Այլընտրանք Վերին Lարսին. ծովային ճանապարհով Բաթումի-Նովոռոսիյսկ և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրման մեկնարկը տրված է 05/22/2023   10:28  |  Տնտեսություն
Հայաստանից դեպի Ռուսաստան ու հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրման կազմակերպումը Վերին Լարսով ոչ միշտ է սահուն անցնում։ Բավական են եղանակային անբարենպաստ պայմանները, մեքենաների հոսքի ավելացումն ու խցանումներն ապահովված են։ Բեռնատարները կարող են շաբաթներով կանգնած մնալ ճանապարհին։ Արդյունքում՝ գործարարները զգալի տուժում են թե ժամանակի, թե ֆինանսական առումով։
Պատկան մարմինները տևական ժամանակ քննարկումներ են անցկացնում՝ փորձելով առաջարկել այլընտրանք, այն է՝ ծովային ճանապարհը։ Այդ գործընթացը կազմակերպելու համար ՀՀ կառավարության կողմից որպես օպերատոր ճանաչվել էր «ՍԻ ԸՆԴ ԷՄ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերությունը։ Այն արդեն ապրիլից սկսել է ծովային ճանապարհով բեռնափախադրումը Նովոռոսիյսկ-Բաթումի, Բաթումի- Նովոռոսիյսկ ուղղությամբ։ Բեռնափոխադրումները պետք է իրականացվեն պետության սուբսիդավորմամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «ՍԻ ԸՆԴ ԷՄ ԻՆԹԵՐՆԵՅՇՆԼ» ընկերության տնօրեն Դավիթ Իլոյանը նշեց, որ նշված ուղղություններով արդեն երկու անգամ բեռնափոխախադրում իրականացվել է։
«Այսօրվա դրությամբ մեր նավը կարող է տեղափոխել 350 կոնտեյներ։ Ապրիլի 18-ին մենք առաջին բեռնափոխադրումը բարեհաջող կատարել ենք։ Նախատեսում ենք այնպես անել, որ շաբաթական մեկ կանոնավոր փոխադրում իրականացվի  Նովոռոսիյսկ-Բաթումի և հակառակ ուղղությամբ։ Պահանջարկին զուգահեռ կարող ենք ավելացնել փոխադրումների քանակը 2 կամ 3 անգամ, որքան անհրաժեշտ կլինի։ Հիմա ամենակարևորը շաբաթը մեկ անգամ կանոնավոր, կայուն փոխադրում իրականացնելն է»,-ասաց Դավիթ Էլոյանը։
23:41 19/05/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար
23:10 16/05/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար
20:26 04/05/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար
20:17 03/05/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար
10:26 30/04/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՎերին Լարսը փակ է բեռնատարների համար
14:04 12/04/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԲարդություններ են առաջացել Լարսի անցակետը հատող մեքենաների մաքսային ձևակերպումների հետ կապված. Վրաստանում ՀՀ դեսպանություն
19:40 09/04/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար
23:38 03/04/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԼարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար

Альтернатива Верхнему Ларсу: дан старт морским грузоперевозкам между Батуми и Новороссийском 05/22/2023   10:55  |  Экономика
Организация грузоперевозок из Армении в Россию и в обратном направлении по Верхнему Ларсу не всегда бывает гладкой. Достаточно неблагоприятных погодных условий, увеличения потока автомобилей и задержки обеспечены. Грузовые машины могут стоять на дороге неделями. В результате  существенно страдают предприниматели, как во временном, так и в финансовом плане.
Ответственные организации уже давно вели обсуждения, пытаясь найти альтернативу, а именно - морской путь. Для организации этого процесса правительство РА выбрало оператором компанию «СИ ЭНД ЭМ ИНТЕРНЕШНЛ». И компания с апреля начала осуществлять грузоперевозки по морю по направлению Новороссийск-Батуми, Батуми-Новороссийск. Грузоперевозки должны проводиться за счет государственных субсидий.
В беседе с «Арменпресс» директор компании «СИ ЭНД ЭМ ИНТЕРНЕШНЛ» Давид Элоян отметил, что в этом направлении уже были две грузоперевозки.
«На сегодняшний день наше судно может перевозить 350 контейнеров. 18 апреля мы успешно завершили первую перевозку. Планируем один регулярный еженедельный рейс между Новороссийском и Батуми и обратно. Параллельно спросу, по мере необходимости мы сможем увеличить количество перевозок в 2-3 раза. Сейчас самое главное - осуществлять регулярные, стабильные перевозки раз в неделю», - подчеркнул Давид Элоян.
Он заверил, что такой вариант грузоперевозок может оказаться очень выгодным для многих предпринимателей. Груз достигает назначенного места в течении 20-24 часов. Проблем в пути не возникает, предприниматели могут быть уверены, что товар дойдет до партнеров вовремя.
09:33 05/05/2023  |  Информационная платформаГрузия на месяц закроeт КПП «Верхний Ларс» на границе с Россией для легковых машин
12:42 27/04/2023  |  Лента новостейДорогу через Ларс открыли для всех видов транспорта
10:20 27/04/2023  |  Информационная платформаДорогу через Ларс временно закрыли для большегрузов из-за непогоды
16:40 26/04/2023  |  Информационная платформаВниманию автомобилистов! На дороге к Верхнему Ларсу введут ограничения
14:48 13/04/2023  |  Лента новостейОчередь из порядка 2,5 тыс. большегрузов образовалась на Военно-Грузинской дороге
14:02 12/04/2023  |  Информационная платформаНа пропускном пункте "Верхний Ларс" возникли трудности с таможенным оформлением
12:14 11/04/2023  |  Информационная платформаВоенно-Грузинскую дорогу открыли для всех видов транспорта
10:23 11/04/2023  |  Лента новостейДорога через "Верхний Ларс" закрыта для большегрузов
09:34 06/04/2023  |  Информационная платформаДвижение большегрузов через "Верхний Ларс" приостановлено из-за непогоды