Հուսով ենք՝ երկու կողմերն էլ իրենց զորքերը կհանեն. ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան 05/15/2023   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուսով ենք՝ «երկու կողմերն էլ իրենց զորքերը կհանեն», կանցնեն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին, ինչը չափազանց կարևոր է և շատ հստակ։ Երեւանում՞ այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը` անդրադառնալով երեկ Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած Շառլ Միշելի հայտարարություններին։
«Սա ընթացիկ աշխատանք է, ապահովում է առաջադիմություն, բոլոր հարցերը պետք է հստակ քննարկվեն, ներկայացվեն բանակցությունների սեղանին»,- նշել է տիկին Վիկտորինը՝ նշելով, որ նախատեսվում են նոր ր եռակողմ հանդիպումներ։
Լրագրողի այն հարցին, որ դեսպանը խոսում է երկու կողմերի զորքերի դուրս բերման մասին՝ ինչ նկատի ունի, քանի որ Հայաստանի զորքերը, ըստ էության, գտնվում են Հայաստանի տարածքում՝ Անդրեա Վիկտորինը հայտարարել է, թե՝ «Դա շատ հստակ նշվել է, 1-2 կետ կա, որտեղ հայկական զորքերն են, ասենք, սահմանային տարածքներում, և շատ հստակ սահմանազատում և սահմանագծում պետք է լինի։ Դա էլ եղել է Բրյուսելում օգտագործված հստակ ձևակերպումը։ Ես պարզապես կրկնում եմ»։
08:53 14/05/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիվ գործողությունները միտված են խաթարել խաղաղ բանակցությունները. Փաշինյանը` Միշելին
09:20 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ-ն հաստատեց՝ Փաշինյանն ու Ալիևը համաձայնել են մայիսի 14-ին հանդիպել Բրյուսելում

Надеемся, что обе стороны выведут свои войска - глава делегации ЕС в Армении 05/15/2023   14:33  |  Лента новостей
Надеемся, что обе стороны выведут свои войска и перейдут к работам по демаркации и делимитации границ, что чрезвычайно важно, заявила на брифинге глава делегации ЕС в Армении посол Андреа Викторин, комментируя заявления председателя Европейского совета Шарля Мишеля по итогам трехсторонней встречи с премьером Армении Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым.
"Это текущая работа, ждем подвижек. Все вопросы должны быть четко обсуждены, представлены на столе переговоров", - отметила Андреа Викторин, напомнив о планируемой новой встрече.
На уточняющий вопрос журналиста о том, что означают ее слова о том, что обе стороны должны отвести войска с учетом, что войска Армении, по сути, находятся на территории Армении, Викторин отметила: "Было четко отмечено, что есть одна-две точки, где армянские войска находятся на приграничных территориях".
"Должна быть проведена четкая делимитация и демаркация границ. Это четкая формулировка была использована в Брюсселе. Я просто повторяю", - добавила она.