ԲԴԽ-ն դադարեցրեց երեք դատավորի լիազորություն (տեսանյութ) 07/03/2023   11:59  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանի, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Տիգրան Պետրոսյանի, Արտակ Բարսեղյանի լիազորությունները դադարեցվեցին։ ԲԴԽ-ն բավարարել է նրանց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ միջնորդությունը։
Ինչ վերաբերում է Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանին, ապա, նկատի ունենալով, որ դատավորը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է պաշտոնից, նրա մասով ԲԴԽ-ն կարճեց վարույթը։. Արշակ Վարդանյանը հատուկ կարծիք է ներկայացրել։
Նշենք, որ որոշումը ԲԴԽ-ն, փաստացի, հրապարակել է դռնփակ նիստում, քանի որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները հնարավորություն չեն ունեցել ներկա գտնվել դահլիճում. Նրանց մուտքն արգելվել է, իսկ որոշումը՝ հեռարձակվել։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ԲԴԽ ներկայացված միջնորդությամբ պահանջում է կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանին, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանին, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանին և Տիգրան Պետրոսյանին՝ 14 տարի առաջ կայացված դատական ակտի համար՝ ««Շոլց ԱԳ» ընկերությունն ընդդեմ Հայաստանի» 2019թ հունվարի 24-ին հրապարակված ՄԻԵԴ վճռի հիման վրա։ Մինչ ԲԴԽ-ում կքննվեր հարցը՝ Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանը հունիսի 13-ին պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել, նրա լիազորությունները ԲԴԽ որոշմամբ դադարեցվել են։ Այժմ թիրախում՝ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանը և Տիգրան Պետրոսյանն են, որոնց պաշտոնից հեռացնելու գործին «լծվել» են դատավոր Սուրեն Անտոնյանի լիազորությունները դադարեցնելուց հետո։ Նշենք, որ դատավոր Արտակ Բարսեղյանն օրերս տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն, իսկ դատավոր Պետրոսյանը դիմում է ներկայացրել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի և ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանի տնտեսական շահերի, նրանց հարաբերությունների և այդ պայմաններում դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցման դեպքում շահերի բախման առնչությամբ, որտեղ, ըստ դիմումատուի, առկա են կոռուպցիոն ռիսկեր։ ԿԿՀ-ն դատավորի դիմումը մերժել է։
11:25 03/07/2023  |  Դատական կուրյոզներԲԴԽ-ն սահմանափակում է ԶԼՄ-ների գործունեությունը. թույլ չի տվել լրագրողներին ներկա գտնվել դահլիճում
11:06 03/07/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ն հրապարակում է դատավորների վերաբերյալ որոշումը՝ ուղիղ
20:05 02/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«ժամանակն է բարձրագույն դատական խորհուրդն անվանափոխել ստորագույն ինկվիզիցիոն կոմիտեի»․ Ռուբեն Մելիքյան
07:48 01/07/2023  |  ՄամուլԲԴԽ անդամները կիրակի օրը հավաքվելու են. որոշվում է 5 դատավորների ճակատագիրը. «Ժողովուրդ»
20:10 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Անդրեասյանի՝ դատավորներին հանդիպելու հաղորդումն իրավապահներն ուսումնասիրում են․ Խաչատուրյան (տեսանյութ)
17:45 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ անդամ կընտրվի մարզի դատարանից. դեպարտամենտը Երևանի քրեական դատարանի դատավորներին չի ծանուցել
17:22 23/06/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ն դռնփակ քննում է Դավիթ Հարությունյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը՝ ուղիղ
08:02 23/06/2023  |  ՄամուլԲԴԽ-ում աշխատելը դարձել է անցանկալի. իշխանությունները փնտրտուքի մեջ են. «Ժողովուրդ»

ВСС Армении прекратил полномочия трех судей(ВИДЕО) 07/03/2023 12:32 | Судебный репортаж
Прекращены полномочия судьи Aпелляционного гражданского суда Астхик Харатян, судей гражданской палаты Кассационного суда Тиграна Петросяна и Артака Барсегяна. Высший судебный совет Армении удовлетворил ходатайство министерства юстиции о привлечении их к дисциплинарной ответственности.
Что касается судьи суда по делам о банкротстве Самвела Тадевосяна, то с учетом его заявления об уходе с поста по собственному желанию ВСС прекратил производство в части, касающейся его. Аршак Варданян высказал особое мнение.
Отметим, что решение ВСС фактически огласил за закрытыми дверями, поскольку у представителей СМИ не было возможности присутствовать в зале заседаний, куда им вход был запрещен. А решение транслировалось.
Напомним, министерство юстиции РА подал в ВСС ходатайство с требованием привлечь судью суда по делам о банкротстве Самвела Тадевосяна, судью Aпелляционного гражданского суда Астхик Харатян, судей гражданской палаты Кассационного суда Тиграна Петросяна и Артака Барсегяна к дисциплинарной ответственности за вынесенный 14 лет назад судебный акт. Основанием послужило постановление ЕСПЧ по делу "Компания «Scholz AG" против Армении" от 24 января 2019 года.
До рассмотрения вопроса в Высшем судебном совете судья суда по делам о банкротстве Самвел Тадевосян 13 июня подал заявление об освобождении от занимаемой должности. Его полномочия прекращены решением ВСС. Теперь под прицелом оказались судьи Гражданской палаты Кассационного суда Артак Барсегян и Тигран Петросян, за отстранение которых "взялись" после прекращения полномочий судьи Сурена Антоняна.
Отметим, что судья Артак Барсегян на днях был госпитализирован, а судья Петросян обратился в комиссию по предупреждению коррупции с заявлением по поводу экономических интересов министра юстиции Григора Минасяна и главы ВСС Карена Андреасяна, их отношений и конфликта интересов в случае инициирования дисциплинарного производства в отношении судей в этих условиях. Заявитель усматривает в этом наличие коррупционных рисков. КПК отклонила обращение судьи.