Գենոցիդի որբերը․․․ Նրանք 400 000-ից ավելի էին, իսկ որբանոցների թիվը 125-ի էր հասնում 04/24/2023   11:54  |  Վերլուծություններ
«Գենոցիդի որբերը»՝ այսպես է վերնագրել պատմաբան-Ցեղասպանության անխոնջ հետազոտող, «Հայոց ցեղասպանություն․ նախափուլ և հետևանքները»՝ մատենաշարի եւ այլ  հատորների հեղինակ՝ Արա Քեթիպյանը։ Ցեղասպանության մասին այս իր հրատարակած 11-րդ հատորն է:
1890-1922 թվականների ամերիկյան մամուլը, ներառյալ առաջատար օրաթերթերը՝ «Նյու Յորք Թայմզ», «Բոստոն Գլոբ», «Քրիստիան Սայնս Մոնիտոր», «Վաշինգտոն Պոստ», «Լոս Անջելես Թայմզ», «Չիկագո Թրիբյուն», փաստել և փաստագրել են Օսմանյան Թուրքիայի՝ հայերի հանդեպ իրականացրած Ցեղասպանության բոլոր մանրամասները։
«Գենոցիդի որբերը»՝ գրքի վերնագիրն արդեն բացահայտում է թեման, իսկ փաստական նյութին ծանոթանալով շոշափելի տեսնում ես, որ հարյուրից 80 տոկոսն այդ որբուկների՝ ազգությամբ հայեր են։ Անշուշտ կային նաև բազմաթիվ հույներ, ասորիներ․․․
1894-1896 թվականների համիդյան կոտորածների ժամանակից մինչ օրս թուրքական քաղաքականությունը նույնն է, նույն կերպ այն կրկնվում է այսօր՝ Արցախի շրջափակմամբ․․․
Միայն փաստերով առաջնորդվելու կողմնակից Արա Քեթիպյանն ամերիկյան լրագրերի դրվագներն է վկայակոչում՝ «1894-96 թվականների համիդյան կոտորածների ժամանակ օսմանյան կայսրութունը կղզիացնում էր տարածքները, որ ո՛չ մտնող լիներ, ո՛չ դուրս եկող։ Ոչ լրագրող, և ո՛չ օտար-դիվանագիտական անձինք, հյուպատոսականներկայացուցիչներ՝ բոլորի ելումուտն արգելում էին որպեսզի ականատեսներ չլինեին։ Այս պատճառով էին լուրերն ուշացումով հասնում ժամանակի ամերիկյան թերթերին․ 1894-1896 թվականներին տեղի ունեցած դեպքերն 1896- 1897ին նոր միայն զանգվածաբար տեղ էին գտնում մամուլում, մինչդեռ նախորդ երկու տարիներին դրանք չնչին էին։
Խոսելով ամերիկյան նահանգների կազմակերպած դրամահավաքներից, որոնք 1900-ականներին իրականացնում էր ժողովրդավարության քարոզիչ և տարածող ԱՄՆ-ը, Արա Քեթիպյանը որպես օրինակ նշում է Միջին Արևելքի, Թուրքիո տարածքում՝ Կոստանդնուպոլսում, Արևելյան Բուլղարիայում, 1922-ից հետո՝ Հունաստանում, նաև Հայաստանում՝ Ալեքսանդրապոլում, Ղարաքիլիսա- Վանաձորում կառուցված որբանոցների մասին, ի հավելումն՝ Դիլիջանի՝ աչքի վարակիչ հիվանդությամբ՝ տրախոմայով հիվանդ երեխաների համար կառուցված որբանոցը․․․ Անշուշտ, ամենամեծը Ալեքսանդրապոլի որբանոցն էր։ Այնքան վատառողջ էին ՝ցեղասպանության որբերը՝ լեռներից, ճանապարհների եզրերից, անտառներից, տարբեր տեղերից հավաքված երեխաները։ Այնքան սովահար էին բոլորը, որ հատուկ սննդակարգով՝ կաթիլ-կաթիլ պիտի կերակրվեին, այդ էլ՝ բժիշկների հսկողությամբ․․․
