120 հազար հայի ճակատագիրը խաղալիք չի, որ սխալվես, հետո խաղդ նորից սկսես․ Հայ մարդկանց կյանքի մասին ա․ ադրբեջանագետ 07/05/2023   12:31  |  Մեկնաբանություն
Երբ բանակցություններում քննարկվում ա արցախահայության անվտանգության մեխանիզմներ, դա նշանակում ա, որ բացարձակ բոլորը գիտակցում են էթնիկ զտումների վտանգը։ Բոլորը հասկանում են, որ հայերին սպասվում ա արտաքսում և բռնություն։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան․
«Երբ Հայաստանում իշխող ռեժիմը դա գիտակցելով ճանաչում ա Արցախը Ադրբեջանի կազմում, շատ լավ գիտի, որ որևէ միջազգային մեխանիզմ երկարաժամկետ չի պաշտպանի հայերին այդ լուծման տարբերակի դեպքում։
Որովհետև Ադրբեջանը նույնիսկ սեփական քաղաքացիների իրավունքները չի պաշտպանում և մնում ա անպատիժ, էլ ուր մնաց հայերինը պաշտպանի։
Ցանկացած գիտակից մարդ պիտի հասկանա, որ չի կարելի աջակցել ու մաս կազմել այս հանցավոր սխեմային։ 120 հազար հայի ճակատագիրը խաղալիք չի, որ սխալվես, հետո խաղդ նորից սկսես։ Հայ մարդկանց կյանքի մասին ա»։

Судьба 120 тысяч армян вам не игрушка, чтобы ошибиться и снова начать свою игру - Анжела Элибегова 07/05/2023   14:24  |  Комментарий
Когда на переговорах обсуждают механизмы безопасности армян Арцаха, это значит, что абсолютно все осознают угрозу этнических чисток;  все понимают, что армян ожидает выселение и насилие, пишет эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова на своей странице в Facebook.
По словам эксперта, когда правящий в Армении режим, осознавая это, признает Арцах в составе Азербайджана, то прекрасно знает, что в случае такого решения ни один международный механизм не защитит армян в долгосрочной перспективе.
"Потому что Азербайджан не защищает даже права собственных граждан и остается безнаказанным, не говоря уже о защите армян", - отметила Элибегова.
По ее словам, каждый сознательный человек должен уяснить, что нельзя поддерживать и становиться участником этой преступной схемы.
"Судьба 120 тысяч армян – не игрушка, чтобы ошибиться и заново начать игру. Речь идет о жизнях армян", - написала эксперт.