Սամվել Բաբայանը երկու ժամ տվեց Արայիկ Հարությունյանին. Պահանջում է իրեն պետնախարար նշանակել 05/15/2023   16:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում Սամվել Բաբայանի նախաձեռնած հանրահավաքի մասնակիցները պահանջեցին Սամվել Բաբայանին նշանակել Արցախի պետնախարար։
«Մենք պարտավոր ենք մեր երկիրն ազատ ու անկախ տեսնել, ինչպես հռչակել ենք»,- հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է Սամվել Բաբայանը,որը 44 օրյա պատերազմի ժամանակ եղել է Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Նա նշեց, թե իր կազմակերպած հավաքը իշխանության համար պայքար են դիտարկում, մինչդեռ, ըստ նրա, ունենք լուրջ պրոբլեմ, որ կարող ենք դառնալ փախստական, եթե շարունակենք այս ձևով, երբ ամբողջ հանրությունը կողքից դիտորդի դերում է:
«Ամբողջ խնդիրն այն է, որ երեկ Բրյուսելում հայտարարում են, որ Ադրբեջանը 86600 ք/կմ տարածք ունի, որտեղ ընդգրկված է Լեռնային Ղարաբաղը: Հայաստանը ճանաչում է այդ Ադրբեջանը, այն իր իրավունքն է»,- հայտարարել է Սամվել Բաբայանը ու հրապարակեց 5 կետ, որոնք ենթակա են անհապաղ կատարման։
Առաջինը, ըստ նրա, արցախցիների պաշտպանությունն է՝ պրոֆեսիոնալ բանակով, որովհետև առանց դրա արցախցին ոչինչ չի կարող անի: Երկրորդը դեմոգարֆիան է, ինչի համար պետք է տնտեսությունը վերականգնել, որ ծնելիությանը զարկ տան: Հաջորդը թոշակառուների խնդրի լուծումն է, որ սոցիալական այս վիճակից դուրս բերեն նրանց:
«Եթե մենք չենք կարողանալու այդ խնդիրները լուծել և այդ պատասխանատվության տակ մտնել, ուրեմը կորցնելու ենք Արցախը»,-հայտարարեց Սամվել Բաբյանը և ներկաներին կոչ արեց ինչքան պետք է կանգնեն այդ հրապարակում և պահանջեն խնդիրների լուծումը ու եթե հավաքվելու են ու գնան, ապա արդյունքի չեն հասնի:
Նա վստահեցրեց, որ 5 կետը 100 օրում են անելու։ Ապա հրապարակվեց հայտարարության տեքստը, որով Արցախի Հանրապետության նախագահից պահանջում են Սամվել Բաբայանին նշանակել պետնախարար:
Բեմ հրավիրվեց Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, որը հայտնեց որ ուղերձը կփոխանցի նախագահին և երկրում սկսելու են քաղաքական կոնսուլտացիաները և դիտարկելու են բոլոր առաջարկները:
Սամվել Բաբայանը հայտարարեց, որ իրենց պատասխանը պետք է երկու ժամից, որպեսզի որոշեն իրենց հետագա անելիքը։
16:02 15/05/2023  |  ՔաղաքականՍամվել Բաբայանը Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հանրահավաք է անում՝ ուղիղ
12:08 13/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Բաբայանը մայիսի 15-ին հանրահավաք է հրավիրել
11:04 13/05/2023  |  ՄամուլԱրցախում Փաշինյանի «տակ» աշխատող ուժերը շտապում են․ «Փաստ»
10:22 06/05/2023  |  ՄամուլՍամվել Բաբայանը չի նահանջում. «Հրապարակ»
13:42 05/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Բաբայանը հանրությանն է ներկայացրել ստեղծված իրավիճակից ելքի և անելիքների իր տեսլականը
07:41 29/04/2023  |  ՄամուլԱրցախում «սորոսականները» հեռահար պլաններ ունեն․ «Փաստ»
08:21 28/04/2023  |  ՄամուլԿամանդույուշչին չի փոխվում․ «Հրապարակ»
08:11 21/04/2023  |  ՄամուլՍեյրան Հայրապետյանի հրաժարականը պարտադրել է Սամվել Բաբայանը․«Հրապարակ»
21:12 20/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Սամվել Բաբայանը մեղադրում է գեներալիտետին, թե սխալ հրամաններ են տվել, որի արդյունքում պատերազմում պարտվել ենք, ուրեմն, այդ հրաման արձակողներից մեկն էլ ինքն է եղել. Նահապետյան
18:16 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Միասնական Հայրենիք»-ը հայտարարում է, թե Սամվել Հայրապետյանի հրաժարականի հարցը խմբակցությունում չի քննարկվել

Арутюняну дали два часа: участники митинга в Степанакерте требуют назначить Самвела Бабаяна госминистром 05/15/2023   17:10  |  Лента новостей
Участники инициированного митинга на площади Возрождения в Степанакерте потребовали назначить Самвела Бабаяна госминистром Республики Арцах.
Митинг инициирован бывшим командующим Армией обороны Арцаха, экс-секретарем Совбеза республики лидером партии «Единая Родина» Самвелом Бабаяном.
"Мы обязаны видеть свою страну свободной и независимой, какой мы ее провозгласили!" - заявил Бабаян во время митинга, который в ходе 44-дневной войны занимал пост секретаря Совбеза Арцаха.
Он отметил, что созванный им митинг расценивают как борьбу за власть, между тем, по его словам, страна столкнулась с серьезной проблемой, в частности, он заявил митингующим, что они могут стать беженцами, если сохранится ситуация, при которой общественность выступает в роли наблюдателя.
"Вся проблема в том, что вчера в Брюсселе было заявлено о территории Азербайджана в 86600 кв.км, куда включен и Нагорный Карабах. Армения признает этот Азербайджан, это ее право", - заявил Самвел Бабаян и опубликовал 5 пунктов, подлежащих немедленной реализации.
Первое, по словам Бабаяна, — это оборона, которую должна организовать профессиональная армия, поскольку без нее арцахец ничего не сможет сделать. Второе, как указал он,  — это  улучшение демографической ситуации, а для этого нужно восстановить экономику. Следующий пункт касается решения проблемы пенсионеров для вывода их из сложившегося социального положения.
"Если мы не сможем решить эти проблемы и взять на себя это бремя ответственности, то потеряем Арцах", - сказал Самвел Бабаян.
Он заверил, что планируют реализовать пять пунктов за 100 дней. Затем он опубликовал текст заявления, которое содержит требование к президенту Республики Арцах назначить Бабаяна госминистром.
На сцену был приглашен спикер парламента Республики Арцах Артур Товмасян, который сообщил, что передаст послание президенту и начнет политические консультации в стране, а также рассмотрит все предложения.
В свою очередь Самвел Бабаян заявил, что им нужен ответ через два часа, чтобы определиться с дальнейшими действиями.