Գրքի առաջաբանում հեղինակը հիշատակում է փոքրիկ մի տղայի մասին, որին քաղցած ու բոբիկ գտել-բերել են մանկատան հիվանդանոց։ «Երեխան շարունակ լաց է եղել՝ ամեն կերակուր մերժել է և միայն հաց է ուզել խնամող բուժքույր-բժիշկներից։ Հաց, հաց կուզեմ․․․Ու երբ վերջիններս նրան ասել են՝ հիմա չես կարող հաց ուտել, ասել է՝ ես ուտել չեմ ուզում, ուզում եմ պահել, որ իմանամ՝ հացը մոտս է։
Սա մի օրինակ է, բայց ընդհանրապես, բոլոր երեխաներն են հոգեբանական ահավոր վիճակներում եղել․․․Նույն կերպ, փոքրիկներն իրենց տրված կոշիկները չեն հագել մանկատանը, ու երբ հարցրել են դայակները, թե ինչու՞ չեն հագնում, ասել են, թե՝պահում են, որ երկար քայլելու ճամփեքին հագնեն․․․
Ի դեպ, որբանոցներում սննդաբանների հետ այն ժամանակ աշխատող հոգեբաններ էլ են եղել, որոնք կոչված էին երեխաների մոտ խաղը զարգացնելուն, խաղալ սովորեցնելուն, քանզի հայ որբուկները, որ սեփական անունն էին մոռացել, նույնիսկ խաղալ չգիտեին, չէին խաղացել երբեք․․․
Դոկտոր Մարտին Նիպագեն՝ գերմանացի պրոֆեսոր, գերմանական դպրոցի դասատու՝ 1913-16 թվականներին, նամակ էր հղել Գերմանիո ԱԳՆ-ին, թե՝ ամաչում է իր ժողովրդի իրականացրած հանցանքների համար։ Այդ նույն ընթացքում  ամերիկյան առաջատար թերթերը տպագրել էին դոկտոր Մարտինի պատմածը՝ ով հղում էր արել Իրաքի Մոսուլ քաղաքի՝ Գերմանիո հյուպատոսին, իսկ վերջինս հենց այն դիվանագիտական պաշտոնյան էր, որ Մոսուլից Հալեպ ճամփորդելու ընթացքում շատ վայրերում սեփական աչքերով տեսել էր փոքր երեխաների՝ գետնատարած ձեռքեր, ձեռքեր․․․ և ձեռքերն այնքան շատ են եղել, որ ասում է՝ կարող էին ծածկել ճանապարհը՝ կիլոմետրեր․․․
Դոկտոր Մարտինը հիշատակում է նաև մի փոքրիկ աղջկա մասին, որի զույգ ձեռքերը կտրված էին, այսինքն, թուրքերը ոչ միայն կոտորել կամ աքսորել են, այլ նաև՝ խոշտանգել էին հայ մանուկներին։ Եվ դա արել էին նպատակային։
Այսպիսի բազմաթիվ դրվագներ կան նաև «Բռնի դավանափոխությունները Օսմանյան Թուրքիայում 1895-1920թ․» հատորում ։
Արա Քեթիպյանը գրքի առաջաբանում անդրադարձել է նաև թրքուհի Հալիդե Էդիպ հանում Ադըվարին․․․
«Այս կինը լինելով Կոստանդնուպոլսի աղջկանց ամերիկյան դպրոցի շրջանավարտ, ժամանակի՝ իբրև թե՝ առաջադեմ, արևմտյան արժեքների հետևորդ մտավորական է ներկայացել ամենքին, ամերիկացիներն էլ նրան ցանկացել են հրավիրել, որ ելույթներ ունենա, իսկ իրականում եղել է երիտթուրքերի պարագլուխների գաղափարակիցը, հայ երեխաների թրքացման պատասխանատուն, որին ժամանակին իր իսկ դպրոցական ընկերուհին՝ հայուհի Աղավնի Եղենյանն է մերկացրել՝ հայտնելով ողջ ճշմարտությունը նրա մասին։ «Նա թերթերում գրել է, որ արևմուտքի գաղափարներով իբր լեցուն սույն տիկինը խայտառակ կերպար է: «Այս փոքր մարմնով կինը՝, որ այդքան հաճախ կհպարտանա, թե ամերիկյան արժեքների կրող է, իր ընկերների հետ հայ մայրերի և ջահել կանանց մահը ծրագրել է, հետո սկսած է որբ երեխաները թրքացնելու աշխատանքը»։ Հայուհին գրել է՝ «Խորհուրդ կտամ սա չգա ԱՄՆ», իսկ նրա հոդվածի վերնագիրն էր՝ «Թուրք ժաննա դը Արկը»։
