Աղբյուրները զավթում են, զրկում խմելու ջրից. ադրբեջանցիները հայերի բնականոն կյանքը անհնար են դարձնում, որ ստիպեն հեռանալ իրենց բնակավայրերից. Թաթոյան 05/12/2023   12:31  |  Քաղաքական
Ադրբեջանցիները ներխուժել են ՀՀ սահմաններ և, բնականաբար, դուրս գալու մտադրություն չունեն։ Որքան էլ դելիմիտացիայի գործընթաց, միջազգային սկզբունքներ խոսեն և այլն, նրանց գորչծողությունները բոլորովին այլ բանի մասին են վկայում։ Նրանք ամրացած են ՀՀ սահմանից ներս գտնվող տարածքներում։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց «Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Ընդամենը 10 օր առաջ էի Սյունիքի մարզում, մեր փաստահավաք աշխատանքները ապացուցեցին, դրանից 2-3 ամիս առաջ էի եղել այնտեղ, տարբերությունն ակնհայտ է, թե ինչպես են նրանք ամրանում ՀՀ ինքնիշխան տարածքում։ Սյունիքի մարզը վերցնենք՝ Ներքին Հանդում։ Գյուղի վարչական տարածքում նստած են դիրքեր, մի քանի ամիս առաջ տեսնում ես՝ ընդամենը փոքր շինություն են կառուցել, մի քանի ամիս հետո՝ արդեն ենթակառուցվածքներ, ճանապարհներ, շինություններ»,- նշեց Թաթոյանը՝ հավելելով, որ Ջերմուկի հատվածում մի քանի ամիս հետո արդեն բունկերներ, բետոնե ճանապարհներ են կառուցել։
Բացի այդ, Թաթոյանն արձանագրեց՝ ադրբեջանցիների քայլերը նպատակաուղղված են խաղաղ բնակիչների կյանքն անհնարին դարձնելու համար, ինչն արդեն տևական ժամանակ է տեսնում ենք նաև Արցախում։ Թե՛ Արցախի, թե՛ ՀՀ-ի նկատմամբ նույն ընդհանրություններն են, զավթում են աղբյուրները, զրկում մարդկանց խմելու ջրից։
11:53 12/05/2023  |  ՔաղաքականԱրման Թաթոյանի և Սիրանուշ Սահակյանի զեկույցը՝ ադրբեջանական ագրեսիայի մասին՝ ուղիղ
23:05 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանական ուժեր են մեկնել Սյունիքի մարզ. պատճառը Բարձրավան վարչական ղեկավարին ծեծի ենթարկելն է
14:30 07/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքում ԵՄ դիտորդներն այցելում են հայերի տներ ու հարցնում նախկինում այդտեղ բնակվող ադրբեջանցիների մասին. քաղաքագետ
20:53 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇիկահողի արգելոցն այլևս գոյություն չունի, Մթնաձորի անռատները չկան. Սյունիքի անտառների փոխարեն զինվորական պոլիգոններ են. Նարինե Կիրակոսյան
21:20 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍա աղետ է, սահմաններին, կոպիտ ասած, անտեր վիճակ է. Քաղաքացիները՝ սահմաններին տիրող վիճակի մասին (տեսանյութ)
15:58 17/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԻրանը՝ ՌԴ-Չինաստան տանդեմի օգնությամբ, մոտ ապագայում վերջնական և դաժան հաշվեհարդար կտեսնի Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման նկատմամբ․ քաղաքագետ

Жители сел в Сюнике не могут пасти скот из-за азербайджанских мин на захваченных землях – Татоян представил доклад об агрессии Баку 05/12/2023 13:57 | Лента новостей
Азербайджанцы вторглись на территорию Армении и, естественно, не намерены уходить. Сколько бы они ни говорили процессе делимитации, международных принципах и пр., их действия свидетельствуют совершенно о другом. Об этом сказал директор фонда "Татоян" Арман Татоян на пресс-конференции в Ереване, представляя доклад по сентябрьской агрессии Азербайджана.
"Всего 10 дней назад я был в Сюникской области. До этого я был 2-3 месяца назад. Проведенная нами работа по сбору фактов выявила очевидную разницу в том, как они закрепляются на суверенной территории РА. Возьмем, например, село Неркин Ханд в Сюнике. На территории села размещены позиции. Пару месяцев назад там были небольшие строения, а спустя еще несколько месяцев там проложили уже инфраструктуру, дороги, воздвигли сооружения", - отметил Татоян. Он добавил, что на Джермукском участке спустя уже несколько месяцев они построили бункеры и дороги с бетонным покрытием.
Кроме того, Татоян констатировал, что шаги азербайджанцев нацелены на то, чтобы сделать невыносимой жизнь мирных жителей, что мы наблюдаем уже несколько месяцев и в Арцахе. И в Арцахе, и в РА одно и то же: захватывают родники, лишают людей питьевой воды.
Татоян отметил, что люди не могу пользоваться пастбищами, своими земельными участками, фермеры в селах Сюникской области не могут заниматься скотоводством. Азербайджанские военнослужащие размещают мины, в результате чего гибнет скот армянских сельчан.
"Азербайджанцы развивают новое направление - агрессивную дезинформацию. То, что они делают, они "подкидывают в карман" армянской стороны и создают почву для агрессии. Например, вопрос о минах. Мы общаемся с людьми в разных селах, и становится ясно, что азербайджанские военнослужащие почти везде ставят мины, на которых подрывается скот. А люди не могут пользоваться своими земельными участками", - констатировал Татоян.