Ժամը 09։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է 06/23/2023   10:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունիսի 22-ի ժամը 12:50-ից ժամը 22։45- ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների ուղղությամբ խախտել է հրադադարը կիրառելով հրաձգային զենք։
Ինչպես հաղորդել էր ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը՝ նախորդիվ հրադադարի խախտման հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող Մհեր Կամոյի Հակոբյանը։
ՊԲ կողմից իբրև թե իրականացվող ինժեներական աշխատանքները խափանելու մասին հերթական կեղծ հաղորդագրությունը տարածելուց հետո ադրբեջանական կողմը հունիսի 22-ի ժամը 13։40-ից ժամը 14։20-ն ընկած ժամանակահատվածում Ճարտար համայնքի հատվածում հրաձգային զենքից կրակ է բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող տրակտորի ուղղությամբ։

ВС Азербайджана обстреляли трактор в Арцахе 06/23/2023   10:26  |  Лента новостей
22 июня с 12:50 до 22:45 ВС Азербайджана с применением стрелкового оружия нарушали режим прекращения огня в направлении Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов. Об этом сообщает министерство обороны Республики Арцах.
Как уже сообщало МО Арцаха, ранее в результате нарушения режима прекращения огня был ранен военнослужащий-контрактник Армии обороны  Мгер Камоевич Акопян.
После распространения очередного ложного сообщения о срыве якобы проводимых Армией обороны фортификационных работ 22 июня с 13:40 до 14:20 азербайджанская сторона открыла огонь из стрелкового оружия по трактору, проводившему сельскохозяйственные работы в районе общины Чартар.
О нарушении режима прекращения огня проинформировано командование российского миротворческого контингента.  По состоянию на 09:30 23 июня ситуация на линии соприкосновения относительно стабильная.