Միրզոյանը Խովաևին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամը 05/10/2023   23:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։ Տեղեկությունը հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում սկզբունքային խնդիրների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումներին։
Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտմամբ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ վերահաստատվել է Հարավային Կովկասի կայունությամբ շահագրգիռ գործընկերների կողմից գործուն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
23:14 01/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀերթական ապացույցը՝ Նիկոլ-Իլհամ-Արայիկ եռամիասնությունն է աշխատում համադրված. Գեղամ Մանուկյան

Мирзоян обсудил с Ховаевым вопросы региональной безопасности и стабильности 05/11/2023   00:11  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 мая принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ от России, специального представителя министра иностранных дел Российской Федерации по вопросам содействия нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игоря Ховаева.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр Мирзоян коснулся позиций армянской стороны по принципиальным вопросам урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В контексте продолжающейся блокады Азербайджаном Лачинского коридора в нарушение Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., а также гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе, была вновь подчеркнута необходимость действенных шагов заинтересованных в стабильности на Южном Кавказе партнеров.