Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄԷ արտաքին գործերի նախարարի հետ 08/10/2023   22:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄԷ արտաքին գործերի նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը, որը հետևանք է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն շուրջ 8 ամիս շարունակվող ապօրինի արգելափակման: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, որի պայմաններում ԼՂ 120 հազար բնակչությունն առերեսվում է սննդի, դեղորայքի սուր պակասին, իսկ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող անձինք և 9000 հղի կանայք զրկված են հրատապ բժշկական աջակցությունից:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի իրականացնում Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի վերականգման վերաբերյալ երկու որոշումները և արհամարհում է միջազգային գործընկերների, տարբեր կառույցների հասցեական կոչերը: Ուստի, նախարարն ընդգծել է, որ ներկայիս պայմաններում անհրաժեշտ են հստակ քայլեր, որոնց արդյունքում հնարավոր կլինի հասնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման:
19:42 21/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ և ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
19:10 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և ԳԴՀ ԱԳՆ-ների հանդիպման  ժամանակ ներկայացվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
20:58 08/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարն իտալացի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ հարցեր
13:46 01/07/2023  |  ՔաղաքականԱՄԷ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները պատմական նոր դարաշրջան են ապրում. Հայաստանում ԱՄԷ դեսպան
23:52 29/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Միրզոյան–Բայրամով–Բլինկեն եռակողմ հանդիպումը
21:10 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպել են Միրզոյանը, Սալիվանը և Բայրամովը
23:42 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները Վաշինգտոնում կտևեն մինչև հունիսի 29-ը

Глава МИД Армении переговорил по телефону с коллегой из ОАЭ 08/11/2023 11:28 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян накануне переговорил по телефону с министром иностранных дел ОАЭ шейхом Абдуллой бен Заидом Аль Нахайяном.
Как сообщает пресс-служба МИд Армении, Мирзоян проинформировал своего коллегу об усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, являющемся следствием незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, которое продолжается уже около 8 месяцев. Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня Нагорный Карабах полностью заблокирован, вследствие чего 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха испытывают острую нехватку продуктов питания и медикаментов, а люди с серьезными проблемами со здоровьем и 2 тысяч беременных женщин не могут получить неотложную медицинскую помощь.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан не выполняет два решения Международного суда ООН относительно возобновления движения по Лачинскому коридору, а также игнорирует адресные призывы международных партнеров и различных структур. Следовательно, министр подчеркнул, что в нынешних условиях необходимы конкретные шаги, благодаря которым можно будет добиться немедленного прекращения блокирования Лачинского коридора.
В ходе телефонного разговора была также затронута двусторонняя повестка. Cтороны выразили обоюдную готовность предпринять шаги для развития сотрудничества между Арменией и ОАЭ, отметив значимость взаимных визитов на высоком уровне.