Կիրակի օրը խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հավանականությունը շատ փոքր է. Փաշինյան 05/11/2023   11:19  |  Քաղաքական
Այս պահի պահի դրությամբ Բրյուսել մեկնելու իմ որոշումը չեմ փոխել։ Այս մասին Կառավարության նիստի մեկնարկից առաջ իր ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ այնտեղ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը շատ փոքր է։
«Ցավոք, շատ փոքր է հնարավորությունը, որ Բրյուսելում «խաղաղության պայմանագիրը» կստորագրվի։ Երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել։ Մյուս կողմից խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման»,-ասաց վարչապետը։
Նա նաև նշեց, որ Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողություններով կասկածի տակ է դնում այս պահի դրությամբ ձեռքբերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են Պրահայում և Սոչիում։ Այդ փաստաթղէերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի  հռչակագրի հիման վրա։
«Հիմա հարց է ծագում. Եթե Ադրբեջանը ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինչու է կրակում մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի վրա։ Ադրբեջանն այօսր նույնպես կոպտորեն խախտել է այս գրավոր պայմանավորվածությունը և ընդհանրապես դժվար է հիշել մի համատեղ ըդնունված փաստաթուղթ, որ Ադրբեջանն այս ընթացքում չի խախտել»,-նշեց Փաշինյանը։
11:15 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍոթքում մարտական գործողություններ են, կառավարության նիստը՝ ուղիղ
08:52 11/05/2023  |  Մամուլ37 մլն դրամ՝ վարչապետի աշխատակազմին. «Ժողովուրդ»
17:19 10/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ղեկավարներին
17:09 10/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Իգոր Խովաևին
07:42 10/05/2023  |  ՄամուլՓաշինյանի ժամացույցը՝ քննարկնան առարկա. հայտարարագրում խախտում կա. «Ժողովուրդ»
19:44 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը պահելու համար բռնապետը ստիպված է լինում ավելի ու ավելի արմատական քայլերի դիմել․ Վրթանեսյան
15:30 09/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը Մոսկվայում հանդիպել է Հայրենական մեծ պատերազմի հայազգի վետերաններին

Премьер Армении назвал маловероятным подписание в воскресенье мирного соглашения с Азербайджаном 05/11/2023 11:50 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что на данный момент он не изменил своего решения поехать в Брюссель на переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как указал Пашинян, подписание мирного соглашения в воскресенье маловероятно.
"К сожалению, подобная вероятность очень мала, поскольку проект двустороннего соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений имеет очень предварительный вид и говорить о его подписании рано. Необходимо по возможности быстро довести этот документ до зрелости и подготовить его к подписанию", - заявил премьер-министр Армени Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
Премьер Армении подчеркнул, что сегодняшними действиями Азербайджан ставит под сомнение достигнутые фундаментальные договоренности, которые были зафиксированы в Праге и Сочи, которыми Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации от 1991 года.
"Вопрос, который возникает в данном контексте, заключается в следующем: если Азербайджан признает территориальную целостность Армении, то почему обстреливает суверенную территорию нашей страны, тем более, если по сочинским трехсторонним договоренностям от 2022 года, стороны должны воздержаться от применения силы или угрозы силой. Азербайджан и сегодня грубейшим образом нарушил эти трехсторонние публичные договоренности и вообще сложно вспомнить хоть один совместно принятый документ, который Азербайджан не нарушил бы", - отметил Пашинян.