Իրանում հույս են հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան հաղթահարել առկա լարվածությունը 04/10/2023 14:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունն ու հակամարտությունը չեն ծառայում որևէ երկրի շահերի, իսկ տարածաշրջանային մարտահրավերներին վերջ դնելու համար հարկավոր է շարունակական երկխոսություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ցանկացած աշխարհագրական փոփոխություն լարվածություն է ստեղծում, ինչից կօգտվեն տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության թշնամիները», - մեջբերել է նրա խոսքը Press TV-ն:
Շամխանին հավելել է, որ տարածաշրջանային մարտահրավերներին վերջ դնելու «կոշտ մոտեցմանը» պետք է փոխարինեն շարունակական երկխոսությունը և շփումները:
Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ Կովկասում զգայուն ժամանակաշրջան է, և հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը կկարողանան հաղթահարել առկա լարվածությունը:
«Տարածաշրջանի բոլոր կողմերին Իսլամական Հանրապետության կարևորագույն խորհուրդներից են բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը և տարածաշրջանային մարտահրավերները խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համատեղ ջանքերը», - նշել է Շամխանին։
Ինչպես հայտնում է Tasnim գործակալությունը, Արմեն Գրիգորյանն իր հերթին շեշտել է, որ Իրանը «կարևոր դեր» է կատարում Հարավային Կովկասի երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման գործում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 9-ին Իրանում աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի հետ: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը:

В Иране надеются, что Армения и Азербайджан смогут преодолеть существующую напряженность 04/10/2023   14:43  |  Лента новостей
Напряженность и конфликт в кавказском регионе не служат интересам ни одной страны, и для того, чтобы положить конец региональным вызовам, необходим постоянный диалог. Как сообщает «Арменпресс», такое заявление сделал секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани на встрече с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном.
«Любое географическое изменение в регионе Южного Кавказа создает напряженность, которой воспользуются враги безопасности и стабильности региона», - цитирует его Press TV.
Али Шамхани добавил, что «жесткий подход» к решению региональных проблем должен быть заменен постоянным диалогом и контактами.
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана отметил, что на Кавказе наступил сложный период, и выразил надежду, что Азербайджан и Армения смогут преодолеть нынешнюю напряженность.
«Один из важнейших советов Исламской Республики всем сторонам в регионе – поддерживание добрососедских отношений и совместные усилия для мирного решения региональных проблем», - отметил Шамхани.
Как сообщает агентство «Tasnim», Армен Григорян на встрече подчеркнул, что Иран играет «важную роль» в развитии отношений между странами Южного Кавказа, также и в поддерживании региональной безопасности.
9 апреля в Тегеране  состоялся рабочий обед секретаря Совета безопасности РА Армен Григорян и секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани. Стороны обсудили ситуацию с безопасностью в регионе.
12:34 31/03/2023  |  Лента новостейИран также готовится, отправляя в Армению профессиональные кадры - эксперт
17:56 22/03/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении и замглавы МИД Ирана обсудили вопросы безопасности, представляющие угрозу для региона