Այն, ինչ Ադրբեջանն արել է Լաչինում, բացարձակապես ապօրինի է, և պետք շուտափույթ կերպով վերացվի. Միրզոյան 04/28/2023   15:37  |  Քաղաքական
Լաչինի վերաբերյալ բանակցություն տեղի է ունեցել և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն և այդ պայմանավորվածությունը, այդ կարգավորումը հանրահայտ է՝ այն արտահայտված է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Այս մասին Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Արդբեջանի ԱԳ նախարարի այն հայտարարությանը, որ Ադրբեջանն առաջարկել է Լաչինի ճանապարհին «թափանցիկ վերահսկողության ռեժիմ ներդնել, իսկ Հայաստանը հրաժարվել է զուգահեռ վերահսկողություն իրականացնել»։
«Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերաբերյալ նոր կարգավորման շուրջ բանակցություններում Հայաստանը երբեք չի պատրաստվել ու չի պատրաստվում բանակցել»,-ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը։
Արտգործնախարարը հավելեց. «Մենք  կարծում ենք, որ բոլոր պայմանավորվածությունները, դա վերաբերում է ոչ միայն Լաչինի միջանցքին, պետք է անխափան կերպով կարգավորվեն, որպեսզի հնարավոր լինի Հայսատան-Ադրբեջան հարաբերությունների համընդահնուր կարգավորման գործընթացքում ավելի լուրջ ձեռքբերումներ ունենալ»։
13:09 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի հետ
08:55 15/04/2023  |  ՄամուլԳրիգորյանն ու Միրզոյանը հակասում են իրար. «Ժողովուրդ»
23:09 14/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը կես ժամ ուշացել է Սամարղանդում ընթացող ԱՊՀ ԱԳ նախարարների հավաքից, հետո ասել, որ քնած է մնացել

Мирзоян: установка азербайджанского КПП в Лачинском коридоре – это очередное, но чрезвычайно вопиющее нарушение трехсторонних договоренностей 04/28/2023   16:27  |  Политика
Установка азербайджанского КПП в Лачинском коридоре – это очередное, но чрезвычайно вопиющее по своим последствиям нарушение трехсторонних договоренностей, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с французским коллегой в Ереване.
Как указал Мирзоян, то, что натворил и продолжает творить Азербайджан в Лачинском коридоре, абсолютно незаконно, что подтверждено Международным уголовным судом, и блокада должна быть немедленно снята.
"За откровенными призывами азербайджанских властей покинуть Нагорный Карабах, а также за риторикой ненависти невозможно не увидеть реальную угрозу проведения этнических чисток в Нагорном Карабахе. Это должно быть понятно также и международному сообществу", - сказал глава МИД Армении Арарат Мирзоян на брифинге с французским коллегой Катрин Колонной.
В  этом контексте Мирзоян в очередной раз подчеркнул необходимость отправки в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии и обеспечения беспрепятственного доступа гуманитарных организаций.
Он отметил, что Азербайджан продолжает нарушать и другие пункты трехстороннего соглашения, отказываясь возвращать пленных и удерживаемых армян.