:52 26/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶինեք մեզ, Էլ զիջելու ու զոհվելու տեղ չունենք, Սյունիքում սրանց ողնաշարը պիտի կոտրվի. Մանախ (տեսանյութ)
21:48 24/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսն այցելել է Վայոց Ձոր և Սյունիք
12:19 20/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաջարանը վաղուց արդեն դուրս է զուտ հանքարդյունաբերական քաղաք լինելու՝ տասնամյակների ընկալումից. մարզպետ

Институт Лемкина объявил "Красный флаг" в связи с угрозой вторжения Азербайджана в Армению 11/01/2023   13:30  |  Лента новостей
Институт Лемкина по предотвращению геноцида объявил "Красный флаг" в связи с угрозой вторжения Азербайджана в Армению в ближайшие дни и недели.
"Азербайджан уже давно имел виды на Сюникскую область на юге Армении, которая в недавнем прошлом обсуждалась в качестве места контролируемого Азербайджаном «Зангезурского коридора» в Нахиджеван. С учетом недавних политических событий в регионе, включая вторжение Азербайджана в Арцах 19 сентября 2023 года и последовавший за ним захват территории, а также распространенную и устоявшуюся в Турции и Азербайджане геноцидальную армянофобию азербайджанское вторжение заключает в себе опасно высокий риск перерастания в геноцид", - говорится в публикации на сайте Института Лемкина.
Институт Лемкина напоминает миру о том, что геноцид выражается не только в массовых убийствах.
"Как во время недавнего захвата Арцаха в сентябре 2023 года, геноцид также может выражаться в резне, зверствах и насильственном перемещении с территории коренных народов, когда лежащая в основе этих действий идеология направлена на полное или частичное уничтожение идентичности", - отмечается в публикации.
В нем указывается, западные страны могут оказать помощь Армении в обеспечении ее суверенитета, заставив Азербайджан вывести свои вооруженные силы с приграничных районов, применив санкции против семьи Алиева и приостановив действие текущих визовых и энергетических соглашений Азербайджана с ЕС, как это предложено в резолюции Европейского парламента от 5 октября
"Если Запад продолжит игнорировать геноцид и фактически воспримет его как законное решение трудноразрешимых конфликтов, которые были созданы и продолжаются такими режимами, как Азербайджан, он не только объявит конец  порядку, основанному на правилах миропорядка после Холокоста; он ознаменует начало эпохи геноцида, которая будет(если не более) разрушительной, чем та, которая характеризовала последнюю безумную гонку за контроль над территориями и ресурсами по всему миру", - отмечается в публикации.