Տարածաշրջան ներխուժելու փորձ է, ոչ թե երկրներին օգնելու ցանկություն. Լավրովը՝ Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի մտադրությունների մասին 06/20/2023   17:04  |  Քաղաքական
Այն, ինչ տեսնում է Մոսկվան այն ամենում, ինչ անում են ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն, այլևս ոչ թե օգնելու ցանկություն է, այլ տարածաշրջան ներթափանցելու, Ռուսաստանի Դաշնության օրինական շահերը վնասելու փորձ և ցանկություն՝ հիմնավորվելու այդտեղ որպես ինչ-որ ուժ, որը համարյա վճռորոշ դերակատարում կարող է ունենալ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Այսպես է Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում այլ երկրների միջնորդությունը։
«Մենք հիմք դրեցինք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, երբ նախագահ Պուտինի անձնական միջամտության շնորհիվ 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրվեց առաջին եռակողմ հայտարարությունը՝ վերջնական կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ»,- ասել է Լավրովը։
«Մենք դեմ չենք, որ այլ միջազգային խաղացողներ փորձեն իրենց ուժերը միջնորդության մեջ: Գլխավորն այն է, որ այս միջնորդությունը պետք է հետապնդի այնպիսի պայմանավորվածություններ, որոնք կարտացոլեն հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների, հայկական և ադրբեջանական պետությունների շահերի հավասարակշռությունը: Այն, ինչ հիմա անում են Միացյալ Նահանգները և ԵՄ-ն, մենք այլևս դիտարկում  ենք ոչ թե որպես բանակցություններին օգնելու ցանկություն, այլ տարածաշրջան ներթափանցելու, ՌԴ օրինական շահերի վրա ճնշում գործադրելու ցանկություն և մտադրություն՝ ինքնահաստատվելու որպես ինչ-որ ուժ, որն այստեղ գրեթե որոշիչ դեր կունենա»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
«Եվ ես նորից ընդգծեմ՝ համաձայնությունների հասնել հնարավոր է միայն այն եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման շրջանակներում, որը ստորագրվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի կողմից»,- ասել է Լավրովը։
18:05 16/06/2023  |  ՔաղաքականԺամանակն է, որ Բայդենի վարչակազմը անհապաղ դադարեցնի բոլոր ռազմական և այլ ոչ մարդասիրական օգնությունն Ադրբեջանին
19:53 15/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը հայտնել է հակագրոհի համար պատրաստված ուկրայինական ԶՈւ զինվորների թիվը

Лавров высказался о посредничестве США и ЕС в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном 06/20/2023   16:31  |  Лента новостей
В том, что делают США и ЕС, Москва усматривает больше не желание помочь, а желание проникнуть в регион, потеснить законные интересы РФ и желание утвердить себя в качестве неких сил, которые здесь будут играть чуть ли не решающую роль, заявил  министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, комментируя посредничество других стран в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
"Мы заложили основу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, когда благодаря личному вмешательству президента Путина в ноябре 2020 года было подписано первое трехстороннее заявление о принципах окончательного урегулирования. И затем было принято еще несколько трехсторонних заявлений на высшем уровне, которые посвящены различным аспектам тех усилий, которые необходимы для того, чтобы полностью ситуацию нормализовать", - заявил  Лавров, отвечая на вопросы по итогам заседания СМИД ОДКБ.
По его словам,  это касается в том числе и разблокирования транспортных и экономических коммуникаций между Арменией, Азербайджаном и в целом на Южном Кавказе.
"Мы не против того, чтобы другие международные игроки пробовали свои силы в посредничестве. Главное, чтобы это посредничество преследовало цель обеспечения договоренностей, которые будут отражать баланс интересов армянского и азербайджанского народов, армянского и азербайджанского государств. К сожалению, и в том, что делают сейчас США, и в том, что делает ЕС, мы усматриваем больше не желание помочь договориться, а желание проникнуть в регион, желание потеснить законные интересы РФ и желание утвердить себя в качестве неких сил, которые будут здесь играть чуть ли не решающую роль", - сказал министр.
Это отражает все тот же процесс стремления Запада к экспансии на регионы, которые находятся далеко от границ членов НАТО, членов Евросоюза,  и это имеет мало общего с искренним желанием помочь стабилизировать обстановку, добавил он.
"Наши партнеры и в Ереване, и в Баку, я надеюсь, это понимают. По крайней мере, мы откровенно обсуждаем с ними происходящее. И подчеркну еще раз: достижение договоренностей возможно исключительно в рамках полного выполнения тех трехсторонних соглашений, которые были подписаны президентами России, Азербайджана и премьер-министром Армении", - сказал Лавров.