Լեռնային Ղարաբաղ եւ Լաչինի միջանցք պետք է միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղվի. Միրզոյանը՝ ԿԽՄԿ նախագահին 02/27/2023   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 27-ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում՝ ուղղված հումանիտար խնդիրների լուծմանը: Այս համատեքստում արժևորվել են ԿԽՄԿ ջանքերն Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի, բռնի անհետացման դեպքերի և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մանրամասները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերը: Շեշտվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար մարտահրավերների հասցեագրմանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հրամայականը:

Глава МИД Армении подчеркнул необходимость отправки международной миссии по сбору фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор 02/27/2023   18:03  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Женеве встретился с главой Международного комитета Красного Креста(МККК) Мирьяной Сполярич. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
Арарат Мирзоян высоко оценил многолетнюю деятельность МККК в Армении, направленную на решение гуманитарных проблем. В этом контексте министр отметил усилия Красного Креста в вопросе возвращения армянских пленных и гражданских лиц из Азербайджана, выяснения судеб подвергшихся насильственному исчезновению и пропавших без вести лиц.
В ходе встречи стороны обсудили подробности гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Лачинского коридора. Мирзоян отметил, что Азербайджан грубейшим образом нарушает свои обязательства, нормы международного гуманитарного права и защиты прав человека. Он обратил внимание также на важность вынесенного 22 февраля решения Международного суда ООН о применении срочных мер.
Арарат Мирзоян коснулся необходимости активного привлечения МККК к участию в решении гуманитарных вызовов в Нагорном Карабахе.
Глава МИД Армении подчеркнул императив отправки международной миссии по сбору фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих международных структур.