Ամերիկացի բարերար տիկին  Քաբոտ Սթեվենսի խոսքերն են՝ «թուրքական  կառավարությունն ամեն միջոց գործադրել է, որ մանկությունը սպանի»։
Այս խոսքերը Ցեղասպանության հետազոտող Արա Քեթիպյանի՝ վերջին՝ «Գենոցիդի որբերը» գրքում են զետեղված՝ քաղված ամերիկյան մամուլի էջերից։  Սակայն, ամերիկացի ժողովուրդը գաղափար անգամ չուներ,   թե հայ որբերն իրենց հիմնած մանկատներում հանգրվանելուց առաջ ինչ տանջանքների միջով են անցել։ Մի լրատվություն կա՝ սննդի սպասող որբերը, մեկից երեք տարեկան երեխաները  հազիվ, կողքինների վրա հենվելով  կանգնել են և բավական է մի սխալ շարժում, գետին կտապալվեն․․․
Ընդհանրապես, այդ օրերի Երևանի և Ալեքսանդրապոլի փողոցների  հիմնական տեսարանը՝ ցեղասպանության որբերն էին՝ պատերին հենված, կիսամեռ երեխեքը, որ կյանքի հետ էլ կապ չունեին, մահվան սպասող էին։
1920-1922 թթ․ ամերիկյան մամուլի տվյալներով՝ 1922-ի վերջին  1 մլն 250 հազար քրիստոնյա էր մնացել Միջին Արևելում, մինչդեռ պատերազմից առաջ /առաջին համաշխարհայինից/  երեքուկես միլիոն էին․․․ Ամերիկյան որբանոցներում, միայն Թուրքիո մեջ 110000 որբ երեխա կար,  90000 քրիստոնյա երեխաներ իսլամացած էին։ Գենոցիդի որբերը 400 000-ից ավելի էին, իսկ որբանոցների թիվը՝ 125-ի էր հասնում։ Այս որբերի 80 տոկոսը հայ որբերն էին։
Ամերիկյան մամուլի ներկայացմամբ՝ հայ աղջիկները, որ հարեմներում են եղել,  շատ մեծ պրոբլեմներ են ունեցել։  Դրանցից մեկը միայն հիշատակենք, որով բացահայտվում է, թե թուրքերն ինչ սպառնալիքի տակ են պահել նրանց։
«Օրինակ,  տաքգլուխ հայ երիտասարդներ կային, որ մտնում էին թուրքերի տները, ուր  հայ աղջիկներն էին, ամեն տուն չէին մտնի, նախապես իմացել են, հարկավ, բայց քանի որ թուրքերը սպառնացել են, թե՝ որ ասեք հայ եք, սպանելու ենք, նրանք չեն խոստովանել, թաքցրել են, ասել են՝ «թուրք ենք»։
Նաև՝ շատ են դեպքերը, երբ  հայ կանայք որոնք թուրքական տների մեջ են եղել ու զավակ են ունեցել, սպանել են իրենց զավակին, որովհետև արատ են համարել թուրքից երեխա ունենալը Ի դեպ, որդեգրումների մասին ևս գրքում շատ հրապարակումներ կան մամուլից։
Ինչպես մանկատներում երեխաներին պահելու համար հանգանակությունների, այնպես էլ՝ որդեգրումների մասին կանխավ գովազդում էր ամերիկյան մամուլը, իսկ երբ  որբերին որդեգրության  էին տալիս, պիտի 100 տոկոսով  վստահ լինեին, որ ծնողները մահացած են։ Օրինակ դեպքեր են եղել, երբ որդեգրության են տվել երեխային և հետո ծնողը գտնվել է։
