Փաշինյանը հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովային 05/04/2023   21:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ կառավարության լրատվության բաժնից։
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանականների միջև համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը, ինչպես նաև միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը միտված քայլերը: Մարկետա Պեկարովա Ադամովան տեղեկացրել է, որ նախատեսում է առաջիկայում այցելել Հայաստան` երկկողմ բարեկամական խմբի պատգամավորների ուղեկցությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և հավելել, որ Հայաստանը շահագրգիռ է տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու կապերը Չեխիայի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և այլ թեմաների:

Председатель Палаты депутатов парламента Чехии планирует посетить Армению в ближайшее время 05/05/2023   12:29  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с председателем Палаты депутатов парламента Чехии Маркетой Пекаровой Адамовой. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Собеседники подчеркнули важность дальнейшего развития и расширения сотрудничества между парламентариями двух стран, а также шагов, направленных на сотрудничество в международных структурах. Маркета Пекарова Адамова сообщила, что в ближайшее время планирует посетить Армению в сопровождении депутатов парламентской группы дружбы.
Премьер-министр Пашинян приветствовал инициативу и отметил, что Армения заинтересована в расширении связей с Чехией в различных направлениях.
В ходе встречи были затронуты происходящие на Южном Кавказе процессы, нагорно-карабахский конфликт, гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора, а также деятельность гражданской миссии Европейского союза в Армении и другие темы.