Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը միջազգային իրավունքի խախտում է․ Բունդեսթագի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ 04/25/2023   10:29  |  Քաղաքական
Գերմանիայի խորհրդարանի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Ռենատա Ալտը  հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը միջազգային իրավունքի խախտում է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռենատա Ալտն այս մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Ադրբեջանական նոր անցակետը Լեռնային Ղարաբաղում Հակարի կամրջի վրա խախտում է միջազգային իրավունքը, ավելի է դժվարացնում մարդկանց ազատ տեղաշարժը և մատակարարումները տարածաշրջան: Ադրբեջանը պետք է հարգի մարդու իրավունքները, կատարի Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջները»,- գրել է Ալտը։
17:07 24/04/2023  |  ՔաղաքականԼաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման փաստով Հայաստանը առաջիկա օրերին դիմելու է Արդարադատության միջազգային դատարան. Sputnik

В Бундестаге назвали установку Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре нарушением международного права 04/25/2023 10:46 | Лента новостей
Глава комиссии по правам человека Бундестага Германии Рената Альт заявила, что установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре является нарушением международного права. Об этом, как передает «Арменпресс», Рената Альт написала в своем микроблоге в Twitter.
"Новый контрольно-пропускной пункт Азербайджана на мосту Хакари в Нагорном Карабахе является нарушением международного права. Это еще больше затрудняет свободное передвижение людей и поставок в регион. Азербайджан должен уважать права человека и выполнить требования Международного суда", - написала Рената Альт.