Ադրբեջանական կողմը Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետով այսօր չի թույլատրել ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան 25 բուժառուների և նրանց ուղեկցող անձնաց փոխադրումը. ԱՀ ՄԻՊ 06/15/2023   17:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 15-ի առավոտյան Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ռազմական սադրանքից հետո Ադրբեջանը 2023 թվականի ապրիլի 23-ից ապօրինի տեղադրված անցակետում երկու ուղղություններով արգելափակել է բոլոր տեսակի՝ այդ թվում մարդկանց և բեռների հումանիտար փոխադրումները: Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻպ Գեղամ Ստեփանյանը.
«Սրանով Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված՝ անվտանգ և անխոչընդոտ փոխադրումը ապահովելու իր միջազգային պարտավորությունները և անտեսում է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ. փետրվարի 22-ին հրապարակած որոշումը:
Ադրբեջանական կողմը Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետով այսօր չի թույլատրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան 25 բուժառուների և նրանց ուղեկցող անձնաց փոխադրումը, որոնք ստիպված հետ են վերադարձել Ստեփանակերտ: Բացի այդ, չեղարկվել են նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ուղեկցությամբ հրատապ հումանիտար կարիք ունեցող անձանց, ինչպես նաև հումանիտար բեռներով մեքենաների պլանային փոխադրումները Ստեփանակերտ֊Գորիս մայրուղով։
Ադրբեջանն օգտագործում է բացառապես միայն ԿԽՄԿ և ռուս խաղաղապահների միջոցով դեպի Արցախ մարդասիրական փոխադրումների և օգնության իրականացման առանց այն էլ սահմանափակ հնարավորությունների խոչընդոտումը՝ որպես Արցախի խաղաղ բնակչության ահաբեկման, վախի տարածման, հոգեբանական ճնշման և Արցախում անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու լծակ:
Արցախի ժողովրդի համար Լաչինի միջանցքի կարևորությունն ու մարդասիրական նշանակությունը հստակ արտացոլվել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ, որով միջանցքի համար սահմանվել է հատուկ է ռեժիմ: Փակելով Արցախի ժողովրդի համար կենսական նշանակությունը ունեցող միջանցքը՝ Ադրբեջանը ոչ միայն կոպտորեն խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները, այլև վերահաստատում է Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի բնաջնջման իր իրական մտադրությունները:
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս ահազանգել է միջազգային հանրությանը Լաչինի միջանցքում ապօրինի տեղադրված անցակետի հետևանքով Արցախի ժողովրդին սպառնացող գոյաբանական վտանգի մասին։ Այսօրվա միջադեպը ևս մեկ անգամ հաստատում է մեր մտահոգությունները և ընդգծում առկա սպառնալիքների աճող բնույթը, քանի որ Ադրբեջանի կողմից հումանիտար փոխադրումների դիտավորյալ և հանցավոր արգելափակումն ավելի են խորացնում Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը»։
12:08 12/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ16 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան, 19-ը՝ Հայաստանից վերադարձել Արցախ
16:06 09/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր խաչի ուղեկցությամբ այսօր 15 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ ԲԿ–ներ
19:42 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին է ներկայացրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հիմնահարցը
12:40 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆԳՆ ՓԾ տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կ․Ցուցուլյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությանը

Азербайджан запретил все гуманитарные перевозки по Лачинскому коридору: омбудсмен вновь предупреждает мир об экзистенциональных угрозах для народа Арцаха 06/15/2023   18:07  |  Лента новостей
После военной провокации на мосту Хакари утром 15 июня Азербайджан запретил все виды гуманитарных перевозок в обоих направлениях, включая людей и грузы, через свой незаконный контрольно-пропускной пункт (КПП), установленный 23 апреля. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека Республики Арцах Гегама Степаняна.
Этим Азербайджан в очередной раз грубо нарушает свои международные обязательства по обеспечению безопасного и беспрепятственного проезда через Лачинский коридор в соответствии с Трёхсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и игнорирует выполнение решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года.
25 пациентам и сопровождающим их родственникам, которые сегодня должны были быть перевезены Международным комитетом Красного Креста (МККК) из Арцаха в Армению, азербайджанская сторона не разрешила проехать через свой незаконный КПП около моста Хакари, и они были вынуждены вернуться обратно в Степанакерт. Кроме того, была также отменена запланированная перевозка людей с неотложными гуманитарными потребностями, а также грузовиков с гуманитарными грузами, которые должны были быть осуществлены российскими миротворческими силами по автомагистрали Горис-Степанакерт.
Азербайджан использует и без того ограниченный масштаб гуманитарных перевозок и помощи Арцаху, осуществляемых исключительно МККК и российскими миротворцами, в качестве преимущества для создания невыносимых условий жизни, террора, запугивания и оказания психологического давления на мирное население Арцаха в полном соответствии со своей систематической политикой этнических чисток против Арцаха.
Гуманитарный характер и жизненно важное значение Лачинского коридора для народа Арцаха были чётко отражены в Трёхстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, согласно которому коридору был предоставлен особый режим. Перерезая жизненный коридор Арцаха, Азербайджан не только грубо нарушает свои международные обязательства, но также раскрывает свои истинные намерения в отношении Арцаха – уничтожение его коренного армянского населения.
Защитник прав человека Арцаха неоднократно предупреждал международное сообщество об экзистенциональных угрозах и опасности для народа Арцаха в связи с установкой незаконного КПП в Лачинском коридоре. Сегодняшний инцидент ещё раз подтверждает нашу обеспокоенность и подчеркивает постоянный и растущий характер этих угроз, поскольку преднамеренное и преступное блокирование Азербайджаном гуманитарных перевозок в Арцах ещё больше углубляет гуманитарный кризис, вызванный блокадой Арцаха.