ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ 08/18/2023   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և խաղաղարարության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ միջազգային համակարգի պատասխանատու դերակատարները չպետք է թույլ տան դրա վերածումն իրական մարդասիրական աղետի։ Նախարարը հատկապես շեշտել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի՝ որպես խաղաղության և անվտանգության պահպանման հարցում մանդատ ունեցող կառույցի առանձնահատուկ դերակատարումն ու կանխարգելման գործառույթը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի՝ 120.000 հազար բնակչության խոցելի խմբերի համար ստեղծված ծանր պայմաններին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների իրականացման և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրատապությունը։
Տարածաշրջանում երկարատև կայունության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից՝ այդ ուղղությամբ գործադրվող միջազգային ջանքերը և խաղաղության հասնելու հնարավորությունը չեզոքացնելուն ուղղված գործողություններից և սադրանքներից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը։
22:30 17/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ը և մենք․ Ավետիք Իշխանյան
21:35 17/08/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը թքած ունի նրանց վրա, ում կաշառքով գնել է. Սրապիոնյան (Տեսանյութ)
12:13 17/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաագայի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն արձանագրել է՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցողն արդեն իսկ ցեղասպանություն է. Միրզոյանը՝ ԱԽ նիստում
23:40 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ-ն չի կարողացել բժշկական պարագաներ հասցնել ԼՂ հուլիսի 7-ից, իսկ պարեն՝ հուլիսի 15-ից սկսած. Վոսորնու
23:07 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում քննարկվում է Ադրբեջանի շրջափակման հետեւանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար վիճակը. ուղիլ միացում
21:41 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի ԱԽ-ից մեր ակնկալիքն ու պահանջն է՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը․ Արցախի նախագահ
20:14 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Լավրովի ու Միրզոյանի հեռախոսազրույցի մասին
19:39 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի ԱԽ նիստից առաջ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լավրովի հետ
10:57 12/08/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանը դիմել է ՄԱԿ ԱԽ՝ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով
10:33 12/08/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Բելգիայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Արցախում տիրող իրավիճակը

Мирзоян на встрече с замгенсека ООН: международные акторы не должны допустить катастрофы в Нагорном Карабахе 08/18/2023   15:07  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 18 августа в Нью-Йорке встретился с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства Розмари Дикарло. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян, в частности, проинформировал о крайне тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, подчеркнув, что ответственные акторы международной системы не должны допустить, чтобы она превратилась в настоящую гуманитарную катастрофу. Министр подчеркнул особую роль и превентивную функцию Совета Безопасности ООН как структуры с мандатом на поддержание мира и безопасности.
Коснувшись тяжелых условий, созданных для уязвимых групп населения в Нагорном Карабахе численностью 120 000 человек, министр Мирзоян подчеркнул крайнюю необходимость выполнения решений Международного суда от 22 февраля и 6 июля и прекращения незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
В контексте установления долгосрочной стабильности в регионе министр Мирзоян подчеркнул необходимость воздержания Азербайджана от действий и провокаций, направленных на обесценивание международных усилий в этом направлении и возможности достижения мира.