Այդպիսի նշանավոր մի դեպքի մասին է պատմում Արա Քեթիպյանը՝ «Մի աղջիկ, որ 1919-20 թվին էր ծնված, տարագրության  ժամանակ ծնողներին կորցրել էր և նրան  ուղղակի  մահամերձ վիճակում գտել էին ամերիկացի  բժիշկ ամուսինները։ Վերջիններս հույս անգամ չեն ունեցել, թե՝ աղջիկը կապաքինվի։ Բայց․․․ աղջիկը  լավացել է, հաղթահարել է։ Հետո՝  բժշկի կինը շատ է սիրել հայ  աղջկան և ամուսինները որոշել են  որդեգրել նրան։  Այս ամենից հետո՝ միայն աղջկա  ծնողները գտնվել են, այցելել են իրենց դստերը, բայց․․․ գտնվելուց հետո բժիշկ ամուսիններին ասել են, թե՝  ավելի լավ է մնա ձեզ մոտ, քանզի  մեզ հետ ապագա չունի»։  Քեթիպյանի պատմելով՝   ամերիկացու հետ ընտանիք կազմած, երեխաներ և թոռներ ունեցած  այս հայուհին,  2009-ին, 90 տարեկանում է  մահացել․․․
Այս պատմությունները և հեգեբանական զգայնությունները փաստում են, որ  այն ժամանակ Ամերիկան իսկապես ժողովրդավար և իսկապես  հումանիստական է եղել, ավելին,  մտածել են՝ ճիշտը  հայ որբերին մանկատներում պահելն է, որ նրանք չկտրվեն իրենց մշակույթից և ազգակիցներից։ Հանգանակություն-դրամահավաքներն էլ ընթացել են ամեն որբ երեխայի ամսական  սննդի համար 5 դոլար սկզբունքով։ Եվս 5 դոլար՝ հագուստի համար։ Հանգանակություններ կազմակերպվել են բոլոր նահանգներում, բազմաթիվ քաղաքներում․․․
Ֆրենկ Բրաունը՝ միջազգային  կիրակնօրյա դպրոցների միության ընդհանուր քարտուղարը ասում է՝ «Մեր կազմակերպության շատ առաջնորդներ գնացին Միջին Արևելք՝ մեր հավաքած օգնությունը տանելու, որտեղ  տեսանք երեխեք՝ հայ, սիրիացի, հույն և պարսիկ՝  այնքան տառապած էին այդ երեխաները, որ անգամ իրենց անուններն էին  մոռացել․․․»
Իրենք նրանց մի ընդհանուր անունով են կոչել՝ «Աքսորյաններ», որ կնշանակի աքսորի զավակներ, որոնց հավաքել, որբանոցների մեջ են բաժանել։
Ամերիկյան պարբերական մամուլի հրապարակումները փաստում են ամերիկացիներին համակած սարսափների մասին։ Խոսքն այս դեպքում վերաբերվում է Ցեղասպանությունից փրկված հայ  որբերի մարմինների վրա թուրքերի ձեռքով արված ահավոր դաջվածքներին։ Այս մասին գրված է նաև գրքի  առաջաբանում՝ ասում է Քեթիպյանը․ «Երբ երեխաները հասան ԱՄՆ, նրանցից շատերի վրա դաջվածքներ կային, ամերիկացիք առաջին անգամ տեսնելով սարսափել են, քանի որ մինչ այդ կարդացել էին թերթերում թուրքերի այդ գազանությունների մասին։ ԱՄՆ ժողովուրդը ոտքի էր կանգնել օգնելու հայերին, բայց որքան էլ տեղյակ էին կոտորածներին, պատկերացնել չէին կարող թե ինչ են արել թուրքերը։ Կարծում եմ, հայ կանանց  ու երեխաների հետ կատարվածը սեփական աչքերով տեսնելը, նրանց ճակատագրերին առնչվելը՝  ամերիկացիների կեցվածքը փոխեց էապես։ Ի դեպ, շատ կանայք   ԱՄՆ հասնելով՝  իրենց դեմքն այրել են, որ չերևան․․․ այդ մասին թերթերում նշված են»։
ՈՒշագրավ մի դեպքի մասին են նաև ծանուցել ժամանակի ամերիկյան թերթերը։ Պարզվում է՝ մի անգամ Կոստանդնուպոլսում հրդեհ է բռնկվել  թուրքական թաղում, ուր տները փայտից են եղել ու մինչ օգնություն կհասնեին պատկան կառույցները,  200 հայ տղերք՝ որբանոցի տղաները շղթա են կազմել և դույլերով կրակը մարել են։  Պատկերացրեք, իրենց ծնողներին սպանած,  իրենց որբ թողած թուրքերին հայ որբերը փրկել են՝ հանգցնելով նրանց այրվող  տների կրակը․․․

