Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ 04/13/2023   01:15  |  Քաղաքական
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից` նշելով,որ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասներ՝ նշելով, որ այն Ադրբեջանի ընդհանուր ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր և նպատակ է հետապնդում նաև խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունն ու ներկայացրել առկա խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:
12:44 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը և Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահը մասնակցել են ռումինահայ գործչին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
07:40 30/03/2023  |  ՄամուլԻնչո՞ւ է Միրզոյանի հայտարարությունն անակնկալ եղել. «Փաստ»
07:51 08/03/2023  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանին ծեծի ենթարկելու գործով հսկող դատախազն անցել է մարտի 1-ի գործով. «Ժողովուրդ»
17:24 27/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք պետք է միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղվի. Միրզոյանը՝ ԿԽՄԿ նախագահին

Глава МИД Армении проинформировал представителя Госдепа США о провокации Азербайджана в районе села Тех в Сюнике 04/13/2023   09:12  |  Политика
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 12 апреля провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом. Об этом сообщает МИД Армении.
Собеседники коснулись вопросов региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил подробности провокации, совершенной накануне азербайджанскими вооруженными силами в районе села Тех Сюникской области Республики Армения, отметив, что это является очередным проявлением общей агрессивной политики Азербайджана и направлена в том числе на срыв усилий по продолжению мирных переговоров.
Состоялся обмен мнениями о создавшемся в Нагорном Карабахе гуманитарном кризисе, вопросах урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу и представил подходы армянской стороны к урегулированию  существующих проблем.