Արտաշատ-Գառնի ճանապարհի վթարից տուժած երեխաներից երեքի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. Կարապետյան (տեսանյութ) 05/29/2023 11:08 | Արտակարգ պատահարներ
Աշտարակ-Գառնի ավտոճապարհին տեղի ունեցած ողբերգական վթարից անմիջապես հետո երեք երեխաները տեղափոխվել են «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ, մեկը տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ, որտեղ վիրահատվելուց հետո տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ։ Երեքի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, մեկի վիճակը՝ ծայրահեղ տերմինալ։ Դեղորայքի ու արյան պակաս չունենք, ինչպես սոցցանցերում է տարածվել, միայն ալբումինի պակաս է եղել, բերել են, դա ընդունված կարգ է։ Այս մասին Երևանի քաղաքապետարանում գործակարգավարական նիստի ժամանակ ասաց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Կարապետյանը՝ հավելելով, որ երեխաները գտնվում են բուժանձնակազմի մշտական վերահսկողության տակ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 27-ին Արտաշատից Գառնի տանող ճանապարհի 14-րդ կիլոմետրի հատվածում, դեպի Գառնի գնացող ուղեմասում, միմյանց են բախվել Գառնի գյուղի 42 ամյա բնակչի կողմից վարած «Վոլցվագեն Այդի 4» մակնիշի ավտոմեքենան և Վերին Արտաշատի բնակավայրի 38 ամյա բնակչի կողմից վարած «Վազ 2106» մակնիշի ավտոմեքենան։
Վթարի հետևանքով «Վազ 2106»-ի վարորդը տեղում մահացել է, իսկ նույն ավտոմեքենայի 6 ուղևորները, որոնց թվում 5-ը՝ երեխաներ, ինչպես նաև մյուս ավտոմեքենայի վարորդը, մարմնական տարբեր աստճանի վնասվածքներով տեղափոխվել են Երևան քաղաքի բժշկական հաստատություններ։
Ըստ նախնական տվյալների՝ «Վազ 2106» ավտոմեքենայով ըմբշամարտի 2 մարզիչները երեխաների հետ մեկնելիս են եղել Գառնի՝ ըմբշամարտի մրցումների մասնակցելու նպատակով։

В мэрии рассказали о состоянии детей-спортсменов, пострадавших в ДТП на трассе Арташат-Гарни 05/29/2023 12:39 | Чрезвычайное просшествие
Состояние троих детей, пострадавших в субботу в ДТП на трассе Арташат- Гарни, остается крайне тяжелым, а одного - критическое, сообщил на совещании в мэрии и.о. главы управления здравоохранения муниципалитета Давид Карапетян.
"Сразу после трагической аварии трое детей были госпитализированы в медцентр "Сурб Аствацамайр". Оттуда один из них был транспортирован в медцентр "Сурб Григор Лусаворич", прооперирован и возвращен в "Сурб Аствацамайр". Состояние троих оценивается как крайне тяжелое, четвертого - крайне терминальное", - сказал Карапетян.
По его словам, дефицита в лекарствах и донорской крови нет, несмотря на распространившееся в соцсети заявление.
"Требовался только альбумин, его привезли", - уточнил он.
Карапетян добавил, что дети находятся под постоянным наблюдением медперсонала.
Напомним, трагическое ДТП произошло 27 мая на трассе Арташат-Гарни. Столкнулись Volkswagen ID-4, за рулем которого находился 42-летний житель Гарни, и "ВАЗ-2106", которым управлял 38-летний житель села Верин Арташат. Водитель "шестерки" скончался на месте. Шестеро его пассажиров, среди которых пятеро детей, и водитель второй машины с различными травмами были доставлены в медцентры Еревана.
По предварительным данным двое тренеров по борьбе вместе с детьми на автомобиле марки "ВАЗ -2106" направлялись в Гарни для участия в соревнованиях.