Դեպի խորտակված Տիտանիկն ուղևորված բատիսկաֆը պայթել է դեռ կիրակի օրը. Բայդենը թաքցրել է ճշմարտությունը 06/23/2023   10:40  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կիրակի օրվանից իմացել է, որ դեպի խորտակված տիտանիկն ուղևորված բատիսկաֆի բոլոր 5 ուղևորները զոհվել են, սակայն թաքցրել է ճշմարտությունը։ Риа-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին թվիթերյան գրառմամբ հայտնել է ԱՄՆ ռազմածովային հետախուզության վետերան Ջեք Պոսոբեցը։
«ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը գրանցել են «Տիտան» բատիսկաֆի պայթյունը կիրակի օրը, սակայն Բայդենը այս լուրը պահպանում էր մինչև Հանթերի մասին տեղեկատուի այսօրվա ցուցմունքը»,- գրել է նա։
Ամերիկացի վետերանը նաև մեղադրել է Բայդենին այն բանում, որ ամբողջ ընթացքում հույս ուներ և հավատում էր, որ անձնակազմի անդամները դեռ ողջ են: Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահը զոհվածների ընտանիքներից թաքցրել է ճշմարտությունը։
«ԱՄՆ նավատորմի սոնարը հայտնաբերել է «Տիտան» սուզանավի պայթյունը մի քանի ժամ անց, երբ սուզվողը կորցրեց կապը մայր նավի հետ, և դա հարց է առաջացնում, թե ինչու են մեկնարկել բազմամիլիոն դոլար արժողությամբ միջազգային փրկարարական ջանքերը»,-ավելացրել է Պոսոբեցը:
Ավելի վաղ ամերիկյան The Wall Street Journal թերթը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ակուստիկ հայտնաբերման հույժ գաղտնի համակարգը գրանցել է Ատլանտյան օվկիանոսում «Տիտան» բատիսկաֆի պայթյունը նրա հետ կապը կորցնելուց մի քանի ժամ անց։
Հիշեցնենք, որ 5 զբոսաշրջիկից բաղկացած խումբը սուզվող սարքի՝ «Տիտանի» օգնությամբ իջել էին Ատլանտյան օվկիանոսի խորքը՝ տեսնելու խորտակված լեգենդար Տիտանիկ նավը։
Sky News-ի համաձայն՝ «Տիտան»-ում են եղել OceanGate Expeditions-ի նախագահ և հիմնադիր Սթոքթոն Ռաշը, ֆրանսիացի Պոլ-Անրի Նարջոլեն, բրիտանացի միլիարդատեր Համիշ Հարդինգը, ով Action Aviation-ի սեփականատերն է, 48-ամյա պակիստանցի գործարար Շահզադա Դաուդը և նրա 19-ամյա որդին՝ Սուլեյմանը։
«Տիտանիկ» նավի մոտ ուղևորվող բատիսկաֆի՝ 5 տուրիստներից կազմված անձնակազմին դեռ չեն գտել. ինչ է հայտնի դեպքից

Озвучена странная деталь в трагедии с батискафом "Титан", направлявшегося к обломкам "Титаника" 06/23/2023 11:00 | Международные новости
Президент США Джо Байден с воскресенья скрывал правду о погибших членах экипажа батискафа "Титан", заявил в Twitter ветеран ветеран морской разведки США Джек Пособец, передает РИА Новости.
"WSJ сообщает, что ВМС США зарегистрировали взрыв батискафа "Титан" в воскресенье, но Байден придерживал эту новость до сегодняшних показаний информатора о Хантере (сыне американского президента. — Прим. Ред.). Все это было отвлекающей операцией", — написал он.
Американский ветеран также обвинил Байдена в том, что люди все это время надеялись и верили, что члены экипажа остаются в живых. По его мнению, президент США скрывал от семей погибших правду.
"Гидролокатор ВМС США обнаружил взрыв субмарины "Титан" через несколько часов после того, как подводный аппарат потерял связь с материнским кораблем, и здесь возникает вопрос, для чего начинали многомиллионные международные спасательные работы", — добавил Пособец.
Ранее американская газета Wall Street Journal сообщила, что сверхсекретная система акустического обнаружения ВМС США зарегистрировала взрыв батискафа "Титан" в Атлантическом океане через несколько часов после потери связи с ним.
Ранее сообщалось, что туристический аппарат "Титан" пропал в воскресенье во время спуска к обломкам "Титаника" - океанского лайнера, который затонул в северной Атлантике в 1912 году на глубине 3,8 километра. Связь с батискафом, на борту которого находились пять человек, пропала менее чем через два часа после его погружения. На борту аппарата, принадлежащего американской компании OceanGate Expeditions, находились ее основатель Стоктон Раш, ветеран глубоководных исследований из Франции Поль-Анри Наржеоле, британский миллиардер и космический турист Хамиш Хардинг, пакистанский бизнесмен Шахзада Давуд и его сын Сулеман.