Թմրանյութերի իրացման գործով ձերբակալված քննիչներից երկուսը կալանավորվել են, մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը 06/02/2023   13:29  |  Քրեական խրոնիկոն
Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչներից երկուսը կալանավորվել են երկու ամսով, մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Հակակոռուպցիոն դատարանից։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 31-ին ՔԿ Երևանի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի չորս քննիչ ձերբակալվել էր՝ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում։ Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ թմրամիջոցներ ապօրինի իրացնելու և պաշտոնատար անձի ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, անցնելու հատկանիշներով: Ըստ նախաքննական մարմնի՝ քննիչներն իրենց վարույթներում գտնվող քրեական գործերով առգրավված և որպես իրեղեն ապացույց ճանաչված թմրամիջոցներն են իրացրել։ Ձերբակալված չորս քննիչներին մեղադրանք է ներկայացվել, որից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, իսկ քննիչներից մեկն ազատ է արձակվել։ Կալանավորման միջնորդությունները քննվել են երեկ։
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, բավարարել է քննիչ Էդգար Մովսիսյանի նկատմամբ, իսկ դատավոր Տիգրան Դավթյանը՝ քննիչ Լյովա Թորոսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ միջնորդությունները։ Քննիչ Ռուբեն Խաչատրյանի նկատմամբ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Դադոյանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը։
13:02 01/06/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչը քրեական վարույթով կեղծել է ապացույցներ և ստացել խոշոր չափի կաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
18:10 31/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՔԿ նախագահի հրամանով, քրեադատավարական կանոնների խախտում կատարելու պատճառով, զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել է երկու քննիչ
15:37 06/04/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին քննիչին մեղադրանք է ներկայացվել տուժողից խարդախությամբ գումար հափշտակելու համար. քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է
07:43 28/03/2023  |  ՄամուլՈվ կփոխարինի ՄԻՊ թեկնածու դատախազի տեղակալին. ուշագրավ իրավիճակ. «Ժողովուրդ»
11:37 03/03/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչի կողմից ապացույցներ կեղծելու գործն ուղարկվել է դատարան
09:10 08/12/2022  |  ՄամուլՔննիչները՝ լուրջ խնդրի առջև. տարին ամփոփել չեն կարող. «Ժողովուրդ»
10:05 08/06/2022  |  ՄամուլՔննիչները զանգվածային դիմումներ են գրում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում աշխատանքի անցնելու համար. «Ժողովուրդ»

Среда 09 / 27 / 2023
Двое из четырех следователей арестованы по делу о сбыте наркотиков, один помещен под домашний арест 06/02/2023   13:56  |  Криминальная хроника
Двое из четырех следователей  следственного отдела административного района Арабкир СУ СК Армении по Еревану заключены под стражу на два месяца. В отношении одного избрана мера пресечения в виде домашнего ареста. Информацию "ФактИнфо" подтвердили в Антикоррупционном суде.
Напомним, 31 мая четверо следователей следственного отдела административного района Арабкир СУ СК РА по Еревану задержаны в рамках уголовного дела, расследуемого в СНБ. Уголовное производство инициировано по части 1 статьи 393 и части 2 статьи 441 УК РА – незаконный сбыт наркотиков и злоупотребление должностным лицом своими служебными полномочиями и превышения их.
По данным органа предварительного следствия, следователи сбывали наркотики, изъятые по уголовным делам, находящимся в их ведении, и признанные в качестве вещественного доказательства.
Четверым задержанным следователям предъявлены обвинения. Следствие подало в суд ходатайство об избрании в отношении троих из них меры пресечения в виде заключения под стражу. Один из следователей был отпущен на свободу. Ходатайства об аресте рассматривались накануне.
Антикоррупционный суд под председательством судьи Ваге Долмазяна удовлетворил ходатайство СНБ об аресте следователя Эдгара Мовсисяна. А судья Тигран Давтян удовлетворил ходатайство об аресте следователя Левы Торосяна. А следователя Рубена Хачатряна суд поместил под домашний арест, решение вынес судья Антикоррупционного суда Саркис Дадоян.