Վաշինգտոնում ավարտվում են Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակցությունները․ եզրափակիչ փուլին կմասնակցի նաև ԱՄՆ պետքարտուղարը 05/04/2023   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաշինգտոնում այսօր տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների  բանակցությունների վերջին հանդիպումը, քննարկումներին կմիանա նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական կայքը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ մայիսի 4-ի աշխատանքային գրաֆիկում է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումը՝ խաղաղության երկկողմ բանակցությունների եզրափակիչ նիստի շրջանակներում։
Նշվում է, որ եռակողմ հանդիպումը կկայանա Ջորջ Շուլցի անվան արտաքին գործերի ուսումնական կենտրոնում։
Նշենք, սա արդեն կլինի Բայրամովի ու Միրզոյանի 4-րդ հանդիպումը՝ Վաշինգտոնյան այս այցի շրջանակներում։ Բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը տրվել է  մայիսի 1-ին. իԷնթոնի Բլինքենը նախ առանձին հանդիպումներ էր ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, իսկ այնուհետև կայացել էր Բլինքեն-Միրզոյան-Բայրամով եռակողմ հանդիպում, որին հաջորդել էր արդեն Միրզոյան-Բայրամով երկկողմ հանդիպումները։

Блинкен проведет еще одну встречу с Мирзояном и Байрамовым в Вашингтоне 05/04/2023   13:17  |  Лента новостей
В последний день переговоров между Арменией и Азербайджаном, проходящих в Вашингтоне, к обсуждениям присоединится  и госсекретарь США Энтони Блинкен. Об этом сообщает Госдепартамент США.
В рабочем графике госсекретаря США на 4 мая запланирована также встреча с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым в рамках заключительного этапа двусторонних мирных переговоров.
Трехсторонняя встреча госсекретаря США, глав Армении и Азербайджана пройдет в Учебном центре по иностранным делам им. Джорджа Шульца.
Энтони Блинкен встречался с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в первый день переговоров, 1 мая. Он провел с ними отдельные переговоры, за которыми последовала трехсторонняя встреча с участием Блинкена, Мирзояна и Байрамова.