Հայաստանը համաձայն է 1975թ․ քարտեզով նշված սահմանից զորքերի հետքաշման առաջարկին, բայց Ադրբեջանի կողմից տեղաշարժ չկա․ Փաշինյան 05/22/2023   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը համաձայն է 1975թ․ քարտեզով նշված սահմանից զորքերի հետքաշման պայմանին և թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ ՌԴ-ն, այո, նույն՝ 1975թ․ քարտեզն են առաջ քաշում։ Այդ մասին այսօր հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց վարաչպետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պաատսխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Պետքարտուղարության այդ առաջարկն ընդունելի՞ է արդյոք ՀՀ-ի համար և 1975 թ․ քարտեզը նույն քարտեզն է, որի շուրջ քննարկում արվել է Մոսկվայում։
«Պիտի գոհունակությամբ արձանագրենք, որ այս խնդիրը ձևակերպված է նաև միջազգային հանրության կողմից։ Ադրբեջանի հետ կապված ասեմ, որ այս պահի Ադրբեջանի դիրքորոշման տեղաշարժ չեմ կարող արձանագրել։ Սահմանային անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացի կարևորարագույն մաս է։ Ադրբեջանը շարունակում է վարել ռազմական ճնշման քաղաքականություն՝ փորձելով բանակցությունների ժամանակ առավել բարենպաստ դիրք ձեռք բերել»,-նշեց Փաշինյանը և հավելեց, որ զորքերի հայելային հետքաշումը չի կանխորոշում սահմանազատման աշխատանքները․ դրանք առանձին գործընթացներ են, բայց 1975թ․ քարտեզը, ըստ էության, պետք է հիմք հանդիսանա նաև հետագա սահմանագծման համար։
12:00 22/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ասուլիս է հրավիրել` ուղիղ
07:51 20/05/2023  |  ՄամուլԱրևմուտքից կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին՝ անհապաղ վերջ դնել քրեական գործերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու չարդարացված պրակտիկային․ «Փաստ»

Зеркальный отвод войск сам по себе не предопределяет работы по демаркации границы - Пашинян 05/22/2023   13:39  |  Лента новостей
Позиция Армении остается прежней и Ереван подтверждает ее: зеркальный отвод войск от линии границы, зафиксированной картами Генштаба Советского Союза от 1975 года. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в понедельник на пресс-конференции. Он отметил, что это те карты, о которых говорит Россия.
"Это, на наш взгляд, в сложившейся ситуации будет означать обеспечение безопасности", - сказал он, комментируя предложение Госдепа США об отводе войск.
Он с удовлетворением отметил, что данная задача уже сформулирована и международным сообществом, и это, по его словам, важно.
Что касается позиции Баку насчет отвода войск, то премьер Армении на данный момент не может зафиксировать в ней подвижек.
"Обеспечение приграничной безопасности – важнейшая часть переговорного процесса. Не секрет, что Азербайджан продолжает политику военного давления, пытаясь тем самым добиться более благоприятных для себя условий в ходе переговоров. Но это – нарушение международных обязательств", - указал Пашинян, сославшись на заявление по итогам встречи 31октября 2022 года в Сочи, в котором стороны обязались воздержаться от применения силы или угрозы силой.
При этом Пашинян добавил, что зеркальный отвод войск не предопределяет работы по демаркации границы. "Это отдельные процессы, но карта 1975 г., по сути, может и должна послужить также основой для дальнейшей демаркации", - сказал он.