Сироты Геноцида...их было более 400 000, а количество детдомов достигло 125 05/10/2023   16:52  |  Аналитика
«Сироты Геноцида» – так неутомимый историк, исследователь Геноцида Ара Кетибян озаглавил очередной том в серии «Геноцид армян: прелюдия и последствия» (The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press). Это одиннадцатый подготовленный им том о Геноциде.
С 1890 по 1922 год американская пресса, включая ведущие ежедневные газеты The New York Times, The Boston Globe, The Christian Science Monitor, The Washington Post, The Los Angeles Times, The Chicago Tribune, публиковала подробные свидетельства и документы о Геноциде армян, происходившем в Османской Турции.
Название книги «Сироты Геноцида» уже раскрывает тему, а при ознакомлении с фактическим материалом можно увидеть, что 80 процентов этих сирот составляли армяне. Конечно, было среди них много и греков, и ассирийцев...
Со времен абдулгамидовской резни 1894-1896 годов и по нынешний день турецкая политика оставалась неизменной и сегодня повторяется с блокадой Арцаха...
Опираясь в своей работе исключительно на факты, Ара Кетибян цитирует публикации в американской прессе. «Во время абдулгамидовской резни 1894-1896 годов Османская империя окружила эти территории, так что ни въехать, ни выехать было невозможно. И журналистам, и иностранным дипломатам, и представителям консульств – всем запретили въезд и выезд, чтобы не было свидетелей. Поэтому новость поздно попала в американские газеты того времени. События, происходившие в 1894-1896 гг., широко освещались в печати только в 1896-1897 гг., тогда как в предыдущие два года о них почти не писали».
Говоря о сборах средств, организованных в США – стране, в 1900-е годы стремившейся продвигать и распространять демократию – Ара Кетибян упоминает приюты для сирот Геноцида, основанные американцами на Ближнем Востоке, на территории Турции – в Константинополе, в Восточной Болгарии, после 1922 г. в Греции, а также в Армении – в Александрополе, Караклисе (нынешнем Ванадзоре) и Дилижане, где был открыт специальный приют для детей, больных трахомой… Самым большим был Александропольский приют. Сироты Геноцида – дети, подобранные в горах, на обочинах дорог, в лесу, в самых разных местах – были так измождены болезнями и голодом, что их приходилось кормить по каплям специальной диетой под руководством врачей...
