Չնայած Կրեմլի վրա ԱԹՍ-ով հարձակման փորձին՝ Պուտինը ելույթ կունենա մայիսի 9-ի շքերթում 05/04/2023   17:24  |  Միջազգային լրահոս
Մայիսի 9-ին Մոսկվայում զորահանդեսը կանցկացվի առանց կրճատումների, նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ իր ելույթը կունենա։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ի պատասխան հարցին, թե Կրեմլի վրա օրերս անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների ֆոնին կարո՞ղ է շքերթի ծրագրում փոփոխություններ լինեն։
«Ոչ, պատրաստվում է հերթական շքերթ, սա այն ամենն է, ինչ ես կարող եմ ասել, նախագահը կխոսի, ինչպես սովորաբար լինում է», - ասել է Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ Կրեմլում ՌԴ նախագահի նստավայրի վրա հարձակման փորձից հետո անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկվեն, այդ թվում՝ մայիսի 9-ի զորահանդեսի ժամանակ։
«Իհարկե, ամեն ինչ կամրապնդվի, ամեն ինչ արդեն ամրապնդված է Հաղթանակի օրվա շքերթի նախապատրաստման համատեքստում: Ընդհանուր առմամբ, նախագահական նստավայրը հսկվում է»,- ասել է Պեսկովը։
16:04 10/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԿրեմլի գնահատականը՝ Ֆրանսիան ուկրաինական հակամարտությունում միջնորդ դարձնելու գաղափարին
16:48 02/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը Բրյանսկի մարզում տեղի ունեցածը որակել է ահաբեկչություն

Военный парад 9 мая в Москве пройдет без каких-либо сокращений, на нем выступит Путин 05/04/2023 17:49 | Международные новости
Военный парад 9 мая в Москве пройдет без каких-либо сокращений, на нем выступит президент РФ Владимир Путин, сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Так он ответил на вопрос, можно ли ожидать каких-либо изменений в программе парада на фоне недавних атак беспилотников на Кремль, передает агентство "Интерфакс".
"Нет, готовится обычный парад. Это все, что я могу сказать. Будет выступать президент, как это обычно бывает", - сказал Песков.
Он добавил, что после попытки нанесения удара по резиденции президента РФ в Кремле будут приняты дополнительные меры безопасности, в том числе при проведении военного парада 9 мая.
"Разумеется, все будет усилено. И так уже все усилено - и в контексте подготовки к параду ко Дню Победы. В целом резиденция президента охраняется", - сказал Песков журналистам, отвечая на вопрос, планируется ли дополнительное усиление мер безопасности в связи с попыткой нанесения удара по кремлевской резиденции президента России беспилотниками.
"Но как, каким образом (будут усиливаться меры безопасности) - это тема для глубокого анализа наших специалистов, они делают свою работу", - заявил Песков.