Թուրքիան, հատկապես տնտեսական լրջագույն խնդիրների ֆոնին, փորձում է բարելավել հարաբերություններն Արևմուտքի հետ. Պետրոսյան 07/11/2023   12:05  |  Մեկնաբանություն
Թուրքիան, հատկապես տնտեսական լրջագույն խնդիրների ֆոնին, փորձում է բարելավել հարաբերություններն Արևմուտքի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը.
«1.Անակարան, խախտելով Մոսկվայի հետ պայմանավորվածությունը, Թուրքիա այցելած Վլադիմիր Զելենսկու հետ Ուկրաինա է վերադարձնում «Ազով» գումարտակի 5 հրամանատարներ։
2.Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի, Թուրքիայի, Շվեդիայի առաջնորդների հանդիպումից հետո տարածված հայտարարության մեջ նշվել է, որ Անկարան այլևս չի խոչընդոտելու Ստոկհոլմի՝ դաշինքին անդամակցելու գործընթացը։
3.Չի բացառվում ռազմական-քաղաքական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները Թուրքիայի և Ուկրաինայի միջև։
Ինչպես և կանխատեսվում էր, արդեն հետընտրական շրջանում Էրդողանի վարչակարգը, իրավիճակային առումով Ռուսաստանից ստանալով հնարավոր առավելագույնը, փորձելու է վերականգնել մանևրի հավասարակշռությունը հակամարտ բևեռների միջև։
Վստահաբար, Անկարայի վերոնշյալ քաղաքական ուղեգիծն իր ակնկալվող նոր դրսևորումներով աստիճանական խնդիրներ է առաջացնելու Մոսկվայի հետ հարաբերություններում, որոնք կարող են որոշակի ազդեցություն ունենալ նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի վրա։
Հայաստանի տեսանկյունից՝ այս իրողությունը պահանջում է առնվազն ակնդետ կերպով հետևել Մոսկվա-Անկարա հարաբերությունների դինամիկային՝ անհրաժեշտ մանևրի հնարավորությունները լավագույնս օգտագործելու համար։»
12:54 28/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԻնչպե՞ս հաջողեց իսրայելական հասարակությունը, ո՞րն էր կառավարության նահանջի պատճառը. Արմեն Պետրոսյան
20:20 21/03/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը պահպանում է ռազմական ճանապարհով խնդիրները լուծելու հնարավորությունը, որն ամեն պահի կարող է օգտագործել. Արմեն Պետրոսյան (տեսանյութ)
11:59 06/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե Ալիևն ասել է... Բաքվի բռնապետի դեմ ծուղակ լարելու տրամաբանությունը. Պետրոսյան
12:37 28/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՏարածաշրջանն ակտիվ դիրքային վերաբանաձևումների նախաշեմին. Արմեն Պետրոսյան
17:57 05/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանն ու Թուրքիան ակտիվացրել են «միջանցքի» պարտադրմանը միտված քայլերը․ արաբագետ
12:45 21/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱշխարհաքաղաքական դիմակայության նոր հետևանքները Հայաստանի համար. արաբագետ
11:55 17/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայտնի խաղամոլ Ալիևին հաղթելու միակ իրական տարբերակը. Արմեն Պետրոսյան
12:53 14/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը չի կանգնելու, մինչև չկանգնեցվի. արաբագետ
16:39 16/08/2022  |  Մեկնաբանություն44-օրյա աղետալի պատերազմի հետևանքների համատեքստում մեր թշնամիների հակահայ գործելաոճը տեղափոխվել է այլ՝ հիբրիդային պատերազմի հարթություն.արաբագետ

Турция, особенно на фоне серьезных экономических проблем, пытается наладить отношения с Западом - эксперт 07/11/2023   12:31  |  Комментарий
Турция, особенно на фоне серьезных экономических проблем, пытается наладить отношения с Западом. Об этом написал арабист Армен Петросян на своей странице в Facebook.
Эксперт напомнил, что Анкара, нарушив договоренность с Москвой, передала Киеву 5 командиров батальона "Азов", которые вернулись в Украину вместе с Владимиром Зеленским, посетившим Турцию.
В распространенном заявлении по итогам встречи генсека НАТО, лидеров Турции и Швеции в Вильнюсе было отмечено, что Анкара больше не будет препятствовать процессу вступления Стокгольма в альянс, напомнил эксперт.
"Не исключена возможность расширения сотрудничества в военно-политической сфере между Турцией и Украиной", - написал он.
По его словам, как и прогнозировалось, уже в поствыборный период режим Эрдогана, заполучив от России максимум возможного по ситуации, попытается восстановить баланс маневрирования между конфликтующими полюсами.
"Несомненно, что вышеупомянутый политический курс Анкары с ожидаемыми новыми его проявлениями со временем вызовет проблемы в отношениях с Москвой, которые могут оказать определенное влияние на ситуацию на Южном Кавказе.С точки зрения Армении, эти реалии по меньшей мере требуют адекватного наблюдения за динамикой отношений Москвы и Анкары, чтобы наилучшим образом использовать необходимые возможности для маневра", - написал Петросян.
13:44 23/06/2023  |  Международные новостиЦелью убийства посла РФ в Турции было разжигание войны: суд рассказал новые подробности
10:13 09/06/2023  |  Международные новости"Газпром" представил Турции концепцию создания газового хаба
09:21 25/05/2023  |  Международные новостиЭто же капитуляция! Кылычдароглу назвал газовый хаб угрозой Турции
10:24 03/05/2023  |  Международные новостиВ Турции заявили о достижении договоренностей с РФ об отсрочке оплаты газа
13:45 10/04/2023Турция согласилась прекратить транзит санкционных товаров в Россию после давления со стороны G7
10:45 31/03/2023  |  Международные новостиЭрдоган пообещал не позволить Западу втянуть Турцию в войну против России
17:46 20/02/2023  |  Международные новостиАнкара не допустит, чтобы через Турцию совершался обход санкций против России - Чавушоглу
16:14 18/11/2022  |  Международные новостиНовoе требование Турции к страховке танкеров может помешать экспорту российской нефти - Bloomberg
10:51 08/11/2022  |  Международные новостиТурция с ноября запретила пролеты российских самолетов с двойной регистрацией - СМИ