В предисловии к книге автор рассказывает о маленьком мальчике, найденном голодным и босым и доставленном в приютскую больницу. «Ребенок не переставая плакал, отказывался от любой еды и просил у медсестер и врачей только хлеба. «Хлеба, хочу хлеба...» А когда ему сказали, что ему пока нельзя есть хлеб, он ответил: «я не хочу есть, я просто положу его у себя, чтобы знать, что у меня есть хлеб».
Это лишь один пример того, в каком ужасном психологическом состоянии были эти дети... Так, они не надевали обувь, выданную им в приюте, и когда нянечки спрашивали, почему они не надевают ботинки, дети говорили, что берегут их для дальней дороги...
Кстати, в то время в детских домах вместе с диетологами работали психологи, задачей которых было развивать у детей способности к играм, научить их играть, потому что армянские сироты, забывшие свои имена, не умели даже играть – они никогда не играли...
Доктор Мартин Нипаге, учитель немецкой гимназии в Алеппо в 1913-1916 гг., направил в МИД Германии письмо, в котором писал, что ему стыдно за преступления, совершенные его народом. Тогда же ведущие американские газеты опубликовали рассказ доктора Нипаге со слов немецкого консула в иракском городе Мосуле, по пути из Мосула в Алеппо своими глазами видевшего повсюду разбросанные на земле руки маленьких детей. ... их было так много, что, по его словам, ими можно было бы вымостить улицы...
Доктор Нипаге также упоминает маленькую девочку, которой отрубили обе руки. То есть турки не только убивали и депортировали, но и пытали армянских детей, и делали это умышленно.
Множество подобных эпизодов приводится также в томе «Принудительное обращение в Османской Турции в 1895-1920 гг.»
В предисловии к книге Ара Кетибян упоминает также турчанку Халиде Эдип Адывар… Эта выпускница американской школы для девочек в Константинополе многим казалась интеллектуалкой, сторонницей прогрессивных западных ценностей, так что ее даже собирались пригласить выступать в США. На самом деле она была соратницей руководства младотурок и занималась тюркизацией армянских детей, в чем ее уличила ее школьная подруга, армянка Агавни Егенян, открывшая о ней всю правду. Егенян рассказала в прессе, что эта якобы прозападная деятельница – ужасный человек. «Эта миниатюрная женщина то и дело хвалится своей приверженностью американскому идеалы женщины, ее превозносят друзья на Западе, а между тем она со своими сообщниками хладнокровно планировала пытки армянских матерей и девушек, а затем принялась превращать в турок их осиротевших детей». В газетной статье под заголовком «Турецкая Жанна д'Арк» Егенян писала: «Не советую привозить ее в США».
Вот слова американского филантропа миссис Кэбот Стивен: «Турецкое правительство уничтожало детей всеми возможными средствами».
Эти слова вошли в последнюю книгу исследователя геноцида Ара Кетибяна «Сироты геноцида», основанную на материалах американской прессы. Однако американский народ и представить себе не мог, через какие муки прошли армянские сироты, прежде чем найти пристанище в основанных им приютах. В одной из газетных статей рассказывается, как сироты – дети от года до трех – в очереди за едой еле держатся на ногах, опираясь друг на друга, грозя упасть при любом неверном движении...
В то время на улицах Еревана и Александрополя обычным зрелищем были сироты Геноцида – привалившиеся к стенам полумертвые дети, потерявшие связь с жизнью и ожидавшие смерти.
По данным американской прессы 1920-1922 гг., в конце 1922 года на Ближнем Востоке оставался 1 миллион 250 тысяч христиан, тогда как до Первой мировой войны их было три с половиной миллиона... В американских приютах только в Турции было 110 000 сирот. 90 000 христианских детей были обращены в ислам. Сирот Геноцида было более 400 000, а количество детских домов достигло 125. 80 процентов этих сирот составляли армянские дети.
