Պետք է ոչ թե հաճոյանալ շրջափակման պատասխանատուների առջև, այլ օգնել այդ շրջափակման մեջ գտնվողներին. Եվրախորհրդարանի պատգամավորը՝ Տոյվո Կլաարին 07/10/2023   11:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոխորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազուն արձագանքել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի թվիթերյան գրառմանը, որտեղ նա ոգևորություն էր հայտնել Արցախ գնացող գազի մատակարարման վերականգնման փաստով։
«Ուրախ եմ կարդալ, որ գազամատակարարումը դեպի Ստեփանակերտ վերականգնվել է»,- մասնավորապես գրել էր Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Հիշեցնենք, որ կարճ ժամանակ անց ադրբեջանական կեղմը հերթական անգամ դադարեցրել է գազի մուտքը Արցախի բնակավայրեր։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը նաև կշտամբել էր Տարածաշրջանում ԵՄ ներկայացուցչին՝ Ստեփանակերտի այլակերպված անվանումըհրապարակման մեջ գրելու համար՝ նրան խորհուրդ տալով ոչ թե լուրեր կարդալ ու տարածել, այլ գործել՝ շրջափակման մեջ հայտնված մարդկանց գործնականում օգնելու ուղղությամբ։
«Դուք համոզվա՞ծ եք, Տոյվո Կլաար։ Դուք համոզված եք, որ
- Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը կայուն է և դեռ շարունակվում է:
- «Ուրախ եք կարդալ», երբ դեռ Լաչինի միջանցքը լիակատար շրջափակման մեջ է:
-Խանքենդի անունը պետք է օգտագործե՞ք և օգտագործեք նախ՝ Ստեփանակերտից առաջ։
Եվրախորհրդարանը ցանկանում է, որ Դուք գործեք, ոչ թե լուրեր կարդաք։ Եվ աջակցեք շրջափակման մեջ հայտնված քաղաքացիական անձանց, ոչ թե հաճոյանաք այս սարսափելի իրավիճակի պատասխանատուների առջև»,- մասնավերապես գրել է Նատալի Լուազոն:
15:43 14/06/2023  |  ՔաղաքականԿլաարը մտահոգություն է հայտնել հրադադարի խախտումների վերաբերյալ, բայց Ադրբեջանին հասցեական չի դիմել
20:11 11/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվել վերջին ժամերին ռազմական գործողությունների դադարեցման համար. Աշոտյանը բաց նամակ է հրապարակել ուղղված Կլաարին

Депутат Европарламента – Тойво Клаару: "Нужно помогать оказавшимся в блокаде людям, а не угождать виновникам" 07/10/2023   11:40  |  Комментарий
Глава подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо отреагировала на твит спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаара, в котором он выразил удовлетворение по поводу восстановления подачи газа в Арцах.
Тойво Клаар, в частности, написал, что ему приятно было прочитать, что газоснабжение Степанакерта восстановлено.
Напомним, спустя короткое время азербайджанская сторона в очередной раз перекрыла газоснабжение Арцаха. Депутат Европарламента также упрекнула Тойво Клаара за запись, в котором спепредставитель ЕС использовал лжетопоним применительно к Степанакерту, порекомендовав ему не новости читать и распространять их, а предпринять практические шаги по оказанию помощи людям, оказавшимся в блокаде.
"Тойво Клаар, Вы уверены, что подача газа в Нагорный Карабах стабильна и продолжается? Вам "приятно читать", в то время, когда продолжается полная блокада Лачинского коридора? Вы должны употребить название Ханкенди и поставить это перед названием Степанакерт? Европейский парламент хочет, чтобы Вы действовали, а не читали новости. Вы должны поддержать мирных жителей, оказавшихся в блокаде, а не угождать тем, кто ответственен за эту ужасную ситуацию", - написала Натали Луазо в своем микроблоге в Twitter.