Թուրքիան հանդես է գալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի շուտափույթ կնքման օգտին. Չավուշօղլու 04/07/2023   14:50  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիան անհրաժեշտ է համարում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որքան հնարավոր է շուտ կնքվի խաղաղության պայմանագիր։ Այս մասին այսօր հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ Անկարայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունների արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք քննարկել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը: Մենք հանդես ենք գալիս երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման օգտին: Մենք կշարունակենք այդ հարցի շուրջ խորհրդակցությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ»,- ասել է նա:
20:46 06/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը ժամանել է Անկարա ․ Մևլութ Չավուշօղլուի հետ կքննարկվի նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների վերականգնման հարցը

Турция выступает за скорейшее заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном - Чавушоглу 04/07/2023   13:59  |  Лента новостей
Турция считает необходимым скорейшее заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает ТАСС, сообщил в пятницу глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу по итогам переговоров в Анкаре с российским коллегой Сергеем Лавровым.
"Мы обсудили вопросы нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы выступаем за скорейшее заключение мирного договора между двумя странами. Продолжим консультации по этому вопросу, в том числе с Россией", - сказал он.