Согласно сообщениям американской прессы, армянским девушкам, попавшим в гаремы, жилось очень тяжело. Упомянем только одну историю, показывающую, как турки силой держали армянок в гаремах.
«Например, некоторые бесшабашные армянские юноши заходили в дома к туркам, державшим у себя армянских девушек. Конечно, они не заходили во все дома подряд, а заранее узнавали, куда идти. А поскольку турки угрожали убить всякого, кто признается, что он армянин, то они притворялись турками».
Было также немало случаев, когда армянские женщины, жившие у турок, убивали рожденных от них детей, потому что родить от турка было для них бесчестьем. Кроме того, в книге собрано множество газетных сообщений об усыновлениях.
В американской прессе публиковались объявления как о сборе средств на содержание детей в приютах, так и о усыновлениях. Чтобы отдать сироту на усыновление, нужна была 100-процентная уверенность, что родителей уже нет в живых. И все же были случаи, когда ребенка отдавали на усыновление, а потом находились родители.
Об одном таком примечательном случае рассказывает Ара Кетибян: «Девочка примерно 1919-1920 года рождения потеряла родителей в ходе депортации и уже была при смерти, когда ее нашли. Американский врач, лечивший ее, не надеялся, что девочка выживет. Но... девочка пошла на поправку, выздоровела. Жена врача ее так полюбила, что супруги решили ее удочерить. А потом нашлись родители девочки. Они увиделись с дочерью, но… сказали удочерившим ее американцам: “пусть лучше она останется с вами, потому что с нами что у нее нет будущего”. Ара Кетибян рассказывает, что потом эта армянская девочка вышла замуж за американца, у нее родились дети и внуки, а умерла она в 2009 году в возрасте 90 лет...»
Все эти истории свидетельствуют о том, что Америка тех лет была истинно демократической и гуманистической страной. Более того, там считали правильным держать армянских сирот именно в специально организованных для них детских домах, чтобы они не отрывались от своей культуры и родных. Проводились сборы средств на содержание детей в детдомах из расчета 5 долларов на питание и 5 долларов на одежду для одного ребенка в месяц. Сбор пожертвований велся во всех штатах, во множестве городов...
Как рассказывал Фрэнк Браун, генеральный секретарь Всемирной ассоциации воскресных школ: «Некоторые руководители американских воскресных школ отправились на Ближний Восток, чтобы помочь распределить помощь, собранную в США. Там они видели детей-сирот – армян, сирийцев, греков и персов. Многие из них перенесли такие страдания, что забыли, как их зовут...» Для них в приютах придумали собирательное прозвище «Аксорян», то есть «дети изгнания».
Материалы американской прессы свидетельствуют об ужасе, охватившем американцев, в частности, при виде страшных татуировок, сделанных турками на телах армянских сирот, переживших Геноцид. Об этом рассказывается в предисловии к книге. Кетибян говорит: «Когда детей привезли в США, у многих из них были татуировки, и увидев их, американцы пришли в ужас, ведь прежде они узнавали о зверствах турок только из газет. Американский народ пришел на помощь армянам, но хотя американцы и получали информацию о резне, они все же не могли себе представить, что именно творили турки. Я думаю, что отношение американцев существенно изменилось, когда они своими глазами увидели, что случилось с армянскими женщинами и детьми, и соприкоснулись с их судьбами. Кстати, многие женщины, добравшись до США, пытались избавиться от татуировок на лице, выжигая их... об этом тоже писали в газетах».
Американские газеты того времени сообщали о примечательном инциденте. Однажды в турецком квартале Константинополя, где дома были деревянными, вспыхнул пожар, и прежде, чем подоспела помощь, двести армянских мальчиков из детского дома потушили огонь, передавая ведра по цепочке. Представьте себе, армянские сироты потушили горящие дома и спасли турок, убивших их родителей и оставивших их сиротами...